Kapasitif değerini düşüremiyorum

krcbyli

Üye
Arkadaşlar Merhaba
Bir işletme de herşey normal giderken sisteme UPS bağlanmış ve herşey sapıtmış.
Kapasitiften ceza yemişler.
ben bu işletme de kompanzasyon panosuna 2 adet şönt reaktör ilave ederek kontrol rölesini bu sisteme uygun hale getirdim. fakat kapasitif değeri %6 dan aşağı düşüremiyorum.
şönt reaktörlerin 2 side devamlı devrede kalacak şekilde bağlantıuı yaptım cos değerini 0,96 ya çektim fakat değer yine %5
başka bir işlem yapabilirmiyim
evet bu değer uygun fakat bu ay yine ceza gelecek bu cezayı en aza indirmem için ne yapmam gerekiyor
yardımcı olurmusunuz
Teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bağladığınız şönt reaktörün gücü nedir?

Arkadaşlar Merhaba
Bir işletme de herşey normal giderken sisteme UPS bağlanmış ve herşey sapıtmış.
Kapasitiften ceza yemişler.
ben bu işletme de kompanzasyon panosuna 2 adet şönt reaktör ilave ederek kontrol rölesini bu sisteme uygun hale getirdim. fakat kapasitif değeri %6 dan aşağı düşüremiyorum.
şönt reaktörlerin 2 side devamlı devrede kalacak şekilde bağlantıuı yaptım cos değerini 0,96 ya çektim fakat değer yine %5
başka bir işlem yapabilirmiyim
evet bu değer uygun fakat bu ay yine ceza gelecek bu cezayı en aza indirmem için ne yapmam gerekiyor
yardımcı olurmusunuz
Teşekkürler

Şönt reaktörleri sürekli devrede bırakırsan yanma ihtimali çok yüksektir.İyi bir soğutma yapman gerekir.Kapasitif değeri %6 iyi bir değer niye daha aşağı düşürmeye çalışıyorsunuz anlamadım.Ay bazında kurtarmıyorsa yapacak bir şey yok aktif yük bağlayarak aktif değerleri artırıp cezaya sokulmayabilir fakat bununda artısı eksisi iyi tespit edilmeli ödeyeceğiniz aktif bedel cezadan yüksek ise bunun da bir mantığı olmaz çünkü reaktif ceza yanlış hatırlamıyorsam kdv dahil aktifin yarısına tekabül ediyordu.

Ceza sınırınız %15-20 ye tabi ise sizin değerleriniz % 14,9 da olsa hiç ceza ödemezsiniz.Dolayısıyla %6 da olsa %1 de olsa çok önemli değil sonuçta ceza ödenmeyecek

Şönt reaktörlerin üzerinde kendi termostatlarına güvendim :)
biliyorum %6 güzel ve cezaya sokmayacak bir değer
fakat bu ay için ne kadar düşürebilirsem o kadar iyi

Termostatlara da çok güvenmeyin çok sık anahtarlamada bozulabiliyorlar böyle oluncada devre dışı kalıp yine cezaya sokabiliyor sistemi.

bu ayın başındaki endeksleri ve bugünün endekslerini yazar mısınız? Oranlara bir bakalım.

Önüne en azından vantilatör felan bağlarsanız ısı olayını bir nebze çözersiniz ay sonuna kadar

bu ayın başındaki endeksleri ve bugünün endekslerini yazar mısınız? Oranlara bir bakalım.
01.10
aktif 1310,445
endüktif 209,050
kapasitif 55,819

19.10 (şöntler takıldı)
aktif 1332,261
endüktif 209,175
kapasitif 63,400

23.10 (bugün)
aktif 1337,327
endüktif 209,265
kapasitif 63,695