kalp ritmi ölçüm cihazı tasarlama devresi

heartrate

Üye
dokuz eylül üniversitesi elektrik elektronik mühendisliğinde 3. sınıfta okuyorum.

bu sene bizden mühendislik tasarım dersinde mikroişlemci kullanmadan kalp ritmi ölçüm cihazı tasarlamamız istendi. internette devre hakkında çok fazla bilgi bulamadık. aslında hiç bulamadık. çok kısa bir zaman içinde devrenin somut olarak gösterilmesi gerekiyor. devreyi size kısaca açıklıyorum;

devremizde üç tane seven segment, komparatörler ve bunlara bağlanacak sensörler kullanılacak . bu üçlüyü birbirine nasıl bağlayacağımız konusunda bir bilgimiz yok. bize bu devrenin tasarımı hakkında yardım edebilme imkanınız var mı? (ölçümü parmaktan almayı düşünüyoruz). 1 hafta içerisinde devreyi somut olarak hazırlamamız gerektiğinden şu an çok sıkışmış durumdayız. sizlerin de yoğun olduğunuzu tahmin ediyoruz ancak bize bu konuda yardımcı olursanız seviniriz.

elektrik elektronik mühendisliğinde 3. sınıfta okuyorsun üçlüyü birbirine nasıl bağlayacağım diyorsun :confused: hımm ben önlisans pragramı 2. sınıfta okuyan biri olarak şaşırdım

istediğin EKG cihazımı yoksa 7 segmentte 1 dakikada oluşan nabız miktarınımı göstermek istiyorsunuz

projenin sonunda parmak ucundan bağlanan sensörler vasıtasıyla 1 dakikada oluşan nabız miktarını seven segmentler ile göstericez. devrenin nasıl tasarlandığına dair bir bilgimiz yok. bize model olarak herhangi birşey sunulmadı. yani bi şekilde bulmaya çalışıyoruz. ve internette pek faydalı sonuçlar elde edemedik.

Kalp Atış Hızı Ölçüm Monitörü Devresi [ the heartmate heart rate monitör ]

PIC16F628A Parmaktan nabız ölçümü mikrobasic | Elektronik Devreler Projeler 320 Volt

Biyomedikal Mühendisliği ve Biyomedikal Cihaz Teknolojisi: Hastabaşı Monitörü Uygulama Devreleri (Bedsite monitor)

şu projeleri incelerseniz sonuca ulaşacaksınız programları vs inceleyin 7 segmente uyarlayın

öncelikle opamp katınız kaliteli olmalı kalp sinyali 1 2 hz civarlarında gürültüleri bastırmanız gerkiyor AD624 gibi opamplar bu iş için uygundur internette bu gibi sinyalleri yükselmek için kullanılmış devreler var onlardan yararlanabilirsiniz

ölçüm kısmındada 15 10 5 saniye aralıklarıyla ölçüm yaparsınız mesela 15 saniye ölçüm alırsınız 4le çarparsınız bu 1 dakika içinde atan kalp ritmi olur

verdiğim linklerde bunlar mevcut incelerseniz başka kaynaklara başvurmadan yaparsınız

kolay gelsin

çok teşekkür ederim. linkleri inceleyeceğiz. sağolun

[h=1]PIC16F628A ile yapılan devrede LM358 kullanılmış size kullanmamanızı tavsiye ederim sizi uğraştırır gürültüleri bastıramazsınız 2 Hz lere zor inersiniz ölçümleriniz yanlış olur bu iş için kullanılan opampları inceleyin onları kullanın birde bu devreyi uygularken arkadaşlar infrared diyotlarla foto transistörün frekanslarının uygun olması gerektiğini belirtmiş bunada dikkan edin. kolay gelsin[/h]

ha bide şu 7 segmentle yapılan takometreler var onlarıda inceleyin mantık aynı takometre 5 saniye içersinde kaç pals aldıysa 12yle çarpıyor motorun devrini gösteriyor ritim sayıcıda aynı şeyi yapıyor ama daha hassas olmalı yazılımlarıyla oynayın ;) parmaktan aldığınız dalgaların tepe değeri 5 volta gelsinki takometremiz saysın yani parmaktan alığımız sinyali 5 6 volta yükseltip regüle edebiliriz ve kare dalgamız oluşur takometreninde sayması için bu yeterlidir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri