Kanal tipi fana hız kontrol kutusu nasıl bağlanır [ Yardım ]

Anladım benim motor dimmere uyumlu değil.:cool:

Elinizde çift hızlı monofaze çalışan bir fan motoru var bu motorun devir sayısını dimmer bağlayarak düşüremezsiniz motorun sarım sistemi ,üstündeki kondansatör buna uygun değildir yanabilir (kalkış yapamaz vb)bozulur ,arkadaşların dediği gibi 012 pako şalter ya da elinizdeki 012 şalteri kullanın ,ayrıca monofaze motorların devir sayısı gerilimi düşürerek yapılamaz(dimmer kullanılmaz)frekans kontrolü yapan devrelerle devir sayısı kontrol edilir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/monofaze-motor-hız-kontrolü.11670/
Burada bununla ilgili bir forum konusu var ,araştırmak isterseniz monofaze motorların devir sayısı kontrolü olarak aratın ,kolay gelsin.

Elinizde çift hızlı monofaze çalışan bir fan motoru var bu motorun devir sayısını dimmer bağlayarak düşüremezsiniz motorun sarım sistemi ,üstündeki kondansatör buna uygun değildir yanabilir (kalkış yapamaz vb)bozulur ,arkadaşların dediği gibi 012 pako şalter ya da elinizdeki 012 şalteri kullanın ,ayrıca monofaze motorların devir sayısı gerilimi düşürerek yapılamaz(dimmer kullanılmaz)frekans kontrolü yapan devrelerle devir sayısı kontrol edilir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/monofaze-motor-hız-kontrolü.11670/
Burada bununla ilgili bir forum konusu var ,araştırmak isterseniz monofaze motorların devir sayısı kontrolü olarak aratın ,kolay gelsin.

Terimleri pek bilmesem de teşekkür ederim cevabınız için, gayet net.

Şu an yapmak istediğim bu kabloları nasıl birleştireceğim, yuvarlak içine aldığım kısımları nasıl bağlamam gerekir ?

Untitled-1.jpg
Untitled-1 copy.jpg

Ekli dosyalar

• Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    168 KB · Görüntüleme: 3
N nötr kontrol kaleminin yanmayan ucu direk giriş yapılacak L1 birinci hız L2 ikinci hız eğer L1 e ceryanı yani kontrol kaleminin yanan ucunu bağlarsanız ilk hızda Max ta çalışır şimdi bu ucu çıkarıp L2 takarsak Min de çalışır ,şimdi aynı anda iki L ye enerji vermememiz lazım motor arızalanır,yuvarlak içine aldığınız S bunun için var L1 ve L2 ye ayrı ayrı enerji veriyor böylece iki hızdan biri çalışıyor, uygunu ve kolayı yukarıda arkadaşların dediği 012 pako şalter nötrü direk bağlayın şaltere fazı girin iki çıkışın birini L1 e diğerini L2 ye bağlayın ya da bu işlerden anlayan bir teknisyen bulun,kolay gelsin.

Güzel kardeşim ;
Dimmer her elemanı çalıştırmaz, örneğin bimde satılan led ampul, tasarruf ampulunu, senin fan motorunu çalıştırmaz.
Dimmer; eski akkor flamanlı ampül ( soba gibi ısı veren ) , elektrikli ısıtıcıların tamamını , eletrikli süpürgre, blendir,darbeli darbesiz 220V AC de çalışan matkap, hilti gibi cihazları ise ayarlanabilir halde çalıştırır.
Beklemekle sonuca ulaşamazsın, lütfen 6. mesajda eklediğim görüntüyü elektrikçiye götür 012 pako şalteri alıp motoruna bağlat.
Başkan hiç anlamam gece geç saatlerde evde iş yapıyorum sessiz fan lazım bu eleman nasıl yapmis

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri