KapıLar ile ilgili bi ödevım var?

Birevde bulunan 4 sensorden 1 sı kapıya 3 tanesı pencereye baglıdır.Herhangi ikisinden bilgi geldıgınde alarm çalacak şekılde ,en az lojik kapı kullanarak devreyi nasıL tasarlayabılırım....acaba??:confused:

anlayamadığım nokta niye iki tanesinden alarmsistemi için harhangi birinden olmayacakmı o

4 adet sensör olacaksa ve her sensör kapı ve pencereler kapalı durumdayken çıkışları 1 ise:1 sensörün çıkışı 2. sensörün beslemesi,2 sensörün çıkışı 3. sensörün beslemesi,3. sensörün çıkışı 4. sensörün beslemesi olursa 4.sensörün çıkışıda senin alarm kontağın olur yani alarm çalar ama ben her gelen sensör çıkışı için farklı seneryolar yapacağım diyorsan kapılar artar.
selamlar

STAJ KAGIDINDA herhangi ikisi yazıo wala

4 girişli, tek çıkışlı bir devreniz var.
İlk aklıma gelen; 4 girişi ikişer ikişer iki farklı or kapısına girseniz, or kapılarının çıkışlarını da üçüncü bir or kapısına girseniz, istediğiniz gerçekleşmiş oluyor yani herhangi iki giriş 1 iken çıkış da 1 olur.
Peki bu devre en az lojik kapı kullanılarak yapılan mıdır? Bunu anlamak için ya doğruluk tablosu kurup karnaugh haritası yöntemiyle sadeleştireceksiniz, ya da cebirsel sadeleştirme yapacaksınız. Size bu ödev verildiğine göre sadeleştirme konusunu görmüş olmanız gerekir. Beklenen yanıtta da sadeleştirmenin nasıl yapıldığı görülmek istenir diye düşünüyorum.
Selamlar

İlk aklıma gelen; 4 girişi ikişer ikişer iki farklı or kapısına girseniz, or kapılarının çıkışlarını da üçüncü bir or kapısına girseniz, istediğiniz gerçekleşmiş oluyor yani herhangi iki giriş 1 iken çıkış da 1 olur.

1 0 0 0 oldugunda çıkış 1 olmayacak mı ?

Doğrudur, zaten ilk akla geldiği şekilde kafadan çözülebilseydi, doğruluk tablosu çıkarmaya, sadeleştirme tekniklerine vs.ihtiyaç olmazdı

Peki bu devre en az lojik kapı kullanılarak yapılan mıdır? Bunu anlamak için ya doğruluk tablosu kurup karnaugh haritası yöntemiyle sadeleştireceksiniz, ya da cebirsel sadeleştirme yapacaksınız. Size bu ödev verildiğine göre sadeleştirme konusunu görmüş olmanız gerekir. Beklenen yanıtta da sadeleştirmenin nasıl yapıldığı görülmek istenir diye düşünüyorum.
Selamlar

1 0 0 0 oldugunda çıkış 1 olmayacak mı ?

katılıyorum arkadaşa benim de gözümden kaçmış. birde burada kullanacağımız kapılar 2 girişli olmak zorunda mı acaba onun da bildirilmesi gerekiyor bence.

tyildizak ın dediği gibi yapılır galiba 3 tane 2 girişli or kapısı 2 tanesinin çıkışı diğerinin girişine bağlanır basitce ısıs da çizdim.Girişlerden bir tanesi 1 olduğu zaman çıkış 1 oluyor

Yanlız bu kapının mantığında pararel bağlantı olduğu için 4 giriş 1 çıkışlı tek kapıylada yapılabilir. Ama bu olur mu bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,923
Son üye
BilgeKaganInce22

Yeni konular

Geri