Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

Spectrumda görmüş olduğun şu bölgelerdeki anlık sesleri duyabiliyorsan hoparlörlerin şipirdek demektir.
Ekli dosyayı görüntüle 88648
Senin kabinlerde 40Hz civarını rahatlıkla duyabilmen gerekir. Ama bir alt bölge olan 20-30Hz bölgesini lineer duyabilmen ne yazık ki çok zordur.
(kırmızı boş bölge)
Esasen kabinlerinde bu bölgeleri de duyabilirsin ama reel olarak oldukça fazla kaybın bulunmaktadır. Yani 20-30Hz bölgesini tam duyabilmen için bu bölgenin seviyesinin oldukça yüksek olması (Takribi 10 db fazla) gereklidir.
İşte bir kabinin pahalı veya ucuz olmasındaki temel unsurlardan birisi de budur. ALT FREKANS GENİŞLİĞİ.
Bu bölgenin de eşdeğer duyulabilmesi ne yazık ki bizim gibi kişilerin harcı değildir. Bu bölgelere inebilen bir bass hoparlörün 1000 $ civarında olduğunu kabul edersek, ve aynı disiplinle bir kabin yapmaya kalkışırsak takribi 5-10 bin dolarlık bir bütçe gereklidir ki, böbrek dalak ne varsa satsak alamayız.
Biz burada teknik özelliklerini bildiğimiz bir hoparlör ile ilmine uygun bir kabin tasarlamak olmuştur. Böyle bir kabin günümüzde bir çok hoparlörden kat kat iyidir.
Yani sen müşteri bulup bu kabinlerini 1000$ a satsan bile, aynı parayla sıfırdan böyle bir kabin tasarlayıp yapamazsın. Çünkü yeni üretim kabinlerin çoğuları çin menşeili ve uyduruk.

Bir diğer husus ise.
Kabin yapımında belli disiplin ve hesaplamalar bulunmaktadır.
Burada kullanılan hoparlörleri ben daha önce test ettiğim için kabaca bir hesap ile sonucaa gittik. Aynı kabine VAS özelliği farklı bir hoparlör taktığında sonuç asla aynı olmayabilir. Sonuç daha kötü ya da daha iyi olabilir. Ancak Fo 25Hz civarı olan herhangi bir hoparlör böyle bir kabinde iyi netice verecektir diye düşünüyorum.

NOT:
@Under Ground çaktırmadan konumuzu takip ediyor galiba. O da böyle bir kabin yapmak peşinde olabilir :D
Üstadım ben her müziği dinlemekle beraber genelde rock ve metal türevlerinden ( özellikle 60 - 80 li yıllar arası gruplarından ) daha fazla hoşlanıyorum. Bu tür müzikleri de pek kabin türü hoparlör ile apartmanda dinlemek komşular tarafından pek hoş karşılanmaz. Kulaklıkla idare ediyoruz mecburen. Üniversite de o zamanlar odamda walkman a bağladıgim minik hoparlörler ile dinlerdim. O ortamda bile tuhaf karsilanirdim. Bu kadar hoparlor konusulunca benim aklıma direk camiler geliyor. Devasa amfiler, mikserler, büyüklü küçüklü ebatli oraya buraya hesapsız takılmış hoparlörler. Hep merak ederim bir hesabı kitabı var mı bu işlerin yoksa bodoslama bağlıyorlar mi diye. Bol delay efektli eyyyyeeeyyy cemmmaaattttiii musliiiimiiinnn...
Aslında foruma artık kesinlikle yazmayacaktim mesaj ama sorulana cevap vermiş olayım.

Üstadım ben her müziği dinlemekle beraber genelde rock ve metal türevlerinden ( özellikle 60 - 80 li yıllar arası gruplarından ) daha fazla hoşlanıyorum. Bu tür müzikleri de pek kabin türü hoparlör ile apartmanda dinlemek komşular tarafından pek hoş karşılanmaz. Kulaklıkla idare ediyoruz mecburen. Üniversite de o zamanlar odamda walkman a bağladıgim minik hoparlörler ile dinlerdim. O ortamda bile tuhaf karsilanirdim. Bu kadar hoparlor konusulunca benim aklıma direk camiler geliyor. Devasa amfiler, mikserler, büyüklü küçüklü ebatli oraya buraya hesapsız takılmış hoparlörler. Hep merak ederim bir hesabı kitabı var mı bu işlerin yoksa bodoslama bağlıyorlar mi diye. Bol delay efektli eyyyyeeeyyy cemmmaaattttiii musliiiimiiinnn...
Aslında foruma artık kesinlikle yazmayacaktim mesaj ama sorulana cevap vermiş olayım.
Zevkler ve renkler tartışılmazmış.
Bizim konumuz kişisel beğenilere hitap etmekten ziyade, tekniğin gereğinin yapılabilmesi hususudur.
Konumuz içerisinde de basitçe teknik özellikleri bilinen bir hoparlör ile uygun kalitede kabin yapabilmek idi.
@Yunusgr ün gudurmalarından anlamış olmalısın ki, burada yaptığı uğraşılar boşa değilmiş.
(Fabrikasyon bir ürünle kıyaslama)
Her tekniğin mutlaka bir hesabı kitabı bulunmaktadır. Her bir teknik belli teknik ölçümler ve disiplinler ile oluşmuştur. Bir camii içerisi seslendirme sisteminde bile karmaşık teknikler bulunmaktadır. Ancak sistem basitçe insan sesi verebilmesi için tasarlandığı için bilen olsun bilmeyen olsun bu işten ekmek yiyorlar.

Yunus beni 10 sene öncesinden tanır. İlk önce çipirdek forumunda tanışmış idik. Antalyaya tatile gittiğimde Yunus'un böcüklü çayını bile içtim zamanında. O yıllardan beri birçok forum dolaştım. Benim için tek önemli şey bir arkadaşımın böyle bir uğraşı ile belli bir tekniği öğrenebilmesi ve kaliteli bir eser meydana getirebilmesidir. Eğer bu gibi arkadaşlıklar olmasa forumlarda kalmanın da pek cazibesi bulunmuyor ne yazık ki.
Bu sebeple genellikle arkadaşlarımın beni takip ettiği forumlarda bulunuyorum.
Eskilerden bir eser ekleyim de dinleyelim.

Son düzenleme:
Zevkler ve renkler tartışılmazmış.
Bizim konumuz kişisel beğenilere hitap etmekten ziyade, tekniğin gereğinin yapılabilmesi hususudur.
Konumuz içerisinde de basitçe teknik özellikleri bilinen bir hoparlör ile uygun kalitede kabin yapabilmek idi.
@Yunusgr ün gudurmalarından anlamış olmalısın ki, burada yaptığı uğraşılar boşa değilmiş.
(Fabrikasyon bir ürünle kıyaslama)
Her tekniğin mutlaka bir hesabı kitabı bulunmaktadır. Her bir teknik belli teknik ölçümler ve disiplinler ile oluşmuştur. Bir camii içerisi seslendirme sisteminde bile karmaşık teknikler bulunmaktadır. Ancak sistem basitçe insan sesi verebilmesi için tasarlandığı için bilen olsun bilmeyen olsun bu işten ekmek yiyorlar.

Yunus beni 10 sene öncesinden tanır. İlk önce çipirdek forumunda tanışmış idik. Antalyaya tatile gittiğimde Yunus'un böcüklü çayını bile içtim zamanında. O yıllardan beri birçok forum dolaştım. Benim için tek önemli şey bir arkadaşımın böyle bir uğraşı ile belli bir tekniği öğrenebilmesi ve kaliteli bir eser meydana getirebilmesidir. Eğer bu gibi arkadaşlıklar olmasa forumlarda kalmanın da pek cazibesi bulunmuyor ne yazık ki.
Bu sebeple genellikle arkadaşlarımın beni takip ettiği forumlarda bulunuyorum.
Eskilerden bir eser ekleyim de dinleyelim.
Çok eskiden Guduruklar Sohbet Alanı konumuz vardı. Orada teknolojik tartışmalar vs yapıyorduk. Herkesler dağıldı sonra :D

Madem eskilerden gidiyoruz. O dönemleri bilmiyorum tabii ama beğendiğim birkaç eseri toplayıp playlist yaptım. Bunları ve konudaki diğer videolardan da eklemeler yapacağım.

system 7700 ilk sahibi olarak (89 model) konuyu keyifle takip ediyorum..başarıları dilerim.

Kabinlerle ilgili son durum.
İnce işçiliğe henüz girmedim. Vidalarken patlayan yerleri 502 ile sağlamlaştırıp sonra zımparayla düzleyeceğim. En son dışına koyu renkte ahşap desenli kaplama da yapacağım.

Crossover kartı uğraştırmaya devam ediyor. Kondansatör araştırıyorum hala. Bulamazsam da eldekilerle mecburen kullanacağım. Maalesef ülkemizde bu parçaları bulmak imkansıza yakın bir şey. İkinci el crossover kartlarını satın alıp kondansatörlerini de kullanabilirim belki.

Bu arada bu hoparlördeki içine göçen toz kapağını nası düzeltebilirim? Vakum ile çekmeyi denedim ama kapak çok sert olduğundan işe yaramadı. Oldukça kötü gözüküyor bu haliyle.

IMG_1627.jpg

Son düzenleme:
Kabinlerle ilgili son durum.
İnce işçiliğe henüz girmedim. Vidalarken patlayan yerleri 502 ile sağlamlaştırıp sonra zımparayla düzleyeceğim. En son dışına koyu renkte ahşap desenli kaplama da yapacağım.

Crossover kartı uğraştırmaya devam ediyor. Kondansatör araştırıyorum hala. Bulamazsam da eldekilerle mecburen kullanacağım. Maalesef ülkemizde bu parçaları bulmak imkansıza yakın bir şey. İkinci el crossover kartlarını satın alıp kondansatörlerini de kullanabilirim belki.

Bu arada bu hoparlördeki içine göçen toz kapağını nası düzeltebilirim? Vakum ile çekmeyi denedim ama kapak çok sert olduğundan işe yaramadı. Oldukça kötü gözüküyor bu haliyle.

Ekli dosyayı görüntüle 88910
Tel geçirip asilmayi dene bence :)

Son düzenleme:
Süpürge ile denedim hiçbir işe yaramadı, bu hoparlörlerin kapakları baya sertmiş. Sakız ile de denedim olmadı :D
Silikon tabancasıyla silikonu eritip çektiren var ama hoparlörü elime almaktan korkuyorum :D En son yol zarar vermeden çıkartıp tekrar takılabilir belki.

Şu kartı gördüm bizimkisi kadar kaliteli değil ama iş yapar mı acaba. Belki üzerindeki kondansatörler kullanılabilir.

https://www.letgo.com/tr-tr/i/westr...-devresi_8a896c22-83c1-42b9-9b95-6c50a6ff7bb2

Son düzenleme:
Süpürge ile denedim hiçbir işe yaramadı, bu hoparlörlerin kapakları baya sertmiş. Sakız ile de denedim olmadı :D
Silikon tabancasıyla silikonu eritip çektiren var ama hoparlörü elime almaktan korkuyorum :D En son yol zarar vermeden çıkartıp tekrar takılabilir belki.

Şu kartı gördüm bizimkisi kadar kaliteli değil ama iş yapar mı acaba. Belki üzerindeki kondansatörler kullanılabilir.

https://www.letgo.com/tr-tr/i/westr...-devresi_8a896c22-83c1-42b9-9b95-6c50a6ff7bb2
Ben birseyi ya tam yaparım ya tam bozarım. Hayatta böyle şeylere tahammülüm yok . Ben olsam şimdi bozma pahasına ona kafayı takar ne yapar eder onu çıkartırdım. Ya da bozar çöpe şutlardım.