Kapasitif ceza sorunu

Dediğiniz ayarı da yaptım off set ayarından bahsediyorsunuz herhalde yaptım ama kapasitifi bastiramadim endüktif de yazmaya başladı bu sefer

Kontrolü roleden değil sayaç değerlerinden takip etmen lazım söylediğimiz ayar mutlak çözümdür.Eger olmadıysa mutlaka birşeyleri yanlış yapmissinizdir

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Nasıl bir ayar yaptınız detaylı anlatır mısınız.Yüzdeligi ayarlayarak yapılmıyor bu ayar uzman ayarları kısmında boş kademe çalıştırılarak yapılan bir ayar.
Biliyorum off set ayarıdan bahsediyorsunuz yaptım onu sisteme 1 kvar verdim yetmedi 1.5 kvar verdim yinede yetmedi kapasitif durdurak bilmiyo

Biliyorum off set ayarıdan bahsediyorsunuz yaptım onu sisteme 1 kvar verdim yetmedi 1.5

Sayaç değerlerinden hesaplamaniz lazım faz başına ne kadar kapasitif olduğunu deneme yanılma ile olmaz önce kabaca belirleyin sonra ufak değerleri yukarı aşağı ayarlayarak yaparsın.

Kontrolü roleden değil sayaç değerlerinden takip etmen lazım söylediğimiz ayar mutlak çözümdür.Eger olmadıysa mutlaka birşeyleri yanlış yapmissinizdir
Öyle yaptım zaten daha önce yaptığım bişey biliyorum ama burda pek etkili olmadı o.g referanslı olduğu için biraz da sapıttı açıkçası mesafeden olabilirmi yaklaşık 350 MT akım trafosu ile kompanzasyon arası

Öyle yaptım zaten daha önce yaptığım bişey biliyorum ama burda pek etkili olmadı o.g referanslı olduğu için biraz da sapıttı açıkçası mesafeden olabilirmi yaklaşık 350 MT akım trafosu ile kompanzasyon arası

Söylediklerimizi yaparsan çözüm üretilir de sen biraz kendi bildiğini okuyorsun mesafe ne olursa olsun Uygun reaktör kullanarak çözüm üretilir. Senin sorunun ya reaktörler yetersiz gücü karşılamıyor yada hesap işini yanlış yapıyorsun ne yaptığını tam olarak ifade edersin yardımcı olabiliriz.Her söylediğimize biliyorum, yaptım ettim olmadı gibi ifadeler kullanıyorsun buda ya işi bilmediğini yada birşeyleri yanlış yaptığını gösteriyor.

Söylediklerimizi yaparsan çözüm üretilir de sen biraz kendi bildiğini okuyorsun mesafe ne olursa olsun Uygun reaktör kullanarak çözüm üretilir. Senin sorunun ya reaktörler yetersiz gücü karşılamıyor yada hesap işini yanlış yapıyorsun ne yaptığını tam olarak ifade edersin yardımcı olabiliriz.Her söylediğimize biliyorum, yaptım ettim olmadı gibi ifadeler kullanıyorsun buda ya işi bilmediğini yada birşeyleri yanlış yaptığını gösteriyor.
Anlatayım ozaman 160 Kva bir trafomuz var sayaç ile trafo arası 350 MT o.g akım trafolarından referanslı kompanzasyon yaptım faz başına 3 kvar şönt koydum endeks aldım 1 saat arayla kapasitif yazdı bu seferde 10 kvar koydum devreye aldım şöntler devreye girdi kapasitif biraz düştü ama yeterli değil sonra offset ayarından boş bı kademeden -1 kvar basip endeks aldım bu seferde kapasitif ile beraber endüktif de okudum yani dediğiniz olayı offset ayarını hassasiyet olarak da denedim her denediğimde endeks aldım 1 saat arayla olmadı sayaç ta problem olma ihtimali var mı

Anlatayım ozaman 160 Kva bir trafomuz var sayaç ile trafo arası 350 MT o.g akım trafolarından referanslı kompanzasyon yaptım faz başına 3 kvar şönt koydum endeks aldım 1 saat arayla kapasitif yazdı bu seferde 10 kvar koydum devreye aldım şöntler devreye girdi kapasitif biraz düştü ama yeterli değil sonra offset ayarından boş bı kademeden -1 kvar basip endeks aldım bu seferde kapasitif ile beraber endüktif de okudum yani dediğiniz olayı offset ayarını hassasiyet olarak da denedim her denediğimde endeks aldım 1 saat arayla olmadı sayaç ta problem olma ihtimali var mı

Tam ihtiyacı belirlemek için şu değerleri alabilirmisin sayaç cosinüsü,voltajı,akım değeri birde sayaç çarpanın kaç onuda yaz sana hesaplayalım tabi bu değerleri alırken kompanzasyonu devre dışı bırak.Yapacağın işlemi anlatayım eğer yapamazsan yaz biz hesaplayalım.Şimdi reaktif gücün fomülü I x U x sinfi = kvar dır.Yani senin sayacındaki cosinüs değerinin sinfi karşılığını hesap makinesi ile bulup değerleri yerine koyarak tam ihtiyacı belirleyebilirsin.Hesap şöyle olur son olarak I x U x Sinfi x sayaç çapanı= kvar olur faz başına

Tam ihtiyacı belirlemek için şu değerleri alabilirmisin sayaç cosinüsü,voltajı,akım değeri birde sayaç çarpanın kaç onuda yaz sana hesaplayalım tabi bu değerleri alırken kompanzasyonu devre dışı bırak.Yapacağın işlemi anlatayım eğer yapamazsan yaz biz hesaplayalım.Şimdi reaktif gücün fomülü I x U x sinfi = kvar dır.Yani senin sayacındaki cosinüs değerinin sinfi karşılığını hesap makinesi ile bulup değerleri yerine koyarak tam ihtiyacı belirleyebilirsin.Hesap şöyle olur son olarak I x U x Sinfi x sayaç çapanı= kvar olur faz başına
Tamam teşekkürler aldıktan sonra yazar gönderirim size

Kapasitif yazan bir sistemde neden OG referanslı yapıp bir sürüde zahmete girdiniz..
Yapmanız gerekenler;
1-Röleyi AG referanslı bağlayınız...
2-Kompanzasyonu (Reaktörler dahil) tamamen devre dışı bırakıp Tam 1 saat arayla endeks alınız. Bu bir saatte tüketilen kapasitif enerjiyi hesaplayınız (çarpanı dikkate alarak).
Bulduğunuz değer Hem Takmanız gereken Reaktör gücü olacak (Tabi bir miktar fazla olmasında fayda bar).. Hemde Rölenin ilgili alanına girmeniz gereken değer olacak..
3-Tespit ettiğiniz reaktör gücünü tek reaktör olarak değil, küçük güçlerde 2 veya 3'e bölerek rölenin reaktör kademelerine ağlayınız.
Trafo yükte iken indüktif tüketim değişeceğinden kademeli olması önemli..
Benim yaptığım benzer uygulamada 1,5 km OG yeraltı kablosu vardı.. Yanlış hatırlamıyorsam 160 kVAR reaktör kullanmıştım..

Tum söylenenelere ek olrak, sabit kondansatörünüz gücü ne kadar. Varsa degeri düşürün. Bırde rölenız tek fazlımı üç fazlımı. Madem yuk yok. ınduktıf yuk ceken yuklere, degerlerıne uygun sabir kondansatör baglamayı deneyin. Tesis devre dısı oldugundan, röle orantılı calısmıyor olabilir..

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri