Kacak akimlar atiyor..

bayram07

Üye
Merhaba

Çalıştığım tesiste bir çok kacak akim bulunmakta..
Örneğin; bir rezistanslı çay kazanı taktığımız zaman eğer arizaliysa asansörlerin kacak akimini onun disinda ariza olmayan yerlerin kacak akımını attırıyor..bundan dolayı arızanın nerede olduğunu çözemiyorum.. nasıl bir yol izlemeyim..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Tesisinizdeki bölümlerin herbirine ait kaçakakım rölesi varsa böyle sorun yaşamamalıydınız.
çay kazanın beslemesi ,asansörün kaçak akımından geçiyorsa veya bunun gibi yan beslemeler yapışmışsa atması normal.

böyle bir konuyu daha öncede tartışmışsınız.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kacak-akim.125939/#post-809834

eğer hersey düzgün bağlanmışsa benim aklıma şu geliyo.
arıza olan kısım atarken sistemdeki harmonik durumu bir anda değişebilir ve bu kaçak akımları şaşırtabilir.

benim tavsiyem schneider'in veya siemens'in böyle yersiz atan yerler için ürettiği özel tip kaçak akım rölesi ile değiştirip deneyebilirsin.( filtreli kaçak akımda diyorlar)

Tesisinizdeki bölümlerin herbirine ait kaçakakım rölesi varsa böyle sorun yaşamamalıydınız.
çay kazanın beslemesi ,asansörün kaçak akımından geçiyorsa veya bunun gibi yan beslemeler yapışmışsa atması normal.

böyle bir konuyu daha öncede tartışmışsınız.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kacak-akim.125939/#post-809834

eğer hersey düzgün bağlanmışsa benim aklıma şu geliyo.
arıza olan kısım atarken sistemdeki harmonik durumu bir anda değişebilir ve bu kaçak akımları şaşırtabilir.

benim tavsiyem schneider'in veya siemens'in böyle yersiz atan yerler için ürettiği özel tip kaçak akım rölesi ile değiştirip deneyebilirsin.( filtreli kaçak akımda diyorlar)
Peki sisteme harmonik filtre ilave etsem düzelme olabilir mi

Son düzenleme:
Peki sisteme harmonik filtre ilave etsem düzelme olabilir mi
bundan emin değilim çünkü filtre almadan önce ölçüm yaptırmalısın.
mesela sistemin anlık harmonik durumunu izlerken o atan kaçak akımları elle kapat ve durumun değişimini izleyebilirsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri