Kalorifer peteğine fan takma

Ben evimde günde ortalama 10 m3 doğalgaz tüketiyorum . Yani doğalgazın alt ısıl değeri 8000 kcal kabul etsek günde 80.000 kcal tüketiyorum . Siz 50 krş dediğinize göre bu 80.000 Kcal yi 4000 Kcal harcayarak elde edeceğim öylemi ? Kafamda söylediklerinizi bu kadar basite indirgedim ama yine de kavrayamadım [emoji3]

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ben evimde günde ortalama 10 m3 doğalgaz tüketiyorum . Yani doğalgazın alt ısıl değeri 8000 kcal kabul etsek günde 80.000 kcal tüketiyorum . Siz 50 krş dediğinize göre bu 80.000 Kcal yi 4000 Kcal harcayarak elde edeceğim öylemi ? Kafamda söylediklerinizi bu kadar basite indirgedim ama yine de kavrayamadım [emoji3]

4000 kCal = 4.000.000 cal
1 cal = 4,184 J dur. (Google böyle söyledi. Ben 4,187 olduğunu biliyorum. Sorun değil.)

4.000.000 cal = 16.736.000 J dur.
16.736.000 J / 3600 = 4649 Wh eder.

Bu ısıyı %93 verime sahip olan mCHP sistemi le elektriğe çeviriyoruz.

4649 * .93 = 4323 Wh.

Her petekte 200W ile 400W arasında değişen brushless motorlar bulunmaktadır. Fan dışında enerji tamamen bunlara aktarılmaktadır ancak şunu gözden kaçırmamak gereklidir. Verimi artırmak için gerekenden daha büyük motorlar kullanılmıştır. Bu nedenle bu motorlar ortalama zamanın 5'te birinde çalışacaktır. Dolayısıyla 1 saate indirgendiğinde bu motorla 40W - 80W arasında elektrik harcayacaktır. Isıtmada her peteğin küçük bir bölümünde bizmut haznenin içinde radyatör ile arasında su devridaimi yapıyor olacak. Brusless motorların dönerdüzeneği aliminyumdandır ve bu düzeneğin üzerine mıknatıslar dizilmiştir. Bu düzeneği Bizmut hazneye mümkün mertebe yakın olmasını sağlamak gerekmektedir.

Bu yöntemin ne kadar verimli olduğunu görmek için yapılan şu deneyi izleyin. Yaklaşık bir bardak su 45 W lık brushless motor ile 5 sn. de kaynayacak seviyeye ulaştırılmıştır. Deneyde bakır kulanılmıştır. Bizmut kullanıldığında verim çok daha fazla artacaktır. Hesaplamayı yaparken bu değerleri kullanabilirsiniz.

Videonun yorumlarını okursanız size bir fikir verebilir.

Ben kabaca hesabı bu şekilde yaptım. Şimdi ne düşünüyorsunuz imkansız mı?

Sayın ayhanarıcan,

Sürekli oradan buradan alıntılarla yüksek teknolojiler bilimsel teknik detaylardan bahsediyorsunuz peki siz evinizde ne ile ısınıyorsunuz bu teknolojilerden hangisini hayata geçirdiniz satın aldınız yada kullanıyorsunuz?

Bunu bize anlatıyorsunuz herhalde zamanında siz incelemiş yada kullanıyorsunuz ki bunlardan bahsediyorsunuz?

Sorunuzda imkansızmı diye de eklediniz imkanlı ise siz hangi teknolojiyi kullanıyorsunuz buraya resimleyip detaylarından bahsedermisiniz?

Sayın ayhanarıcan,

Sürekli oradan buradan alıntılarla yüksek teknolojiler bilimsel teknik detaylardan bahsediyorsunuz peki siz evinizde ne ile ısınıyorsunuz bu teknolojilerden hangisini hayata geçirdiniz satın aldınız yada kullanıyorsunuz?

Bunu bize anlatıyorsunuz herhalde zamanında siz incelemiş yada kullanıyorsunuz ki bunlardan bahsediyorsunuz?

Sorunuzda imkansızmı diye de eklediniz imkanlı ise siz hangi teknolojiyi kullanıyorsunuz buraya resimleyip detaylarından bahsedermisiniz?

Beni pazarlamacı mı sanıyorsunuz? Bu sistemi henüz yapmadım. İnternet üzerinde ısıtma ve soğutma teknolojileri ile ilgili bir araştırma yapmıştım. Özelikle manyetik ısıtmanın neden daha verimli olduğuyla ilgili olarak bir çok yazı okudum. Sonra öğrendiğim bilgileri sentezledim ortaya böyle bir fikir ortaya koydum. Bu fikri benimsemek konusundaki tercihiniz sizi bağlar ancak efektif olarak bilimin aktarıldığı bir yazıya yine bilimsel yöntemler kullanılarak yapılan değerlendirmeler daha faydalı olacaktır.

Siz de bunun olamayacağını yapacağınız hesaplamalar ile karşı tez oluşturarak başarabilirsiniz. Fakat sizin seçeceğiniz yöntemlerin veriminden sorumlu tutulamam. Hemen her detayı aktardığımı düşünüyorum.

Size daha fazla doğalgaz satmak isteyen büyük kartellerin sizin verim hesaplamaktan kaçınan bir yapıda olduğunuzu ve zekaya sahip insanların fikirlerini linç etme eğiliminizin farkında olduklarından bunu daha fazla körükleyerek bu emellerine ulaşabiliyorlar. Size bu hesaplamaları yapmak için daha fazla motivasyonu doğalgaz ve petrol fiyatlarını 10-20 kat artırarak başarabiliriz. O durumda belki benim yöntemlerim çok ilkel kalacaktır.

Fikir üretin arkadaşlar polemik değil... Buna insanlık olarak daha fazla ihtiyacımız var.

Saygı ve sevgiyle... :)

Son düzenleme:
Sayın ayhanarican doğalgaz elektrikten nasıl daha ucuz?

Sayın ayhanarican doğalgaz elektrikten nasıl daha ucuz?

50 kuruş doğal gazın ürettiği ısının 4000 kCal olduğu bilgisini @Haldun1 beyden öğrendik. Hesap doğruysa mCHP ile bu ısıyla 4,323 kWh elektrik üretebildik.

50 / 4,323 => yaklaşık olarak kWh başına 11,5 kuruş ödedik biz buna 12 Kuruş diyelim.

Şu an elektriğin kWh ücreti ne kadardır. Kesin olarak bilen var mı?

Elektriğin ücretini bilmeden nasıl kıyaslıyorsunuz?

? ( Ne demek istediniz) Siz benim zeka seviyemi nereden biliyorsunuz ki, siz kim oluyorsunuz ki böyle konuşuyorsunuz lütfen sadece konuyla ilgilenin. Ben sadece soru sordum, cevabınız varsa cevaplarsınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri