morbeyaz

Üye
Selam arkadaşlar

Biz yeni bir ev satın aldık. Bu evin petekleri ve kombisi yeni. Oturmaya başladığımızdan beri evin iyi ısınmadığını farkettik. Petekleri kontrol ettiğimde üstünün çok sıcak ama alt kısmının buz gibi olduğunu farkettim. Acaba hava mı yaptı diye anahtarıyla havasını almak istedim ama sıcak su aktı. Bu neden olur arkadaşlar? Tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum. Teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
peteklerin üst yan taraflarında petek içindeki havayı almak için küçük vidabaşlı hava atma delikleri var onu su gelene kadrr gevşet suyun geldiğini gördüğünde tekrar sık umarım yardıncı olmuşumdur.

arkadaşım öncelikle peteklerden hava al,hava alma işlemini kombiye en uzak noktadan yapmalısın.daha sonra kombine en yakın noktadan en uzak noktadki peteğe kadar vanaları belli oranlarda kısarak balans ayarı yapmalısın.kombiye en yakın noktadi peteğini en son noktadaki petekteğin vanasından daha fazla kısmelısın bunu diğer odalardaki peteklerde yaparak devam etmelisin.sorunun gidecektir.birde dönüş vanalarını kontrol edersen iyi olur .

ben birde kombi girişinde(dönüş borusu)bulunan pislik tutucuyu söküp temizlemenizi tavsiye ederim,benimki tamamen çamur tıkalıydın yeni teysisatlarda olabiliyor,kolay gelsin..

arkadaşım öncelikle peteklerden hava al,hava alma işlemini kombiye en uzak noktadan yapmalısın.daha sonra kombine en yakın noktadan en uzak noktadki peteğe kadar vanaları belli oranlarda kısarak balans ayarı yapmalısın.kombiye en yakın noktadi peteğini en son noktadaki petekteğin vanasından daha fazla kısmelısın bunu diğer odalardaki peteklerde yaparak devam etmelisin.sorunun gidecektir.birde dönüş vanalarını kontrol edersen iyi olur .

Bu dediğini tam anlamadım. Vanaları kısmaktan maksat uzak olanı en sona yakın, en yakını yarım kısmak gibi mi? Peki bu ne işe yarıyor? Sıcak suyun peteklere daha fazla basınç uygulaması anlamına mı geliyor. Birde ev, yüz metrekare, dolcevita adlı bir kombi var. Acaba diyorum metrekareye göre kombi yetersiz kalıpta sıcak suyu ulaştıramıyormu? Bizim evde 5 adet petek var.

Ben ise tesisatdaki borular çok kaynatılmış suyun devirdaymını etkiliyor. eğer tesisatınızda gereksiz yere dirsek falan da kullanılmış ise pompa ayarı yükseltilebilir. Benim fikrim bu.

borular yanlış kaynatılıyor tesisatı takip et göreceksinki bağlantıda hatalar var oldugunu göreceksin

kombiye en yakın petegin alt vanasını kapat yarım tur ac sonrakini 1tur sonrakini 1,5 tur öyle devam et enson petek tam açık kalsın buna reglaj ayarı denir. tabi vana kaç turda kapanıyor onu say sonra petek sayısına böl ona göre ayar yap mesela 7 tur da vana kapanıyor 7 petek var petek başına 1 tur. 1. 1 tur ac 2. 2 tur ac. böyle ce devam et.
petegin üstü ile alti arasında 20 derece fark olması istenir ama hicbir zaman elde edilemez bunun formulude var Q=m.c.^t (^t) 20 derece hesaplanır
yerden ısıtmada ^10 dur
petegin altı nekadar soguk sana petek ısısını okadar ortama veriyor demektir zaten evin içi ısındıkça o fark azalacaktır. peteklerde hava olması petegin üst vana tarafının değilde diger tarafı soguk ise ozaman hava vardır yani petek diklemesine bir tarafı ısınmaz ozaman hava vardır. filtre tıkalı oldugundada petekler ısınmadan kombi ısıtmayı keser. ozaman filtre tıkalıdır. ama ilk önce reglaj denen ayarı yapmalısın! kolay gelsin

Cevaplar için teşekkür ederim. Yazdıklarınızı deneyeceğim.

kombini subasıcı ile genleşme tankını biğr kontrol et tankın havası kaçtıysa en yakın petekten geri döner sıcak su uzak noktadaki peteklerde devir daim sorunu yaşayabilirsin . su basıncını ,havasını,devir daim pompasını,genleşme tankını kontrol et yine aynı sorunla karşışayıyorsan bilki sistemden su tam dönmüyordur.tam ısınmayan petekleri sök tazyikli su ile temizlemen gerekebilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri