Kapı Otomatiğine Şifre Paneli Montajı

Merhaba, aparman kapısını şifre+rfid kart ile açmak için bir panel satın aldım.

Şuan sistemde 14 dairenin bağlı olduğu bir diafon sistemi var.

Sorum şu, kapı otomatiğe şuan diafon sisteminden sürekli +12v mi yoksa sürekli -12v mi gidiyor?

Bunu nasıl bulabilirim? Elimdem multimeter var ama kapı ile diafon sistem kutusu çok uzakta.

Bunu bulmam gerekiyor ki şifre panelinden gelen COM ve NO uçlarını ona göre bağlayabileyim.

Tesekkurler

Verdiğim linkte daha önce aynı konu tartışılmıştı. Bir inceleyin. Sorun olursa elimizden geldiğince yardımcı oluruz.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/rfid-kartlı-geçiş-sistemi-nasıl-bağlanır.117241/

Anladığım kadarı ile şöyle bir yol izlemem gerekiyor.

Şifre paneli normal 12V DC ile ayrıca besliyorum.

AUDIO 2020 diafon sistemi içinde muhtemlen 12V AC trafo var. Yada dışarıda bir zil trafosu var.

Kapı Kilidine giden 12V AC nin yüklü ucunu buluyorum.

O yüklü uçtan bir kablo çekerek şifre panelinin COM girişine bağlantı yapıyorum.

Şifre panelinin NO çıkışından da kapı kilidinine bir kablo çekiyorum.

Böylece panelden şifre girilince COM ve NO birleşiyor. Kapı kilidine 12V AC güç gidiyor ve kapı açılıyor.

doğru mu ferhat abi :)

Buradaki tek sıkıntım şu. Eğer AUDIO 2020 nin içinde kendi trafosu varsa bunun kablosunu nasıl bulacağım.

AUDIO sisteminde uçları bulamazsam yada sistemde şuan harici zil trafosu yoksa şöyle bir yol izlesem olur mu?

Bir tane 12V AC ZİL TRAFOSU alsam. Buna 220V versem ve bir çıkışını KAPI OTOMATİĞİNE diğer ucunu şifre panelinin COM ucuna bağlasam. NO ucundanda KAPI OTOMATİĞİNE kablo çeksem sistem çalışır diye düşünüyorum.

Ama AUDIO diafon sistemine bir zararı olur mu? @ferhat666k

Moderatör tarafında düzenlendi:
AUDIO sisteminde uçları bulamazsam yada sistemde şuan harici zil trafosu yoksa şöyle bir yol izlesem olur mu?

Bir tane 12V AC ZİL TRAFOSU alsam. Buna 220V versem ve bir çıkışını KAPI OTOMATİĞİNE diğer ucunu şifre panelinin COM ucuna bağlasam. NO ucundanda KAPI OTOMATİĞİNE kablo çeksem sistem çalışır diye düşünüyorum.

Ama AUDIO diafon sistemine bir zararı olur mu? @ferhat666k
RFID şifre paneli kartı besleme gerilimi 12v DC olduğundan emin misiniz? Çünkü bazı kartların beslemesi değişken voltaja sahip olabiliyor. 12-24 V Ac-dc gibi

RFID şifre paneli kartı besleme gerilimi 12v DC olduğundan emin misiniz? Çünkü bazı kartların beslemesi değişken voltaja sahip olabiliyor. 12-24 V Ac-dc gibi

Yok hayır 12V DC ile çalışıyor şifre paneli. Şifre paneli 12V DC apatör ile besleyeceğim.

Apartmanın sigorta panelinde 15V AC zil trafosunu buldum.

Şimdi kapı otomatiğine bu trafodan hangi uç direk bağlı onu bulacağım.

Sonra direk bağlı olmayan uçtan şifre panelinin COM ucuna bir kablo çekeceğim. Ve şifre panelin NO çıkışında aldığım bir kabloyuda kapı otomatiğin diğer ucuna bağlayacağım. Bu şekilde sorunsuz bir bağlantı olur diye düşüyorum.

@ferhat666k sizce doğru mu?

Yok hayır 12V DC ile çalışıyor şifre paneli. Şifre paneli 12V DC apatör ile besleyeceğim.

Sonra direk bağlı olmayan uçtan şifre panelinin COM ucuna bir kablo çekeceğim. Ve şifre panelin NO çıkışında aldığım bir kabloyuda kapı otomatiğin diğer ucuna bağlayacağım. Bu şekilde sorunsuz bir bağlantı olur diye düşüyorum.

Evet anlattığınız bağlantı doğru.

Hocam baglantıyı yaptınız mı nasıl çalıştı. Yanı yukarı daıreden kapıyı açmak ıcın enerjı geldıgınde sıfre panelıne bı sıkıntı yarattımı? Bnde resımde kı urunu nade marka dıafon sıstemınde kullanmayı planlıyorum.

Ekli dosyalar

• D22D46A1-76FB-424E-B753-9CB65274812C.jpeg
    D22D46A1-76FB-424E-B753-9CB65274812C.jpeg
    23.7 KB · Görüntüleme: 36
Hocam baglantıyı yaptınız mı nasıl çalıştı. Yanı yukarı daıreden kapıyı açmak ıcın enerjı geldıgınde sıfre panelıne bı sıkıntı yarattımı? Bnde resımde kı urunu nade marka dıafon sıstemınde kullanmayı planlıyorum.
Son durum nedir. Bahçe kapı otomatiğine RFID Okuyucu bağlamak isitiyorum. Fakat ev içinde manuel kapı açma butonuda mevcut. Herhangi bir sorun oluştururmu merak ediyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri