Kalorifer peteğine fan takma

Konunun sadece birinci sayfasını okuyabildim fakat şahsi yorumum aşırı güç enerji harcanmadan yapılacak bir fan sisteminin faydası olacağını düşünüyorum.Nededeni ise şöyle ki; Bu sistemler yapılırken petekler hem doğal sirkülasyon hemde içeri giren soğuk havanın ısıtılması için pencere önlerine yapılmakta, petekler hernekadar ölçümlere göre hesap edilip takılsada gerçekte durum böyle olmayabiliyor. İç ve dış etkenlerden dolayı odanın bir köşesi gayet sıcak iken diğer köşesi soğuk kalabiliyor, ayrıca petek odanın bir köşesinde olduğunda sirkülasyon yeterli değilse sıcak hava odanın diğer tarafına ulaşmadan tekrar soğuyor ve ısı kaybı yaşanıyor. Dolayıso ile konuya dönersek havanın daha iyi hareket etmesini sağlayacağı ve her köşeyi daha iyi sıcak tutacağı için fazlası ile fayda sağlayacaktır. Hata fan'a harcanan enerji kaybedilen sıcak havadan kazanışacağı için fazladan bir enerji harcanmayacak ve birbirlerini amorti edeceklerini düşünüyorum. Tabi şunuda belirteyim ufleyecek olan fanın devri düşük tutulmalı, örneğin belirtmiş olduğunuz bilgisayar fanları 12v dur siz bunu 5-6v ile beslerseniz uygun bir hava akımı olacaktır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Konu eskiymiş ama görmediğimden benim için yeni oldu. Büyük bir ihtimal ile konu sahibi merkezi ısıtma kullanıyordur. Peteğe fan ilavesi petek - ortam ısısı eşitlenene kadar ortam ısısını attırır. Müstakil kombide buna gerek olmaz ayarı biraz yükseltirsiniz daha fazla ısınırsınız ve daha fazla ödeme yaparsınız. Fan ilavesi gibi durumlar için merkezi sistemlerde önlem amaçlı ısı ölçerli sayaç, cihaz v.s. takıyorlar. Peteğe su püskürtme ile de sonuç alırsınız. Peteğin üzerine su dolu metal kap koyarakta sonuç alırsınız. Yapabilirseniz peteği büyütmek veya petek ilavesi ile oda ısısını yükseltirsiniz. Sonuçta petekten alınan ısı ortama aktarılmış oluyor.

ağir kiş şartlarında isinacaksan doğalgaz fılan değıl katı yakıtlı kalorıfer sistemı evı de radyator değıl taban isitma yapacaksın senelık 2 ton kömurle çok rahat isiniliyor ev 120 mkare taban isindımı 24 saat soğumuyor

Yıllarca kışın 7 ayı ortalama 400 tl doğalgaz faturası ödeyen birisi olarak şunu söyleyebilirim '' Fanda koysanız afedersiniz başka bişeyde yapsanız o en az 300 tl doğalgaz faturası ö-d-e-n-e-c-e-k''. .
100 tl senin için bi önemi olmayabilir ama ömeli olan kişilerde vardır. Yanlış bi yaklasım

Evde zemin tabanı ısıtması temelli radyatör olmadıktan sonra, ısınamazsınız.
■Fizik kuralı; "Isınan hava yükselir" Yani sıcak hava taVanda olur.
■Üşüyen organımız ise ayaklardır.
O HALDE;
ÇÖZÜM; Taban zemini ısınacak.
GERİSİ BOŞ.

Evde zemin tabanı ısıtması temelli radyatör olmadıktan sonra, ısınamazsınız.
■Fizik kuralı; "Isınan hava yükselir" Yani sıcak hava taVanda olur.
■Üşüyen organımız ise ayaklardır.
O HALDE;
ÇÖZÜM; Taban zemini ısınacak.
GERİSİ BOŞ.
O zaman fan sistemini aşagı takarsak ayaklarınız ısınır

Aslında Radyatöre giden sıcak su boruları, odanın orta zeminini dolana dolana gitse ya.
Çok çok 6m fazla boru harcanır. Ayağını bastığın zemin 1 saatte mis gibi sıcak olur. Oturma odasında olsa yeter.

Ama projeye onay verirlermi bilmem.

Fan zaten insana dogru üflemeyecek ortam sıcaklıgını petekteki sıcaklıkla oratılı yapmak için kullanılacak ve termostat var ise evde yakıt tasarrufu saglayacaktır. Bununla ilgili ben kendi evime yaptım sistemi iki güne yotube a atarım.
Aslında Radyatöre giden sıcak su boruları, odanın orta zeminini dolana dolana gitse ya.
Çok çok 6m fazla boru harcanır. Ayağını bastığın zemin 1 saatte mis gibi sıcak olur. Oturma odasında olsa yeter.

Ama projeye onay verirlermi bilmem.
O sisteme sglıksız diyorlar ama çok bilgim yok nem flan yapar diyorlar

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri