kapasifif ceza

muratoz82

Üye
arkadaşlar şu an çalıştıgım yerde 15 x5 sayacımız var bunların bazılarının endiktüf oranı% 20 yi geçmiş onun çözümü belli kondasatörleri ölçtüm değiştiriyorum fakat kapasitif değerleri % 15 i geçenler var ne yapılmalı ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kapasitife girmiş olan sayaçlarda yapışık kontaktör varmı bak derim..

kontrol ettim onları genede aynı simdi haftalık değer alıp tekrar kontrol edicem bakalım ne cıkacak .
birde benim bildiğim aşırı kompanzede de kapasitif yazıyor bilgisi olan varmı?

Sayacın aşırı kapastif reaktif yazmasının muhtemel sebepleri:
1-Aşırı kompanzasyon,röle set değer hataları.
2-Dengesiz yüklenme olan tesiste tek akım trafolu yada monofaze kondansatör bağlanamayan reaktif röle kullanımı.
3-Tasarruflu ampüller- UPS’ler.
4-Uzun mesafede enerji iletim hatları kapasitif etki gösterirler.(O.G.'den ölçüm durumu.)
5-Kontaktör kontaklarının ark sonucu yapışık kalması.
6-Trafo sabit kondansatörü dışında Otomatik komp sisteminde sabit kondansatör bulunması.
7- Reaktif güç kontrol rölesinin arızalanması.
8-O.G.’den ölçüm yapılıyorsa sabit kondansatör gücünün fazla seçilmiş olması.
9-Kompanzasyon güç kablolarının akım trafolarından önce(Şebeke tarafına) bağlanması.
10-Harmonikler.(Non-lineer yükler,6 pulse-12 pulse doğrultucu devreleri,anahtarlama devreleri)

bilgi için teşekkür ederim yalnız anlamadığım bunu nasıl engelleriz şimdiden teşekkürler.

Tüm kondansatör gruplarını devredeyken her fazın çekmiş olduğu akımlarını ölçmelisin..Kapasitif oranın üzerinde kalıyorsan muhtemelen role ayarlarında da sorun var.Bir de önerim günlük olarak bir föy oluşturup haftalık değil günlük takip etmendir. Role ayarlarından eminseniz grup kontaktörlerini de kontrol etmelisiniz...Yük yokken sabit kondansatör grubu yüksek seçilmişte olabilir...Önce doğru teşhisi yapmalısınız ki tedaviyi de doğru olarak uygulayasınız.

röle ayarları otomatik buna nasıl bir mudahale etmem lazım ve kondansatör grubunun yüksek olup olmadığını nasıl ölçerim

Öncelikle ana hat üzerinden analizörle veya cosfi/reaktif güç gösteren pensampermetre ile ölçüm yapın. Röle sistemi hedeflenen cosfi değerine getirebiliyormu. Otomatik kompanzasyon sistemi içinde sürekli bağlı kondansatör olmaması lazım kontrol edin. Kademe kondansatörlerin çektikleri akımları ölçün tek tek kontrol edin, kontaktör girişlerinden de ölçüm yapın. Dengesiz yüklenme var ise ve tek fazdan akım bilgisi alan eski tip röle kullanıyorsanız rölenizi yeni nesil bir röle ile değiştirmeniz lazım. Devrede kapasitife neden olacak yükler varmı kontrol edin. Ölçüm ile kontrol yapmanız şart.
Sitede kompanzasyon konusu ile ilgili bilgiler var öncelikle bunları okuyup bilgilenmenizi tavsiye ederim.

arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ölçümleri yapıp hastayı masaya tekrar yatırıcam tekrar teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri