Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

Çalışmasında fark oldu mu. Olsa bile kulakla farkedilmeyebilir.

Fark edilecek kadar büyük bir fark yok gibi. Ama tizlerin kazancı gerçekten yüksek, midleri pek duyamıyorum :D Tizleri bağlamadan da bi deneyeceğim. Şuan kabaca test ediyorum.
Frekans testini de biran önce tamamlayıp buraya göndereceğim.

Fark edilecek kadar büyük bir fark yok gibi. Ama tizlerin kazancı gerçekten yüksek, midleri pek duyamıyorum :D Tizleri bağlamadan da bi deneyeceğim. Şuan kabaca test ediyorum.
Frekans testini de biran önce tamamlayıp buraya göndereceğim.
Tizlerin kazancı yüksek ise tiz direncini artırabilirsin.
Böylece tweterlar daha korumalı olur.

Evet hızlıca test ettim. Programdan Z-Weightings'i seçtim. 3v ile 1 metrede sonuçlar:

Tripodun yüksekliğini bass hizasına ayarlayıp 100 Hz verdim, sonuç : 95.6 dB

Tripod hizasını mid seviyesine getirdim. Crossover üzerindeki mid switchi -3 dB seviyesine ayarlıydı.
500 Hz: 88.5 dB
1000 Hz: 90 dB
4000 Hz denemedim üst mid bölgesi olduğundan dolayı tweeterlara etki edip yakmaması için :D

Tripodu tam iki tweeterın ortasına denk gelecek şekilde yükselttim. 0.30v ile 1 metrede sonuçlar:

8000 Hz: 77 dB. Bunu tripodu tam iki tweeterın ortasına hizalayıp ölçtüm. Datasheet dosyasında bu frekans için ölçülmüş sonuç 88 dB.

Tripodu az aşağı indirip alttaki tweeterın karşısına gelecek şekilde ayarladığımda ise 73 dB.

Laboratuvar ortamında yapılan ölçüm ile benimki arasında farklar oldu tabii ki.

Tüm bu test esnasında oda gürültüsü 36-37 dB arasındaydı.

Ekli dosyalar

• 3d491b2c-f539-4f15-ba8c-8ba965b1d766.jpg
    3d491b2c-f539-4f15-ba8c-8ba965b1d766.jpg
    423.1 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Tripod hizasını mid seviyesine getirdim. Crossover üzerindeki mid switchi -3 dB seviyesine ayarlıydı.
500 Hz: 88.5 dB
1000 Hz: 90 dB
4000 Hz denemedim üst mid bölgesi olduğundan dolayı tweeterlara etki edip yakmaması için :D

Tripodu tam iki tweeterın ortasına denk gelecek şekilde yükselttim. 0.30v ile 1 metrede sonuçlar:

8000 Hz: 77 dB. Bunu tripodu tam iki tweeterın ortasına hizalayıp ölçtüm. Datasheet dosyasında bu frekans için ölçülmüş sonuç 88 dB.
Değerler süper.
Ölçüm hatalarını kaale almazsan, aporlörümüz son derece nefis.
500Hz değil de 300-400Hz te 90db ölçülüyorsa son derece şipirdek demektir.
Ölçüm aletlerimiz ve cihazlarımız profesyonel olmasa da elde etmiş olduğumuz relatif değer son derece ideal.
Tiz bölgesinin ölçümleri çipindirik olduğu için tek referansımız kulağımızla duyduğumuz tiz seviyesidir. Bu sebeple tizleri iyi duyabiliyorsak gıbızlatmaya gerek yoktur. Çünkü ölçüm için elimizde hiçbir alet aygıt bulunmamaktadır.
Kabaca ölçüm referanslarımız birkaç desibel aralığında ki, böyle bir kabin son derece ideal bir kabindir.
Burada @vecivicivokke yi anarak kulağını kuyruğunu çınlatma ihtiyacı duydum. :D
Umarım bu kadar mesaj ve yazışmalarımız foruma bazı bilgiler kazandırmıştır.

Değerler süper.
Ölçüm hatalarını kaale almazsan, aporlörümüz son derece nefis.
500Hz değil de 300-400Hz te 90db ölçülüyorsa son derece şipirdek demektir.
Ölçüm aletlerimiz ve cihazlarımız profesyonel olmasa da elde etmiş olduğumuz relatif değer son derece ideal.
Tiz bölgesinin ölçümleri çipindirik olduğu için tek referansımız kulağımızla duyduğumuz tiz seviyesidir. Bu sebeple tizleri iyi duyabiliyorsak gıbızlatmaya gerek yoktur. Çünkü ölçüm için elimizde hiçbir alet aygıt bulunmamaktadır.
Kabaca ölçüm referanslarımız birkaç desibel aralığında ki, böyle bir kabin son derece ideal bir kabindir.
Burada @vecivicivokke yi anarak kulağını kuyruğunu çınlatma ihtiyacı duydum. :D
Umarım bu kadar mesaj ve yazışmalarımız foruma bazı bilgiler kazandırmıştır.
Bu konuda ben...

Ekli dosyalar

• images (2).jpeg
    images (2).jpeg
    24 KB · Görüntüleme: 13

0.3V ile 3V arası 10 katı. Bu da 20db fark demektir.
Eğer bu frekanstaki ampli gerilimizi 3V yapsaydık 77db değil 97db elde elde edecektik.
Datasheet verilerinde giriş gücü tam 1W olacak şekilde hassas cihazlarla ölçülmektedir. Bu sebeple o veriye bire bir ulaşabilmek için şartlarımız uymuyor.
Ancak genel karakteristiğimiz gereği hoparlör duyarlılığımızdaki referansımız 90db olduğu için ve +/-5db sapma öngördüğümüz için tüm sonuçlarımız oldukça ideal demektir.
Yaf 40 sayfadır yazışıyoruz. Kızmadın mı :D

Bugün amatör ölçü aletleriyle yaptığım frekans testini artık paylaşıyorum. Z Weighting seçeneği ciddi anlamda fark etti gerçekten.

Belli aralıklarda bazı frekansları pas geçtim çünkü tek tek ölçmeye kalksam buna ne hoparlör dayanır ne de zaman :D

Youtube'da bu testleri frekans süpürme denilen, tüm frekansları hızlıca hoparlöre gönderen bir sistem ile yapıldığını gördüm. Yani videoda duyulan ses ıslık sesine benzer bir şeydi. Ben bunu yapamadığım için ve elimde uygun ölçü aleti olmadığı için 8K gibi yüksek frekanslardan sonra hoparlörün datasheetinde verilen değerleri kabul edeceğiz.

Tw datasheet içindeki spl grafiği:
1659187500080.jpeg

Benim yapmış olduğum kabin testi:

1659187680721.jpeg

0.3V ile 3V arası 10 katı. Bu da 20db fark demektir.
Eğer bu frekanstaki ampli gerilimizi 3V yapsaydık 77db değil 97db elde elde edecektik.
Datasheet verilerinde giriş gücü tam 1W olacak şekilde hassas cihazlarla ölçülmektedir. Bu sebeple o veriye bire bir ulaşabilmek için şartlarımız uymuyor.
Ancak genel karakteristiğimiz gereği hoparlör duyarlılığımızdaki referansımız 90db olduğu için ve +/-5db sapma öngördüğümüz için tüm sonuçlarımız oldukça ideal demektir.

Yaf 40 sayfadır yazışıyoruz. Kızmadın mı :D
Konu görüntülenmesi 21K olmuş eğer bu tekil kullanıcı sayısı ise çok yüksek. Gerçi diğer türlü de yüksek :D

Harika.
Alçak frekans bölgesindeki bazı iniş çıkışlar akustik veya bazı etkenlerden dolayı olduğu için, 50Hz ten itibaren lineer diyebiliriz.
40 ve 35Hz rezonans frekansı bölgesi olduğu için bu bölgenin ölçümleri çok farklıdır.
Ancak 40Hz ile 50Hz arasındaki farın 10db civarı olduğu kabul edilirse, alçak frekans bölgesi için oldukça iyi bir neticedir.
TW ın karakteristiği 12kHz ler mertebesinde oynak olduğu için, zaten ucuz tw için normal demiştik. Bu eğrideki +/-5db tolerans bile teknik olarak yeterlidir.
Gönül isterdi ki, 30Hz seviyesinde de lineer olsaydı. Ancak böyle bir bas hoparlör için bir dünya dolmaz veya dolar vermemiz lazım.
Voltmetre alçak frekans bölgesinde hangi frekansta gıpraşıyorsa, kabinimizin genel rezonans frekansı o dur.
(Hoparlörün free air rezonans frekansı farklıdır)
Free air rezonans frekansı bir hoparlörün serbest hava ortamında rezonansa geldiği frekans bölgesidir. Literatürde bu frekanstan aşağıdaki frekansların kuvvetli bir düşme eğrisi göstereceği belirtilmiştir.
Artık bundan sonra, kulağınla kuyruğunla yapacağın test ve karşılaştırmalar ön plana gelir.
1) Bahsettiğin üzere müzik içerisindeki alçak frekansları özellikle 32-40Hz lik ses bileşeni olanları rahat duyabiliyormusun.
2) Ortalama 1000TL lik bir kulaklıktan aldığın seslere yakın ses elde edebiliyormusun?

Bu testten bende memnun kaldım gerçekten, eline sağlık Yamyam hocam :)

Önceki testlerde de fark ettiğimiz 85Hz çukuru burada da karşımıza çıktı, yaklaşık 2 katı frekansta 160 Hzde yine aynı çukurdan görülüyor. Bu durum sanırım ölçüm aleti ile ilgili olsa gerek. Amatör ölçüm için normaldir bence.

Aslında 35 Hz ile 40Hz arasında 15 dB fark var, eğer LM'li ampliyi yaparsam loudness sayesinde buradaki fark biraz daha azalır sanırım. Sonuçta 1W ses şiddetinde test yaptık.

O halde bu kabinin etiketine 40-22kHz +/- 6 dB. 85dB @3V / 1m - 8Ω yazabilir miyiz? :D

Tweeterların kutusunda 1000-30kHz (-10dB) şeklinde bir ibare var. Ama 30 kHzlere kadar ses ürettiğini ben sanmıyorum. O yüzden 22 kHz yazdım.

Mid bölgesini de ecik müdehale edip 90 dB seviyesine çıkartmak istersek switch hazırda duruyor zaten. 0 dB kademesinde o da hallolabilir, elimizin altında böyle bir seçenek bile var.

İki hoparlörü aralarında mesafe olacak şekilde yerleştirip, 1.5 metre kadar geriye çekilip dinlersem bass bölgesi çok çok daha güzel geliyor. Kabinlerin dibinde de geliyor ama diğeri kadar şiddetli değil.

1) Bu frekanslar fark ediliyor müzik çalarken ama grafikteki gibi şiddeti az sadece.

2) O kadar pahalı kulaklığım yok ama extra bass özellikli bir kulaklığım var. Ona yakın ses alabilmek için EQ üzerinden 35 Hz bölgesini +5dB kadar arttırırsam bass sesler epey yaklaşıyor. Arttırmazsam da yine duyuluyor ama daha az tabii.

Kabinin rezonans frekansını analog ölçü aletim olmadığı için sağlıklı ölçemem gibi geliyor. Ama yine de eldekiyle deneme yapacağım bakalım neler çıkacak.

Bu arada alt frekansları lineer duymak istersek farklı hoparlörler için epey dolar saçmamız lazım, ama öyle böyle değil :D Birde 4 tane bass lazım oluyor bana bu durumda, iflas sebebi :D

Belki subwoofer yapılabilir, aynı hoplardan 4 tane daha bulursam.

Son düzenleme: