Kafa feneri şarj devresi ve led yanma sorunu

exelsior

Üye
Arkadaşlar balığa giderken kullandığım kafa fenerinin şarjı az gitmeye başlayınca açtım baktım içinde 4v bir akü var, tıpaları açtım içine biraz saf su ekledim, biraz daha canlandı.

Bu kafa fenerini direk 220v prize takıp şarj ediyorum. İçine baktım köprü diyot ve dirençtenn oluşan bir şarj devresi var. Aküler bu şekilde şarj edilebilir mi.

Şarj esnasında ledleri açıp kapatabiliyordum ama bir tanesi bu esnada yandı...
Bunları şarj ederken sanırım ledleri açmamak gerekiyormuş.

Aküyü çıkarıp, şarja taktım ve ledleri yaktım ama ledlerin 3 tanesi hariç geir kalanı gitti. Neyseki elimde led var onları değiştiririm...

Bu şarj devresi aküyü nasıl şarj ediyor? Derin şarj mı, yoksa normal şarj mı? Açıklayabilen olursa sevinirim.

Mesela şark esansında akü üzerindeki gerilim ve verilen akım nedir, neden o esnada ledleri açınca bazıları gidiyor?

Dirençlerin değerini ve hatta belkide renkleri yanlış okuma ihtimalim olabilir diye gördüğüm renkleri de yazıdm...
4YZVkp.jpg

Sağlıklı değil ama iş görür ve ucuz çindistan işi :) bu mantık çoğunda var kafa-el feneri, ışıldak... 4v 1A akü var fakat şarjın mantığı akımın %10u, voltun %20 fazlası ile şarj(forumda bu konu sık işlenir), değneğin öbür ucu, beyaz/mavi lede(3-3,3v) çalışma gerilimi sınırlayıcı direnci (beslenen ledin rengine/voltajına göre) sabittir bu esnada düğmeye basarsan acı şekilde öğrendiğin gerçek led zarar görür.

Evet,böyle bir şarj şekli ucuz Çin malı led veya küçük ampüllü el fenerlerinde de var.Buna direk ac.den direnç+ kutupsuz kondansatör seri bağlı olarak girerek yapılan trafosuz şarj şekli de deniyor.Bir dezavantajı şarj akımında arada izolasyon sağlayan minyatür bir trafo olmaması nedeniyle her zaman elektrik fazının da bulunması durumudur.Şarj esnasında aküye hiç dokunulmamalıdır.

Bu tür bir sistemde hesap edilmiş bir şarj akımı ve gerilimi kutupsuz kondansatör ve bağlı olduğu direnç vasıtasıyla geçer,normal şarj olayından çok büyük bir farkı da yoktur.(Fazın izolesiz kalıp çıplak elle devreye temasınızda çarpabilmesinden de başka)

Fişe takılı olarak bu şarj esnasında 4 voltluk akü gerilimi geçen şarj akımıyla 4 volt dc. den daha yüksek değerlere gelebilecektir.Bu esnada ledlerin yakılmasının bozulma riskine yol açacağı kullanma kılavuzunda veya fenerin karton kutusunda yazılı olması gerekir.Ledler bu esnada yakılırsa voltaj fazla olduğu için yanıp sönmeye başlayacak ve bir müddet sonra bozulabilecektir.Şarjdan hemen sonrasında da değil,aradan 12-20 saat geçtikten ve akü normal kutup gerilimine de geldiği zaman bu ledler sorunsuzca yine yakılabilir.

Ledleri fişe cihaz takılı iken ve aküsüz kullanıp yakmaya çalıştığınızda da bu ledler daha kolay bozulacaktır.Çünkü akü 220 volt ac. den sınırlanıp gelen bu nispeten akü gerilimi için daha yüksek olabilen şarj akımını tam kompanse etmekte,akü voltajına yakın,4 volttan biraz daha yüksek olan şarj akımı volt değerlerine kadar düşürmektedir.Yani hiç akü bağlanmadan (veya aküyü çıkararak) bu ledlerin bozulması da yine olağandır.

Saf su koyduktan sonra bu tapaları sıkıca kapatıp üzerinde yer alan plastik düz kapağı da sürme sistemiyle sürüp iyice de kapatmalısınız ki el feneri ters döndüğünde asitli su sızıp anahtar veya diğer direnç,kondansatör gibi elemanları kısa devre etmesin veya akünün kendi kendine sızıntı akımlarıyla da kolayca boşalabilmesini de hiç sağlayamasın.Bu tür detaylara çok dikkat ederseniz herhangi başka bir sorun da olmaz,merak etmeyin.

Yapılan bu şarj işlemi de kutusunda veya kullanma kılavuzunda detayla da belirtildiği gibi en az 10-12 saat süren normal bir şarj işlemidir.Derin şarj veya hızlı şarj sınıfına hiç girmemektedir.Kolay gelsin.

Hazır açmışken sizden başkasının da dalgınlıkla açmasını engellemek adına ayrı bir anahtar ile lede gidecek elektriği kesebilirsin yani şarj ve ON(normal fener kullanımı) şeklinde 2 konum, veya pilli teyplerin Şebeke fişi takılıyken pil devresini açan küçük sviç tarzı güvenlik yapabilirsin ;) (Benim de var böyle derdim 2. söylediğimi bende yapayım)

Evet,böyle bir şarj şekli ucuz Çin malı led veya küçük ampüllü el fenerlerinde de var.Buna direk ac.den direnç+ kutupsuz kondansatör seri bağlı olarak girerek yapılan trafosuz şarj şekli de deniyor.Bir dezavantajı şarj akımında arada izolasyon sağlayan minyatür bir trafo olmaması nedeniyle her zaman elektrik fazının da bulunması durumudur.Şarj esnasında aküye hiç dokunulmamalıdır.

Bu tür bir sistemde hesap edilmiş bir şarj akımı ve gerilimi kutupsuz kondansatör ve bağlı olduğu direnç vasıtasıyla geçer,normal şarj olayından çok büyük bir farkı da yoktur.(Fazın izolesiz kalıp çıplak elle devreye temasınızda çarpabilmesinden de başka)

Fişe takılı olarak bu şarj esnasında 4 voltluk akü gerilimi geçen şarj akımıyla 4 volt dc. den daha yüksek değerlere gelebilecektir.Bu esnada ledlerin yakılmasının bozulma riskine yol açacağı kullanma kılavuzunda veya fenerin karton kutusunda yazılı olması gerekir.Ledler bu esnada yakılırsa voltaj fazla olduğu için yanıp sönmeye başlayacak ve bir müddet sonra bozulabilecektir.Şarjdan hemen sonrasında da değil,aradan 12-20 saat geçtikten ve akü normal kutup gerilimine de geldiği zaman bu ledler sorunsuzca yine yakılabilir.

Ledleri fişe cihaz takılı iken ve aküsüz kullanıp yakmaya çalıştığınızda da bu ledler daha kolay bozulacaktır.Çünkü akü 220 volt ac. den sınırlanıp gelen bu nispeten akü gerilimi için daha yüksek olabilen şarj akımını tam kompanse etmekte,akü voltajına yakın,4 volttan biraz daha yüksek olan şarj akımı volt değerlerine kadar düşürmektedir.Yani hiç akü bağlanmadan (veya aküyü çıkararak) bu ledlerin bozulması da yine olağandır.

Saf su koyduktan sonra bu tapaları sıkıca kapatıp üzerinde yer alan plastik düz kapağı da sürme sistemiyle sürüp iyice de kapatmalısınız ki el feneri ters döndüğünde asitli su sızıp anahtar veya diğer direnç,kondansatör gibi elemanları kısa devre etmesin veya akünün kendi kendine sızıntı akımlarıyla da kolayca boşalabilmesini de hiç sağlayamasın.Bu tür detaylara çok dikkat ederseniz herhangi başka bir sorun da olmaz,merak etmeyin.

Yapılan bu şarj işlemi de kutusunda veya kullanma kılavuzunda detayla da belirtildiği gibi en az 10-12 saat süren normal bir şarj işlemidir.Derin şarj veya hızlı şarj sınıfına hiç girmemektedir.Kolay gelsin.

Verdiğin detaylı bilgileri için teşekkür ederim kardeş. Dediğin gibi akünün suyunu koyduktan sonra tıpalarını kapattım, yalnız ilk şarjda dışarı biraz su taştı ama sonrasında yok. Belki suyunu fazla koydum.

Birkaç şey daha sormak istiyorum, ac 220, diyotla dc ye çevrildiğinde kaç volt dc gerilim olur, 220 mi yoksa farklı mı olur?

390 k lık direnten çok az bir akım geçebiliyor, bu durumda aküyü şarj etmek için gerekli akımı veremez diye düşünüyorum, 1uf kondansatör ün burdaki rolü nedir?

Peki akü şarj oldukça, şarj akımı azalır mı, azalırsa üzerinde düşen gerilim de artar mı. Artarsa aküye zararı ne derece olur?

Verdiğin detaylı bilgileri için teşekkür ederim kardeş. Dediğin gibi akünün suyunu koyduktan sonra tıpalarını kapattım, yalnız ilk şarjda dışarı biraz su taştı ama sonrasında yok. Belki suyunu fazla koydum.

Birkaç şey daha sormak istiyorum, ac 220, diyotla dc ye çevrildiğinde kaç volt dc gerilim olur, 220 mi yoksa farklı mı olur?

390 k lık direnten çok az bir akım geçebiliyor, bu durumda aküyü şarj etmek için gerekli akımı veremez diye düşünüyorum, 1uf kondansatör ün burdaki rolü nedir?

Peki akü şarj oldukça, şarj akımı azalır mı, azalırsa üzerinde düşen gerilim de artar mı. Artarsa aküye zararı ne derece olur?

2vYBd2.gif

Merhaba.Sevgili arkadaşım; bu basit elemanlarla sabit voltaj çıkışlı bir dc.akımı almak,akü tam devreden çıktığında da hiç mümkün değil.Sabit voltaj çıkışı için örneğin 20 mA,12 volt dc. çıkış için 12 volt zeneri doğrultmadan sonra yukarıdaki devredeki gibi kullanmak zorundasın.Zener diyotla regülasyon sağlanmayan devrelerin çıkışı sabit de değildir,ayni trafolu güç kaynaklarıyla sadece köprü diyot,elektrolitik kondansatörle yapılan doğrultmadaki gibi.220 vac kısmında paralel bağlanan kutupsuz kondansatör ne işe yarıyor? Şöyle düşün.Platinli bir ateşleme sisteminde platine paralel bağlı bir meksefe (kondansatör) aşırı gerilimleri kendi üzerine nasıl alıyorsa buradaki kutupsuz kondansatör de 220 vac’nin dirençten aktığında,ayni şekilde bu üzerindeki fazla ac gerilimlerini nominal hale de getirir ve dengeler,görevi budur.Çıkıştaki voltaj tabiki 220 volt ac.den kat kat düşürürülmüş haldedir,aradaki devre elemanları ile,ama zenerli regülasyonlu sistem olmadıktan sonra da söylediğim gibi sabit bir voltaj elde edemezsin,sabit voltaj almak istersek zener diyot kullanacağız başka yolu da yok bunun.Oradaki 4 voltluk bu aküyü kaldırır kaldırmaz voltaj 4 voltttan çok yüksek değerlerine hemen yükselebilir,çünkü arada bir regülasyon devresi de kullanılmamıştır.

Yukarıdaki 12 volt luk trafosuz sabit akım kaynağında olan bir devrede ise seri olarak yer almıştır,ama buradaki farad değeri dirençlerden sonra geçen bu ac. akımın hem belirleyicisi (Kısıcısı) oluyor,hem de voltajı belirli bir değerde,yani nominal değerinde de tam tutmuş oluyor.Birbirine göre zıt yönlerde bağlanmış 16 voltluk zener diyotlar ise voltajın ac olarak 16 volt olarak sadece köprü diyota doğrultulmadan önce ac olarak da girmesini sağlıyor.Bu konuyu tek ve genelleştirilmiş tek bir devre örneği üzerinden anlaman zordur,araştırma yaparak,ac de kapasitif ve omik direnç olarak devreden önce sınırlama görevi yapan bu elemanların birçok örneğini konuyu iyice anlayıp da tam pekiştirmen amacıyla analiz edip incelemen gerek.Yani tek bir devre üzerinden bunun devre değerlerini araştırıp da yalnızca analiz ettiğin bu basit devre üzerinden bu konuya hakim olman çok zor.

Buradaki anahtar kelimen benim önceden de verdiğim gibi “trafosuz güç kaynakları” dır.İnternet de sınırsız bir deniz olduğuna göre daha pek çok sayıda örneğini buradan inceleyip analiz etmen de yine mümkün.Biraz daha araştır ve iyice de anlamaya çalış bu konuyu istersen..Başarılar..

Not : Devre şeması yabancı bir siteden alıntıdır.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00954A.pdf
http://www.picproje.org/index.php?topic=19391.0
http://320volt.com/trafosuz-led-aydinlatma-led-lamba/
http://www.picproje.org/index.php?topic=19391.0

Peki bu şarj devresi paralele bağlı aynı özellikteki 2 adet 4v 0.9ah aküyü ne kadar sürede şarj eder. Daha uzun gitmesi için 2 akü ile beraber kullanacağım.

Şarj devresindeji kondansatör değerine göre kapasitif reaktana hesabı yapmaya çalıştım ~670ma gibi bir değerle şarj ediyor galiba. Yanlışsa düzeltin.

Bu önemli sürekli aşırı şarjda bırakıp akü ömrünü tüketmek istemiyorum. Tam dolduğunu nasıl anlayabilirim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/transformerless-power-supply-pdf.56750/

Merhaba. Bu 12 voltluk trafosuz güç kaynağının 20 mA ve 40 mA (tadilatlı) çıkış seçenekleri var. 1.8 A / 0.02 A saatte 20 mA de, 1.8 A / 0.04 A saatte 40 mA'de şarj eder. (40 mA ivermesi için çin C1 kond.ü 0.68 mF veya 1 mF 'a değişmeli)

Paralel iki akünün dolduğunu tam olarak anlamanız, trafosuz olan bu şarjın fişini çekip elektriğini kestikten sonra kutup başındaki DC volt ölçümüyle bu belli olur. bu voltaj eğer 6.3 - 6.5 volt DC 'ler arasındaysa şarjı gayet iyidir, dolmuştur..

Gerilim kontrollü şarjda tampon şarjdaki gibi sürekli şarjda bırakılamaz, çünkü bağlı olduğu sürece akü şarj almaya devam eder. Bu nedenle akünün amper-h / şarj akımı mA' nin bölümünden çıkan saat hesabı kadar olan bu (ortalama) süreler şarj işlemi için beklenir, en pratik yolu budur.

Not: 4 voltluk 2 paralel aküyü, 12 voltla şarj etmeyle amper değeri çok fazla olan akü şarj cihazlarından daha fazla şarj akımının ohm yasasına göre (I=V/R) akü içinden geçebilmesi de gerekir, ancak trafosuz olan bu küçük (besleme) kaynağında ise akım 20 ve 40 mA'e tam sabitleneceğinden bu aküler şarj akımı olarak daha fazlasını çekmez. Bu nedenle şarj süresi (saati) hesabı 20 ve 40 mA üzerinden net olarak hesaplanmalı. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• Transformerless Power Supply.pdf
    25.8 KB · Görüntüleme: 8

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri