kapasitif sabit kalırsa ceza gelir mi?

kadett

Üye
Merhaba arkadaşlar kapasitif kapasitif sabit kalırsa yine ceza gelir mi?

kimileri gelir diyor kimileri gelmez diyor. Çözemedim.

birde kapasitif neden sabit kalır. hiç oynamıyor yerinden.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
yükleriniz günün her saati endüktif olduğu için sabit kalıyor olmasın? Sabit kalmaya ceza kesildiğini hiç duymadım

endiktüf ilerlemediği zaman ceza olduğunu biliyorum. kapasitifde hiç duymadım. ama 1kwh olsun ilerlerse sıkıntı olmaz..

her iki (reaktif/kapasitif) endeks yazmazsa ceza yersiniz aktifin %90 ı kadar
bunun haricinde bişi olmaz

Bunun nedeni nedir? Belki benim yüküm ideal rezistif, bunun ne zararı var ki?

yazmadık tabi boşluktan girdin hemen ozaman baglı bulundugun kuruma dilekceyle başvurcan yoksa aktifin %90 ceza olarak ödersin ve kompanze panosuda tesiste olmuycak oldumu şimdi:D

Merhaba arkadaşlar kapasitif kapasitif sabit kalırsa yine ceza gelir mi?

kimileri gelir diyor kimileri gelmez diyor. Çözemedim.

birde kapasitif neden sabit kalır. hiç oynamıyor yerinden.

Sayaç arızası durumu hariç çok çok nadir bir olaydır 1 fatura dönemi boyunca kapasitifin hiç ilerlememesi pek mümkün olmaz. Çok mükemmel bir kompanzasyon sistemi ve sürekli end cosfi:0,99 durumu smart-svc sistemiyle belki olabilir. Böyle bir durumda da cezai işlem olamaz çünkü sayacın kapasitif endeks yazdığını ispatlamak gayet kolaydır.
Normal kontaktörlü sistemde bu mümkün olamaz çünkü rölenin kondansatör devreye alma süresi(endüktif yazma) olduğu gibi çıkarma süreside(kapasitif yazma) vardır.

Arkadaşlar ben elektrik mühendisi değilim. Gıda mühendisiyim. Ancak 7 yıldır aynı işletmedeyim ve saati sürekli kontrol ediyorum. Elektrik mühendisi kadar olmasada saat ve kompanzasyon hakkında bilgim oldu 7 yıl içerisinde. Elektrikçimiz işten ayrıldı ve kompanzasyondan anlayan birisini hala bulamadık.
Bildiğim şu ki bizim saatin çarpanı 1035 aylık ortalama 70.000 tl civarı fatura geliyor. şimdilik saatte ceza yok. 12 kademeli entes röle var. Endüktif /aktif oranımız %11 civarı ve kapasitif hiç ilerlemiyor. yani küsüratı bile ilerlemiyor.
Korkum %90 gibi bir cezayı yemek. Bunu nasıl önlerim.
İstediğiniz tüm bilgileri verebilirim size bana yardımcı olabilirmisiniz. Şu an işletme 24 saat çalışıyor. ve röle üstündeki değerler genellikle 1.000

Arkadaşlar ben elektrik mühendisi değilim. Gıda mühendisiyim. Ancak 7 yıldır aynı işletmedeyim ve saati sürekli kontrol ediyorum. Elektrik mühendisi kadar olmasada saat ve kompanzasyon hakkında bilgim oldu 7 yıl içerisinde. Elektrikçimiz işten ayrıldı ve kompanzasyondan anlayan birisini hala bulamadık.
Bildiğim şu ki bizim saatin çarpanı 1035 aylık ortalama 70.000 tl civarı fatura geliyor. şimdilik saatte ceza yok. 12 kademeli entes röle var. Endüktif /aktif oranımız %11 civarı ve kapasitif hiç ilerlemiyor. yani küsüratı bile ilerlemiyor.
Korkum %90 gibi bir cezayı yemek. Bunu nasıl önlerim.
İstediğiniz tüm bilgileri verebilirim size bana yardımcı olabilirmisiniz. Şu an işletme 24 saat çalışıyor. ve röle üstündeki değerler genellikle 1.000

Arıza durumu dışında bahsettiğiniz sistemde kapasitif ilerlememesi mümkün olma ihtimali yoktur. Kısa bir süre sistemi kapasitif alana sokup kapasitif endeksi kontrol ediniz. Otomatik harici kademeleri manuel devreye alan pako yada butonlar varsa fazladan birkaç grup devreye sokun. Kapasitif endekste ilerleme yoksa sayaç arızasını TEDAŞ'a bildirin. Şahsi fikrim Eğer kapasitif endeksiniz gerçekten hiç ilerlememişse bu denemeyi TEDAŞ zaten yapmıştır.

Kapasitif endeksin hiç ilerlememesi mümkün değildir çünkü rölenin kondansatörü devreden çıkarma süresi vardır. Endüktif yük devreden çıktıktan sonra rölenin bunu değerlendirip kondansatör grubunu devre dışı bırakma süresi vardır (bu süre sıfır olamaz) bu süre boyunca kapasitif endeks ilerler. Bunun yük durumuyla, dengesizliğiyle, dengesiyle bir alakası yoktur çünkü 1 fatura dönemi boyunca hiç bir toplam yük hiç bir tesiste devreden çıkmadan non-stop çalışmaz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri