Kapasitif mi neden ?

KANUNI

Üye
Arkadaşlar merhaba Kompanzasyon panosundaki 3 adet kondastörü değiştirdim zira arızalıydı, ve entes g.k.r arızalı olanları tanımıyor ve devreye almıyordu, kondansatörleri değiştirip röleye tanıtttırdım, kademeye almasında sorun kalmadı ama dikkatimi çeken konu ben hesaplarken kapasitif in şuan yüksek olduğunu görüyorum acaba hesaplamadamı bir yanlışlık yapıyorum. RST fazlarından çekilen akımlar dengeli ortalama her fazdan 52 A akım çekiyor. ve az önce baktığımda 37,5 Kvar trivazeden 2,5 kvar monofazeden çekiyor.
Aşağıya son endek ve bugünki değerleri karşılaştırmalı olarak yazacağım, yaptığım hesabın formülünüde yazacağım acaba hesaplamadamı bir yanlışlık var. hesaplamalarım doğruysa, dikkat etmem gereken nedir, Fikir belirten tüm Arkadaşlarıma şimdiden sonsuz Teşekkürler....

Aktif güç Son endeks 3446.000
Bugün alınan 3468.661

Endüktif son endeks 370.000
Bugün alınan 372.842

Kapasitif son endeks 313.000
bugün alınan 318.608

Faturada çarpan 120.00 olarak belirtilmiş durumda ben hesaplamayı yaparken ;

3468.661-3446.000 = 22.661 Toplam Aktif gücüm
372.842-370.000 = 2.843 Toplam Endüktif
318.608-313.000 = 5.608 Toplam Kapasitif

120*2.843/22.661 = 15.05 Endüktif oran
120*5.608/22.661 = 29.69 Kapasitif Oran

bu durumda kapasitifim yüksek görünüyor benmi yanlış yapıyorum. formül doğru ise hattımdaki sorun ne olabilir Teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
hesaplamalarınız doğru.sistem kapasif gideken aynı zamanda endüktif de gitmesi biraz normal değil.sisteminizde sabit kondansatörünüz varmı?yüklerin hızı nedir?t on ve t off ayarları nasıl rölenin.bunları kontrol etmeni tavsiye ederim

rölede kontrol etmen gereken ayarlar 1 hedef cosfi 2akım trafo oranı doğru girilmişmi 3 devreye alma ve bırak sürelerini kontrol et
ayrıca bir fazın reaktifken diğer fazın kapasitif olabilir sabit kondansatör var ise kontrol et kontaktörleri kontrol et yapışmış olan olabilir rölenin modeli ne monofaz kondansatörü destekliyor ise her fazın ihtiyacını belirleyip ona göre kondansadör bırakman lazım

yeniden merhabalar, işin tuhaf tarafı şu ben buraya yeni girdim, önceki faturalaı inceledim oradaki oranlarıda hesapladığımda kapasitif %30 larda seyrediyordu, enerji aldığımız şirketi aradım ve kapasitiften cezadamıyız yada önceki aylarda cezaya düştükmü diye sordum hayır dediler. bende kompanzasyonu incelemeye aldım, yapışan kontaktyör yok ama arızalı kondanstörler vardı , onları değiştirdim ve çekilen akımları kontrol ediyorum kondanstörlerin hepsi sağlam. şuan itibari ile çekilen güce göre Entes rg312cs otomatik reaktif güç kontrol rölesi mevcut ve kendisi otomatik olarak kondanstörleri kademeye alıyorç sistemde endüktif çalışan motorlar , aydınlatma florasanları var kapasitif bir yük dikkate değer yok , ama 2 tane küçük bilgisayar için konulmuş ups var bu arada hedef cosfi 1 mevcut fazlardaki cosfi de 1 de

Son düzenleme:
Sayac carpanınz, 120 ıse akım trafonuz 600/5 olmalı. Ama panoda 52 amper cıvarında deger okuyorsunuz. Demek tesıs büyük inşa edilmiş ama, az bir yükle calısıyor. Yanı ortalama 27,5 / 30 kw. cıvarında yükünüz var. Belkı abone olurken güç anlaşmanız 50 kVA (40 kw. ında belirtildi. Bu durumda dızın kapasıtıf ceza oranınız % 33 olmalı ve bunun için ceza ödemıyorsunuz İlk bakışda, benım anladıgım bu. Ama,50 kVA anlaşmanız varsa da 600/5 akım akım trafonuz cok büyük, onun küçültülmesı gerekırdı.
Röle uzerınden devreye alma cıkarma zaman ayarlarını düşürün, röle ekranından da yükün endüktif veya kapasif durumunu gözleyin.

Merhabalar zeybek hocam, evet işletme büyük kurulmuş , bundan 7 ay önce üst katında çelik kapı atölyesi ve oradada çalışan makinalar mevcutmuş , ama şirket küçülme kararı almış ve çelik kapı imalatını durdurmuş, sizin dediğiniz gibi ilk başta yüksek kw talep edilmişdir ama şuanda faz başına 50A toplamda 150 amper akım çeken bir işletme mevcut.. bu durumda bahsettiğibniz düzenlemeleri yaptığımızda bunun faturaya etkisi olurmu bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. fatura üzerindeki hesaplamalarımda kapasitif sürekli %29 -30 bandında ama hiç cezaya girmediğimize göre dediğiniz gibi bu işletmede oran yüzde 33 olsa gerek. şuanda izlemem gereken yol nedir, talep edilen güç oranını düşürdüğümüzde fiyat olarak kullanım bedeli birazdaha düşermi ? bu arada önceki dönemlere ait faturalarda şu bilgilere ulaştım. Akım trofo oranı 600/5.0 Kurulu güç 400,000 sözleşme gücü 240.000

Son düzenleme:
Röle uzerınden devreye alma cıkarma zaman ayarlarını düşürün, röle ekranından da yükün endüktif veya kapasif durumunu gözleyin.

Her yorumda uyan! bir adres ama nedense açılmıyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri