Kamera Trafo Seçimi

eg289

Üye
Merhaba arkadaşlar, güvenlik kamerası için kullandığım 12v 5a trafonun 6.ayında yanması sebebiyle kaliteli bir kamera trafosu arayışına girdim. Elimde hali hazırda Cata CT-2576 12v 10a trafo var. Bunu kullansam olur mu veya kaliteli bir trafo önerisi verebilir misiniz?
sistemde 3 kamera var. en uzak mesafe 40m. erk 0.50 kablo kullanıldı

3 kamera için 5 amper trafo sınır değerde değil.
Yinede 10 amper kullanmak iyidir.
Cata 10 amper 2 yıldır kullanıyorum sorun olmadı çok şükür.

Trafo/adaptörlerin üzerindeki yazılanlara çok fazla itibar edilmemeli. Benim kayıt cihazı + 7 kameralı sistemim geceleyin gece görüşler devrede olduğunda 2.35 A akım çekiyor. Dolaysıyla öncelikle gerçekte sizin kameraların gece görüşlerin açık olduğu zamanlarda varsa ptz aktif durumlarında en çok akım çektiği zamanlardaki tüketimlerine bakmak lazım. Normal bir yapı için @Mustafa KABADAYI ustanın dediği 5A adaptörün gibi yeterli gelmesi gerekirdi. Tabi 5A gerçekte 5A mı!?

Bir de 0.50 kablo ile voltaj düşümü yaşamıyor musunuz? Önerim, sistem aktifken trafo çıkışını ve 40 metre sonraki kamera girişinin voltaj değerlerini ölçüp karşılaştırmanız!

Teşekkür ederim.
Trafo/adaptörlerin üzerindeki yazılanlara çok fazla itibar edilmemeli. Benim kayıt cihazı + 7 kameralı sistemim geceleyin gece görüşler devrede olduğunda 2.35 A akım çekiyor. Dolaysıyla öncelikle gerçekte sizin kameraların gece görüşlerin açık olduğu zamanlarda varsa ptz aktif durumlarında en çok akım çektiği zamanlardaki tüketimlerine bakmak lazım. Normal bir yapı için @Mustafa KABADAYI ustanın dediği 5A adaptörün gibi yeterli gelmesi gerekirdi. Tabi 5A gerçekte 5A mı!?

Bir de 0.50 kablo ile voltaj düşümü yaşamıyor musunuz? Önerim, sistem aktifken trafo çıkışını ve 40 metre sonraki kamera girişinin voltaj değerlerini ölçüp karşılaştırmanız!
Merhaba hocam, kamera olarak Dahua kullanıyorum. 6 ay önce montajı yapıldı. Kutusunun üzerinde 0.25a güç ile çalıştığı yazmakta.
Kablolarım 0.50 Erk marka, 40 metre de sorunsuz kullanıyordum. Eski trafonun üzerinde voltaj ayar probu var, fakat; elimde bulunan Cata marka trafonun üzerinde yok. Voltaj kaynaklı sorun yaşar mıyım? Hasat nedeniyle henüz ölçüm yapamadım. Bu arada 40 metre mesafedeki kameranın 6-7 metre yakınında elektrik buatı var. Voltaj sorunu yaşarsam 1amper adaptör düşünebilirim.

2.bir sorum ise; bugün Çin malı Xmeye aplikasyonlu DVR cihazını sattım. Hikvision 4 Kanal DVR aldım. DVR'ın adaptörünün verdiği güç 0.75a olarak yazmakta. Fakat; kullandığım harici diskin kılavuzunu incelediğimde çekeceği aklımda 750mA.
Önceki Çin malı DVR'ın adaptörü 1.3A olduğu için sorun yaşamıyordum ama bunda yenisinde sorun yaşayacağımı düşünüyorum. Yeni trafoya DVR cihazını da bağlamak zorunda kalacağım.

Yaşadığım yer zeytinlik çiftlik alanı, etrafımda en yakın konut 2.5-3km mesafede. Rüzgar ve yağış durumunda elektrik kesintisi ile karşılaşıyorum. Bu nedenle önümüzdeki ay jenaratör düşünüyorum. Kamera tesisatı da oldukça basit bir şekilde yapılmış. Kablolar sarkmış ve dışarıda. Dış mekan kamerasının bağlantıları sadece bant ile sarılmış ve yağmurun altında. Spiral kablo hortumu, rakor ve buat ile düzeltmeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:
Benim sistemde de Hikvision ve Dahua kameralar var. Sabit hdd varsa en az 1.5A adaptör kullanın. Anlattığınıza göre sistemin ve kablolamanın komple elden geçmesi gerekiyor. Bağlantı yerlerini sudan yalıtmak gerekiyor. Normal elektrik bandı üzerine su geçirmeyen bant da sarılabilir.

40 mt'de bariz bir voltaj/gerilim düşüşü yoksa ve kamera sorunsuz çalışıyorsa ayrı bir besleme gerekmeyebilir. Ben daha önce güneş enerjisi ile sistemi besliyordum. Şebeke gelince bir geçiş sistemi (röle+2x6800uF 16V kondansatörü paralelleyip) ile aküyü yedek olarak çalıştıracağım. Böylece kesintileri bir nebze tölere edebilirim. Jeneratör biraz daha meşakkatlı ve aşırı masraflı! Onun yerine uzun süreli kesinti olmuyorsa, gece tüketimine göre yeterli kapasitede akü ve akü şarj cihazı bir de bir röle sistemi ya da battery backup sistemiyle güç sürekliliği sağlanabilir.

Benim sistemde de Hikvision ve Dahua kameralar var. Sabit hdd varsa en az 1.5A adaptör kullanın. Anlattığınıza göre sistemin ve kablolamanın komple elden geçmesi gerekiyor. Bağlantı yerlerini sudan yalıtmak gerekiyor. Normal elektrik bandı üzerine su geçirmeyen bant da sarılabilir.

40 mt'de bariz bir voltaj/gerilim düşüşü yoksa ve kamera sorunsuz çalışıyorsa ayrı bir besleme gerekmeyebilir. Ben daha önce güneş enerjisi ile sistemi besliyordum. Şebeke gelince bir geçiş sistemi (röle+2x6800uF 16V kondansatörü paralelleyip) ile aküyü yedek olarak çalıştıracağım. Böylece kesintileri bir nebze tölere edebilirim. Jeneratör biraz daha meşakkatlı ve aşırı masraflı! Onun yerine uzun süreli kesinti olmuyorsa, gece tüketimine göre yeterli kapasitede akü ve akü şarj cihazı bir de bir röle sistemi ya da battery backup sistemiyle güç sürekliliği sağlanabilir.
Ev ve garaj için jenaratör düşünüyorum. Haftanın üç günü gece belirli saatler de elektrik kesintisi yaşanıyor.

Güneş paneli veya jenaratör düşünüyorum. Sadece elektrik kesintisi de aydınlatma sistemi çalışması benim için yeterli.

BNC konnektörlerin içleir nemli, bu yüzden değişimini yapacağım. Bugün her yere baktım BNC konnektör bulamadım, sadece kablolu tip BNC konnektör buldum.

Kablolu BNC konnektörün için de 5 adet kablo var. 2 siyah, 2 kırmızı ve 1 sarı. Kırmızılar artı, siyahlar eksi desek, sarı görüntü için galiba. Bağlantı şeklini öğrenemedim bu kablonun.

Ekli dosyalar

• IMG_20211125_172702.jpg
    IMG_20211125_172702.jpg
    211.3 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20211125_172655.jpg
    IMG_20211125_172655.jpg
    222.6 KB · Görüntüleme: 15
Aynen dediğiniz gibi.
Kablolu BNC konnektör ler son zamanlarda montaj kolaylığı için yaygınlaştı.
Dediğiniz gibi 2 siyahlar eksiye,2 kırmızılar artıya sarı kablo ise görüntü kablosudur.
Aydınlatma için 220 volta ihtiyacınız varsa ve bütçeniz uygunsa eğer,
1000 yada 1500 watt bir inverter,
80 100 amper arası bir jel akü,
150 170 watt bir gunes paneli ve 10 amper bir şarj kontrol cihazı işinizi rahatlıkla görür.
Jeneratör tercih edilebilir maliyet karşılaştırması yapılırsa jeneratör uyguna gelir ama yinede benzini yağı çalıştırması vs uğraşmak istemezseniz yazdıklarım hakkında fiyat araştırması yapabilirsiniz.
Hayırlısı olur inşallah kolay gelsin.

değerli meslektaşlarım benimde bir sorum olacak. ekte ki kameradan 4 adet devreye almam istendi. kamera cat6 uçlarını çaktım.speed dome kamera olduğu için extra 3x2,5 kablo çektim.kameranin üzerinde 24vac earth 24vac şeklinde ki klamense girdim.muhtemelen trafo kullanmam gerekecek fakat nasıl bir trafo kullanmam lazım bilmiyorum.speed dome özelliği program üzerinden kontrol edilebilir mi yoksa kontrol klavyesi olması şartmı ? bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. çok sıkıntılı bir durumdayım.gece uykularım kaçıyor bu saatte yazmak durumunda kaldım.

Ekli dosyalar

• AUTODOME_IP_starligh_Data_sheet_trTR_57038828811.pdf
    388.5 KB · Görüntüleme: 1
Merhaba
Şu an piyasada genelde led trafosu olarak satılan güç kaynakları kamera sistemleri içinde elektrikçiler tarafından satılmakta. Ancak bu ürünler oldukça düşük kalitede ürünler oluyor. Eğer sisteminizin en az 5 yıl sorunsuz çalışmasını isterseniz Meanwell - İnterno güç kaynağını öneririm. Bu ürünler gerçek güç ve amper değerini üzerindeki kaliteli komponentler sayesinde uzun yıllarca verebilmektedir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri