KAKR nereye bağlanır ?

kaçak akım koruma rölesi (artık akım) bir işletme için;
1-ana dağıtım panosunda tmş'den sonra mı tmş yerine mi kullanılır?
2-tali panoda tmş den sonra sigortadan önce mi, sigortadan sonra mı kullanılır ?
3-bir makine içerisinde çok sayıda motor varsa kakr çalışmasında problem çıkar mı ?
4-amper seçimi sigortayla aynı yapsak yeterli midir ?
5-ana panoda sadece bir tmş bile 400amper buna uygun kakr var mı piyasada ve varsa maliyet sıkıntı değil mi ?

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
1-Ana panolarda 400A gibi şalterlerde troid kaçak akımlar vardır onlar kullanılır
2-Tali panolarda tmş akım değeri 125A dan küçükse siemens,federal gibi markalarda 125A kaçak akımlar mevcuttur kaçak akım devreye sigortadan sonra bağlanır önce sigorta sonra kaçak akım kısa devre oluştuğunda akım elektrik giriş tarafından geleceği için kaçak akımı da korumak amacıyla önce sigorta sonra kaçak akım olarak bağlanır eğer 125A den büyükse ve kablo kesitiniz çok büyükse troid kaçak akım kullanılmalıdır.
3-Kaçak akımın motorlu makinelerde çalışmasında bir sorun yoktur ben 80A toz altı kaynak makinelerini 120 kw kauçuk enjeksiyon makinelerini ve 30kw kauçuk enjeksiyon makinelerini hemde kaçak akımla çalıştırdım toz altı kaynak makinesinin teknik servisi:bizim makineler çalışmaz dedi panonun başına götürüdüm çalıştığını gösterdim teknik servise bazen makinelerde kaçak akım lar zor tututar veya zaman zaman kaçak akım çalışırken atar bu makinelere selektif tip denilen S veya SE model kodları bulunan kaçak akımlar kullanılır fakat bu kaçak akımlar standartlar 100 tl ise selektif tip kaçak akımlar 250 tl civarındadır
4-Amper seçimini sigortadan büyük seçmelisiniz yani 32A sigortalı devreye 40 A 30mA kaçak akım bağlanmalıdır ki kaçak akımın kontakları zarar görmesin ben öyle yaparım
5-Troid kaçak akım mevcut fiyatları yüksek ben 2 sene önce aldırmıştım çalıştığım fabrikaya troid kaçak akım rölesi akım trafosu hariç 500 tl den yüksekti hatta bunların ekranlı olanları da mevcut siemens te tesisteki toplam kaçak akım değerinide gösteriyor bu cihazlar yurtdışından geldiği için dolar veya euro ya endeksli fiyatları şimdi daha da artmıştır.
Yönetmelikte bir tesise elektrik girişinin olduğu yerden 300mA kaçak akım koruma yapılmasını bir elemanın çalıştığı makinede de 30mA kaçak akım koruma yapılmasını şart koşar bu tesiste bir yangın çıkarsa veya biri elektriğe çarpılırsa bu korumayı yaptırmayan firma yetkilileri ve teknisyenler sorumludur.Çalışan bir arkadaşınız çarpılsa veya çalıştığınız fabrikanız yansa vereceğiniz 3-5 bin tl paradan daha mı az değerli?Biz fabrikanın bütün tesisatını revize ettirdik o zaman sanırım 10 bin tl den fazla işçilik verildi ve şuan o fabrikada bütün cihazlar 30mA kaçak akım koruma var.Çünkü tesisat çok kötüydü fabrikanın etrafını 95mm galvaniz çelik halatla dolaştık bütün ek.pmanların topraklamalarını bir birine bağladık 5ohm direnç e düşürmek için topraklama 5-6 tane daha galvaniz topraklama kazığı ilave ettirdik.

Sn.c.berkan, Federal mayıs 2018 fiyat listesinde troid kaçak akım rölesi fiyatı 336 TL dir. Buradan daha iskontoda söz konusudur. Yanlış anlamayın lazım olursa hem siz bilin hemde konuyu okuyanlar bilsin. Saygılarımla...

Sn.c.berkan, Federal mayıs 2018 fiyat listesinde troid kaçak akım rölesi fiyatı 336 TL dir. Buradan daha iskontoda söz konusudur. Yanlış anlamayın lazım olursa hem siz bilin hemde konuyu okuyanlar bilsin. Saygılarımla...
federal de troid varmı bilmiyodum

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri