Kalorifer peteğine fan takma

Öngörünüz mantıklı fakat deneysel olarak kanıtlanmadıkça inanmam :)
Panel radyatörün kanatçıklarının arasına bulaşık teli gibi tel tepilebilir olası sorunu çözmek için.
Güvenebilirsiniz, ısı değiştiriciler üzerinde epey çalıştım.:) Bahsi geçen konuyuda evde daha önce denemiştim, deneysel veri elimde yok fırsat bulursam gene denerim.

Isıtma için değil ama yazın soğutma için (özellikle geceleri) vantilatörü balkona koyup içeriye doğru üfleyecek şekilde yerleştirmiştim. Sonuç beklediğimden iyiydi. Tabi bölge iç anadolu, akdeniz-ege taraflarında işe yaramayacaktır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Varsayın,Ssinek sazını çaldı geçti !Diğerleri:(sizde kalsın.Üslup,mizaç, " diğerleri" nin içindedir !

Son düzenleme:
Videonun yorumlarını okursanız size bir fikir verebilir. Şimdi ne düşünüyorsunuz imkansız mı?

photo.jpg
Alter Kater
2 yıl önce
I dip a resistor into the water and achieve 100% efficiency.

Ben de bu şekilde düşünüyorum ( =

Siz düşündüğünüzü yapın bence . Ben de evimdeki en uçtaki ve kuzeydeki odada ( diğer mahallere göre kıssam da açsam da 2 derece daha soğuktu) radyatör altına 12 V ile tahrik olan 3 adet fan koyarak sorunumu çözdüm. Kesinlikle fark olacaktır .

Bu adam da yaptım oldu diyor. Hem de tam demek istediğim noktadan yakalamış. Verim artar falan demiyorum, zaten verimle (yakıt tasarrufu) alakalı olmadığını düşünüyorum. Olay, odadaki soğuk havayı cebri şekilde kanatçıklara çarptırıp bu havanın daha çok ısınmasını sağlamak. Bunun beklenen faydaları; odada daha erken ısınma, daha çok ısınma, dolaylı olarak panel radyatörde ebat küçülmesi... gibi olabilir. @-Acemi-

Son düzenleme:
Ben de bunun nasıl olduğunu sordum zaten.

photo.jpg
Alter Kater
2 yıl önce
I dip a resistor into the water and achieve 100% efficiency.

Ben de bu şekilde düşünüyorum ( =

Bu adam da yaptım oldu diyor. Hem de tam demek istediğim noktadan yakalamış. Verim artar falan demiyorum, zaten verimle (yakıt tasarrufu) alakalı olmadığını düşünüyorum. Olay, odadaki soğuk havayı cebri şekilde kanatçıklara çarptırıp bu havanın daha çok ısınmasını sağlamak. Bunun beklenen faydaları; odada daha erken ısınma, daha çok ısınma, dolaylı olarak panel radyatörde ebat küçülmesi... gibi olabilir. @-Acemi-

Fan takarak daha fazla ısı transfer edersiniz doğrudur, ancak bu etki beklediğiniz kadar olmaz.

Fanlı sistemlerde konforun sağlanması için ısı değiştiriciye giren sıvı akışkanın sıcaklığının yüksek olması gerekir. 45C su ile beslenen peteğe fan takarsanız odada rahatsız edici bir hava sirkülasyonu olur.

Motorlu taşıtlardaki hararet değeri ile kaloriferin üfleme sıcaklığını elbet kıyaslamışsınızdır. Motor yeterince ısınmadan kalorifer devreye sokulduğunda ılık ve bir süre sonra rahatsız edici bir hava akımı oluşur. Düşük sıcaklıkta suyla beslenen peteğe takılan fanda aynı etkiyi yapacaktır.

Ayrıca fanın tükettiği elektrik enerjisini bir kaç yıl üzerinden hesaplarsanız, petek boyunu uzatmanın çok daha mantıklı bir seçenek olduğunu göreceksiniz.

Fan takarak daha fazla ısı transfer edersiniz doğrudur, ancak bu etki beklediğiniz kadar olmaz.

Fanlı sistemlerde konforun sağlanması için ısı değiştiriciye giren sıvı akışkanın sıcaklığının yüksek olması gerekir. 45C su ile beslenen peteğe fan takarsanız odada rahatsız edici bir hava sirkülasyonu olur.

Motorlu taşıtlardaki hararet değeri ile kaloriferin üfleme sıcaklığını elbet kıyaslamışsınızdır. Motor yeterince ısınmadan kalorifer devreye sokulduğunda ılık ve bir süre sonra rahatsız edici bir hava akımı oluşur. Düşük sıcaklıkta suyla beslenen peteğe takılan fanda aynı etkiyi yapacaktır.

Ayrıca fanın tükettiği elektrik enerjisini bir kaç yıl üzerinden hesaplarsanız, petek boyunu uzatmanın çok daha mantıklı bir seçenek olduğunu göreceksiniz.

Adam 2 derece odada fark yarattı diyor. Hava sirkülasyonundan rahatsız mısın @Haldun1

"Adam 2 derece ..... " diyeceğinize " Haldun 2 derece ..." diye yazsaydınız memnun olurdum [emoji3] .hayır hava akımından rahatsız olmadım.

Teşekkürler Haldun Bey, bu beyandan sonra benim açımdan konunun kanıtlanması gereken başka yönü kalmamıştır.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri