Kalorifer peteğine fan takma

Katılım
14 Ara 2016
Mesajlar
17
Beğeniler
10
Puanları
3
Yaş
24
#81
Konunun sadece birinci sayfasını okuyabildim fakat şahsi yorumum aşırı güç enerji harcanmadan yapılacak bir fan sisteminin faydası olacağını düşünüyorum.Nededeni ise şöyle ki; Bu sistemler yapılırken petekler hem doğal sirkülasyon hemde içeri giren soğuk havanın ısıtılması için pencere önlerine yapılmakta, petekler hernekadar ölçümlere göre hesap edilip takılsada gerçekte durum böyle olmayabiliyor. İç ve dış etkenlerden dolayı odanın bir köşesi gayet sıcak iken diğer köşesi soğuk kalabiliyor, ayrıca petek odanın bir köşesinde olduğunda sirkülasyon yeterli değilse sıcak hava odanın diğer tarafına ulaşmadan tekrar soğuyor ve ısı kaybı yaşanıyor. Dolayıso ile konuya dönersek havanın daha iyi hareket etmesini sağlayacağı ve her köşeyi daha iyi sıcak tutacağı için fazlası ile fayda sağlayacaktır. Hata fan'a harcanan enerji kaybedilen sıcak havadan kazanışacağı için fazladan bir enerji harcanmayacak ve birbirlerini amorti edeceklerini düşünüyorum. Tabi şunuda belirteyim ufleyecek olan fanın devri düşük tutulmalı, örneğin belirtmiş olduğunuz bilgisayar fanları 12v dur siz bunu 5-6v ile beslerseniz uygun bir hava akımı olacaktır.
 

kaygısız

Katılımcı Üye
Katılım
17 Haz 2008
Mesajlar
1,194
Beğeniler
497
Puanları
58
#82
Konu eskiymiş ama görmediğimden benim için yeni oldu. Büyük bir ihtimal ile konu sahibi merkezi ısıtma kullanıyordur. Peteğe fan ilavesi petek - ortam ısısı eşitlenene kadar ortam ısısını attırır. Müstakil kombide buna gerek olmaz ayarı biraz yükseltirsiniz daha fazla ısınırsınız ve daha fazla ödeme yaparsınız. Fan ilavesi gibi durumlar için merkezi sistemlerde önlem amaçlı ısı ölçerli sayaç, cihaz v.s. takıyorlar. Peteğe su püskürtme ile de sonuç alırsınız. Peteğin üzerine su dolu metal kap koyarakta sonuç alırsınız. Yapabilirseniz peteği büyütmek veya petek ilavesi ile oda ısısını yükseltirsiniz. Sonuçta petekten alınan ısı ortama aktarılmış oluyor.
 

tekin126

Profesyonel Üye
Katılım
23 Eki 2008
Mesajlar
3,343
Beğeniler
1,492
Puanları
508
#83
ağir kiş şartlarında isinacaksan doğalgaz fılan değıl katı yakıtlı kalorıfer sistemı evı de radyator değıl taban isitma yapacaksın senelık 2 ton kömurle çok rahat isiniliyor ev 120 mkare taban isindımı 24 saat soğumuyor
 

Benzer konular

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
100,863
Mesajlar
709,363
Kullanıcılar
377,614
Son üye
ahmetkarsli

Son mesajlar

Yeni Konular

Üst