Kapı otomatiği sorunu

ERDEM55

Üye
Arkadaşlar üst katlardan kapı açmayınca araya röle koymaya karar verdim, fakat şöyle bir sorunum var. röleyi taktıktan sonra herhangi bir zile basınca da röle tetikleniyor. Acaba ben röleyi direkt kapı otomatiğinin uclarına bağladığım için bu sorunu yaşıyor olabilir miyim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Muhtemelen rölenin bir bacağını kapı otomatiği devresi yerine yerine zil devresine bağlamışssınız.

Muhtemelen rölenin bir bacağını kapı otomatiği devresi yerine yerine zil devresine bağlamışssınız.
Yukarı da da açıklamış olduğum gibi muhtemelen kapıya gelen uçları kullandığım için böyle olduğunu düşünmüştüm. Konuya hakim arkadaşlardan cevap gelir diye ümit etmiştim.
Zil ve kapı otomatiği aynı trafoyu kullanıyor ve yeni farkettim kapıya gelen uçlar devreyi tamamlıyor gibi gözüküyor. Yani uçları kısa devre yapmaz isem yada otomatiğe bağlamaz isem ne kapı otomatiği nede ziller çalışıyor.

Kapı otomatiği ve zil aynı trafoyu kullanır zaten.
Konuya hakim değilseniz aşağıdaki örnek şemayı referans alarak bağlantılarınızı kontrol edip/düzeltebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• kapi.jpg
    kapi.jpg
    47.5 KB · Görüntüleme: 41
evet konuya hakim değilim. Anlamadığım neden kapıya gelen kabloları kapıdan sökünce ziller de çalışmıyor. kabloları birleştirince çalışıyor.

..kapıya gelen kablo ile kasdettiğiniz kapı otomatiği ise belki orayı buat gibi kullanmış olabilirler..yukarıdaki şemayı inceleyin..ama tesisat çekilirken resimdeki gibi çekilmez..örneğin kapı otomatiğinden çıkan kablonun bir damarı doğrudan yukarıya ,diğer damarı doğrudan apartman kapı zillerine gitmez..kablo uygun bir yere veya buata gelip oradan gerekli yere bağlanır..

..kapıya gelen kablo ile kasdettiğiniz kapı otomatiği ise belki orayı buat gibi kullanmış olabilirler..yukarıdaki şemayı inceleyin..ama tesisat çekilirken resimdeki gibi çekilmez..örneğin kapı otomatiğinden çıkan kablonun bir damarı doğrudan yukarıya ,diğer damarı doğrudan apartman kapı zillerine gitmez..kablo uygun bir yere veya buata gelip oradan gerekli yere bağlanır..

Söylediklerinizde haklı olduğunuzu biliyorum, fakat benim sorduğum sorunun yanıtının bu olduğunu düşünmüyorum. Nedenine gelince. İncelememi istediğiniz şema da gördüğüm kadarı ile Nötr ortak kapı otomatiğinin fazı farklı buton üzerinden dolaşırken zillerin fazı farklı buton üzerinden geliyor. Yani tek ortak yanları nötr.
Buna rağmen kapı otomatiğinin nötr ve faz kablolarını otomatikten çıkarttığımda ziller de çalışmıyor. Kapı otomatiğine gelen 2 kabloyu birbirine bağlayınca ziller çalışmaya başlıyor.
Anlayamadığım kısmı bu.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri