Kapasitif Fazla Yazma Sorunu Yardımı.

Selcukhn

Üye
Merhabalar,

firmamızda bulunan kompanzasyon panomuzda 10-20-40-40-40 kvar kondansatör kullanılarak 5 kademe ve tek fazdan kontrol edilecek şekilde zamanında tesis edilmiştir.
Işletmemiz çoğunlukta ofis makinalarından oluşan bir merkez ofistir.

Son zamanlarda elektrik faturalarımızda kapasitif bedel olarak faturalandırılmaktadır.

Bu konuda neler önerirsiniz benimle paylaşırsanız sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kompanzasyon sisteminiz yanlış seçilmiş.3 fazdan kontrollu ve 12 kademeli yaparak,sorununuzu giderebilirsiniz.

Peki mevcut sistemin cos phi ayarını düşürerek ve şuan kapasitife göremi yoksa indüktüfe göremi çalıştığını bilmiyorum.

Bu şekilde bir iyileşme sağlanabilirmi..

Ne yönde çalıştığınız sayaçtantakip edebilirsiniz, bunun için takip formları var forumda. Ofis olduğuna göre UPS de var olabilir bu kapasitif yazdırıyor olabilir, yapışık kontaktör varmı bakınız ayrıca. Yine ofis olduğu için dengesiz yükleriniz var olabilir bunu anlamak için en azından varsa anaizörden yoksa ampermetreden de bilgi alabilirsiniz.

Bütün kontrolleri yapıldı. Sayaçtanda sistemi izlemekteyiz. Ofisimizde UPS mevcut. Yapışık kondaktör sistemde yok. Ama binanın eski sistem reaktif güç kontrol ünitesi var. Datasını internetten bulamadım. Reaktif güç kontrol ünitesini değiştirerek bir farklılık elde edebilirim diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz.

Birde Epcos veya Janitza kullanmaya kalkarsam hangisini önerirsiniz

Röle değiştirecekseniz, yerli bir röle kullanın daha iyi yerliler..Sebebi üç fazdan ölçüm alabiliyor olmaları..Ayrıca ups den dolayı kapasitif görüyor olmanız mümkün, şönt reaktör konusunu inceleyiniz.

Entes RG3-15 serisi tavsiye ederim.

Sonra fazların çektiği akıma göre 220v kondansatör kullanmalısın

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri