Kalorifer peteğine fan takma

Denemiş biri

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Konuya bilimsel bir yaklaşım ile bakmak için kalorifer peteklerinin esasında bir ısıtıcı değil, soğutucu olduklarını iddia ediyorum :D
@serkan_48 muhalefet olmak isterse karşılıklı atışabiliriz :D

Konuya bilimsel bir yaklaşım ile bakmak için kalorifer peteklerinin esasında bir ısıtıcı değil, soğutucu olduklarını iddia ediyorum :D
@serkan_48 muhalefet olmak isterse karşılıklı atışabiliriz :D

Abi bu konu patlamaya cok musait birde konuyu dagitmayalim. Istersen bu konuyu yeni bir başlıkta tartisalim. Bende radyatorlere heat exchanger ( isi degistiricisi) diyorum. :cool:

ağir kiş şartlarında isinacaksan doğalgaz fılan değıl katı yakıtlı kalorıfer sistemı evı de radyator değıl taban isitma yapacaksın senelık 2 ton kömurle çok rahat isiniliyor ev 120 mkare taban isindımı 24 saat soğumuyor

Birde taban ısıtma sisteminin borularını plastik değil bakır boru döşenmelidir.malesef türkiyede plastik boru döşüyorlar maliyet ucuz olsun diye

Siz öle düşünüyo olabilirsiniz bn bu sistemi denemek için yapıyorum fan siparişi verdim gelsin videoyu atarım
Mantıklı düşünürsek fan hızlı çalışmayacak sekilde ayarlarsak ve evdeki her petege yapılırsa petekteki sıcaklıgın kendi sirkülasyonuyla odaya ulasana kadar baya bir zaman geciyor bu esnada fanlar her petekten ufak ufak uflerse ortam sıcaklıgı daha çabuk saglanacak. Bn bu sistemi sıcaklıga göre ayarlıycam petek ısınınca fan devreye girecek bence birdaha düşün mantıklı birşey fan takmak.

Sonuç ?

Sanırım burada tartışılan konu bir fancoil yapımı.
Bu içinde su dolanan bakır borulu alüminyum serpantinli bir radyatör ve devir ayarlı bir fandan oluşur.
Bunun kullanılma sebebi içinden geçen suya göre ısıtma veya soğutma yapabilmesi ve hızlı olması.

Bir odanın sıcaklığını değiştirmek için harcanacak enerji sabittir. Radyatörle yavaş fancoil ile hızlı olur. Ama aynı yakıtı harcarsın.
Radyatörde termostat yapamazsın. Fancoilde yaparsın.
Radyatörle soğutma yapamazsın fancoille yaparsın (termostatlı).
5m radyatör yerine 90cm fancoil yeter.
Bizde yatak odası ve salonda var. Çok hızlı ısıtma yapıyor. İşyerinde onlarca vardı.
1550331360570.jpeg
1550331386943.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri