Kamera yerleştirme planı

feer

Üye
Arkadaşlar merhaba,

güvenlik sisteminde uzman arkadaşlardan bir yardım istiyorum. mesela 6metreye 42 metre ölçülerinde bir koridor için kaç kamera konulursa ortalama bir güvenlik sağlanır? Kameraları dome kameramı yoksa box kameramı kullansam daha iyi olur?
Ayrıca; yerleşimleri nasıl yaparsınız?

Teşekkür ederim.

bence sana tavsiyem, Yeni nesil megapixel kameralar kullanman olur, bu kameralar genis aci ve yuksek goruntu kalitesi sunar, Sana tavsiyem jvc 1.3 mp kamera olabilir, koridora karsilikli 1 + 1 = 2 adet kamera kurman yeterli olacakdir, ayrica `16 kanal yazilim yaninda bedava gelmektedir, biraz pahali olabilir ama, firma icin dusunuyorsaniz bu tur masraflardan da kacinmamanizi tavsiye ederim,
Selamlar

yardımın için teşekkür ederim skuzyaka.

Bazı sorularım daha olacak, bu konuda da yardım edebilirseniz çok sevinirim.

1. araç gidiş geliş yönlü bir yolda giriş ve çıkışlarda plaka okuma yapabilmek için,
tek kamera yeterlimidir? Yoksa her iki yönede ayrı ayrı, kamera koymam gereklimidir?

2-IP sistem kurarken tesisat için cat-6 kablo kullanmayı düşünüyordum. Fakat çok uzun mesafeler var(çevrede toplam 21 kamera olacak). Sizce her kameraya fiberoptik kablo çekmem mi fiyat açısından daha doğru olur yoksa hub switchler kullanmak mı daha doğru olur?

3-Lens seçimini yaparken, en düşük kaç mm lik odak uzaklıklı lensler mevcut piyasada ve çevre izlemede önerebileceğiniz kamera modelleri nelerdir?

Teşekkür ederim.

Sayin Feer,
sorulariniza ayni zamanda bir network uygulama uzmani olarak cevap verecegim,
1. Isin profesyonel boyutunda gelis ve gidis yonune ayri kulllanmak daha iyi, tabiki, fakat saha daki uygulama nokta si ve kameranin kullanilacagi alanlar cok onemli, 1 tek megapixel kamera ile de isi cozebilirsin, onemli olan arka tarafta calisacak olan yazilimin basarisi,
2. bu tur sistemlerde uygulanmasi gereken en onemli nokta; minimum ariza ve hizli cozum,
eger sahada, merkezi bir noktada switc i uygulayip, ne kadar az switch kullanirsan o kadar basarili demektir, yine diger bir tavsiyem ise, bu kamalarin poe ozelligi olmasi ve poe switch kullanman olacaktir, bu poe switchleri de merkez izleme odasinda direkt olarak elektrik kabloalrini ceker isen, bu sistemleri de ups ile duzenli olarak beslersen, guzel ve basarili bir cozum olur,
eger mesafeler uzak ise, fiber kullanmakta fayda var, ama ayni biraz once bahsettigim gibi poe ozelligini kullanarak minimum ariza, ( adaptor ve elektrik arizlarindan kurtulman olacaktir,
3. Lens secimi en onemli noktalardan biri, tabiki auto iris lens, ve 2.8 mm lensler mevcut, burada markanin onemi buyuk, japon ve amerikan markalari bu konuda basarili, (su anda arecont ve mobotex bu konuda 360 derece kayit yapan kameralarini piyasaya surdu ve musteriler kullaniyor, cevre izlemede artik kullanilacak teknoloji megapixel ve hd teknolojiyu destekleyen kameralar sart, su an megapixel bir evrim atlama cabasinda , cunku cogu markada 800x600 cozunurlukte 25 fps goruntu aliniyor, ama bu 1600x1200 gibi bir cozunurluge yukseltiginde 15 fps e dusuyor, bu yuksek cozunurluklerde 25 fps yani real- time calisan kameralarda tabi ki var ama fiyatlari son kullanici icin cok yuksek, sanirim 1 seneye kadar %50 oraninda dusus saglanir,

Selamlar.

Sayın skuzyaka,

yardımlarınız ve önerileriniz ufkumu baya genişletiyor. Çok teşekkür ederim.
Poe özelliği olan switcleri araştırdım. Kullanım olarak daha pratik bilgileri edinebileceğim bi kaynak önerebilirmisiniz?

Ayrıca ben çok hayali şeyler mi düşünüyorum diye düşünüyorum? Bu proje rüyalarıma da girmeye başladı. Acaba, 540 Tvline çözünürlüklü bir daynight kamera ile uygun yerleştirmek ve uygun bir lens seçme ile 21x12x18 metrelik bir üçgen alanı,(18 metrelik tarafta 2 uçta kapı var) kapıları devamlı görmek şartı ile izleyebilirmiyiz?

Saygılar

Sayin feer,

Tavsiyem megapixel idi, siz simdi 540 tvline kullanmak istiyorsunuz, bence siz 1 adet daha kamera sayisini artirin 4 yapin ki komple kaplama alani elde ediniz, diger bir konu ise, kameralari, kesinlikle tam kapinin karsina, yani lense direk isik gelecek sekilde monte etmeyiniz, burada size 3.5 - 8 mm lik bir auto iris lens is yapar, selamlar,

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri