kapının şifre ile açılması ??

fault

Üye
arkadaşlar yeni taşındığım evde böyle bir sistem var. kapı girdiğimiz şifre ile açılıyor.
çok hoşuma gitti ve internette bunu biraz araştırdım fakat pahalı ve hazır ürünler bulabildim.
???
bu sistemin bir devresi felan var mı?

yani biz kendimiz yapabilirmiyiz?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sn.fault

Tabiki biraz pic yazılım bilgisine sahipseniz (Mesleğinizi bilmediğim için yanlış anlamayın) bunu yapabilirsiniz.

forumda "şifreli kilit" ve pic ile ilgili bölümlere bakarsanız, sanırım bir çok uygulama bulabilirsiniz.

Bilginize

teşekkürler hocam forumu bu aleti görünce araştırmaalarım sonucu buldum.
forumda iyice gezip bu iş hakkında bilgi arıycam.

peki bu aletin kabaca nasıl çalıştığını anlatabilirmisiniz. yani sanırım bi plaka var ve onun ustunde bi yazılım mı var?

ve eğer bu şekildeyse bu plakanın yapımı nasıl?

teşekkürler.

Pic en güzeli belki ama,pic bilmiyorsanız logic kapılarla,hatta ve hatta tristörlerle bile yapabilirsiniz.
evet bir plakanın üzerinde pic diye bir şey var.(Peripheral Interface Controller) bu bir entegredir.Buna program yüklersiniz(program yüklersiniz ama proglamlamayı bilmeniz lazım,programlayıcınız olması lazım,elektronikten anlamanız lazım) PIC aslında küçük bir bilgisayardır.İçinde mikro işlemci vardır,RAM vardır,eprom vardır(harddisk gibi hafıza elemanıdır) interrupt lar vardır,interfeace birimi vardır.Sonra bu programladığınız pic i o devrede kullanmak için bazı arabirimler gerekir.Şifreyi gireceğiniz panelin yapımı,pic in verdiği komutları ,kapı otomatiğinin çalışması için gerekli gerilim ve akımı verecek sistemlere aktarılması gibi şeyler yapılmalıdır.
İyi bir elektronikçi için bir kaç saatlik iş belki.mesela benim gibi kötü bir elektronikçi için 15-20 gün.Elektronikçi olmayan içim 1 yıl kadar bir çalışma gerektirir :)
Kolay gelsin.

hocam açıklama süper olmuş :)

ben 1 yılda olsa uğraşmak isterim forumun altını üstüne getiriyorum bunun yanında bir de yardımcı olursanız sevinirim.

şimdi bilgisayardan bu plakaları programlıyoruz sanırım.

peki ben şimdi malzeme olarak başlangıçta ne almalıyım?

yani programlayıcı olarak?, mesela bunu buldum gezerken

USB Microchip PIC Programlayici D128

desteklediği mikro işlemciler felan yazıyor neye dikkat etmem gerekir?

şimdilik şu kapının şifre ile açılmasını yapmak istiyorum.
ve izmirde bu malzemeleri nereden alabilirim.

teşekkürler

ben pic programlamayı öğrenmek için pc aldım.Pc nin seri portu yok.Ben pic programlamayı bilmiyorum.forum yöneticilerine özel mesaj göndererek bu konuyu pic programlama bölümüne taşıtırsanız,o bölümdeki arkadaşlar size yardımcı olacaktır.

hocam dediğin gibi yoneticilere ozel mesaj yolladım.

:D
o zaman bu gün yarın hallederler.biz 24 saat açığız fakat işler yoğun.

Arkadaşlar ben de pic diye tutturup duruyordum ancak bir arkadaşım bir uygulamada ATMEL kullandı. Ondan da öğrendiğim kadarıyla artık pic değil de ATMEL tercih ediliyormuş. Sn. fault size de tavsiye ederim. Daha ayrıntılı bilgileri www.atmel.com adresinden edinebilirsiniz. İyi çalışmalar..

Sn.etuzuner pic microchip in ürettiği microkontroler, Avr de atmelin üretimi. aslında aralarında uçurum fark yok benzer yapılara sahipler.

Saygılar

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri