Kael enerji analizörü ile s7-1200 arasında modbus haberleşme

ddm.kksl92

Üye
55429

Kael Multiser-02-pc-tft marka enerji analizörü ile s7-1200 plc yi haberleştirmeye çalışıyorum. Plc ye modbus rtu ek modül bağladım. Veri aktarımı için A ve B girişlerini birbirine bağladım. Bağlantı şu şekilde ;

55431

Fakat haberleşme sağlanamıyor. RX ve TX ışıkları modül üzerinde yanmıyor. Programı çalıştırdığımızda haberleşme sağlanmıyor. Bağlantılarımı yanlış yaptık sorun ne olabilir bilmiyoruz . Acil yardımlarınızı bekliyorum . Şimdiden çok teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 30e52831-f391-45fc-bb21-f30c18c49c82.jpg
    30e52831-f391-45fc-bb21-f30c18c49c82.jpg
    141.4 KB · Görüntüleme: 55
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Kabloyu ters yapmışsınız, verilen soket resmi lehimlenecek iç taraf ama siz diğer ön tarafı algılamışsınz, dolayısıyla 5 nolu şase ucu en sola lehimlemişsiniz, aynı mantıkta 6 ve 8 nolu pinler de yer değişmeli. Pinlerin yanında rakamlar yazar ayrıca. Kolay gelsin.

55432
1562607494610.png

Kabloyu ters yapmışsınız, verilen soket resmi lehimlenecek iç taraf ama siz diğer ön tarafı algılamışsınz, dolayısıyla 5 nolu şase ucu en sola lehimlemişsiniz, aynı mantıkta 6 ve 8 nolu pinler de yer değişmeli. Pinlerin yanında rakamlar yazar ayrıca. Kolay gelsin.

Ekli dosyayı görüntüle 55432Ekli dosyayı görüntüle 55435
Kontrol ettik ama dişi ve erkekte 3-5-8 nolu pimler birbirine denk gelmektedir. Hatayı tam olarak anlayamadık.

Burdaki pin sırası soketin arkası lehim bölgesi!

RS232 portun ön yüzü RS232 portun arka yüzü

1562620527792.png
30e52831-f391-45fc-bb21-f30c18c49c82.jpg

Sizin bağlantıyı tekrar ekliyorum, yazdıklarımı tekrar okuyun sanırım anlaşılır olmuştur.

Merhaba,
Sizin dediğiniz gibi de yaptık ancak yine bir sonuca ulaşamadık. Başka nerede hata yapıyor olabiliriz?

Hata bariz yanlış kablolamaydi, portun resmini atar mısınız son durumu değerlendirelim. Benim alanımın dışında ama yazılımına hakim misiniz baud hızı kaç olmalı burada, yanlış olursa orj kablo dahi olsa yine haberleşmezler.

Merhaba,
Bağlantıları üzerinde yazan numaralara göre yapıyoruz. Baud hızı 9600hz. Hem ölçüm aldığımız cihazdan hem programdaki port ayarlarından iki tarafı da aynı şekilde 9600 e ayarladık. Ancak bir sonuç elde edemedik.

Mümkünse kablonun 2 tarafının da resimlerini paylaşın.

Yazdığın programı paylaşın. Modbus ile haberleşmek kolay olmuyor. Modülün evin ayarı var. modbus bloğunun versiyon ayarı var. Adres birsüre detaylar var biri kaçtımı olmuyor. Biz baykon bx11 indikatör ile haberleşmek için bir gün uğraşmıştık.

Merhaba,
Bağlantıları üzerinde yazan numaralara göre yapıyoruz. Baud hızı 9600hz. Hem ölçüm aldığımız cihazdan hem programdaki port ayarlarından iki tarafı da aynı şekilde 9600 e ayarladık. Ancak bir sonuç elde edemedik.
iyi günler acaba sonuç alabildiniz mi bende 05 modeli ile bağlanmaya çalışıyorum sonuç alamadım da

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri