Kacak akım arızası yardım talep ediyorum

kaledag

Üye
öncelikle merhaba diyor mutlu bol kazanclı bir yıl gecirmenizi diliyorum
ilk defa basıma geldı şasırdım aksam üstü oldugu içinde yeni yıl sonuna bıraktım problemi
12 daireli 5 yasında felan bır bınada (3x40a 30 ma siemens kaç. rolesı mevcut panoda)
4 nolu dairede arıza var diye gitim müşteriye
sonra aynı anda 12 nolu dairedende arıza var diye servis talep edıldı

4 nolu daırede yeni tv alınmıs lcd prize takınca role atıyor priz s.üstü 3 x 1,5 ttr ile beslenmiş kör bi noktada daha önce hiç kullanılmamış
prizden cıkardım fişleri roleyi actım role tuttu bu arada 12 nolu dairenin rolesinide actım oda tuttu hersey yolunda
arıza tv demi die düşünürken baska bir cihazla denedim prizi role gene attı
sorun hatta veya prizde fişleri cıkardım roleyi acmak için asagı indim (ev karanlık) baktım 12 nolu daireninde rolesi atmış tesadüfmü diye düşünerek

cıktım yukarı elk radyatör vardı en kolay taktım fişe role attı
indim aşagı 12 de atmış kapadım cıkış sigortalarını 4 acıyorum 12 atıyor 12 acıyorum 4 atıyor kafayı yicem
neyse cıktım yukarı cıkardım fişleri actım roleleri ikiside tutuyor

kontrollere basladım buattan takip ettim hattı
lamba linyesinden alınmıs topraklama olmadıgı için nötr den atlamayla toprak verilmiş dolayısıyla rolede atıyor topragı iptal ettim kısmii arıza cözüldü
ama halen o arıza mevcut

1.. sorun rolelerin 1 inde de düşündüm 2 sinide değiştirdim arıza olbilir diye ama arıza yine var
2 panoda ki baglantıları kontrol ettim nötr rst her iki dairede herşey dogru baglanmış
(kaldıki sayaclar yan yana değil birisi bir bölümde diğeri bir bölümde)
3 daire toprak hatları panodan çekilmemiş harici gidiyor dairelere

sonuç olarak böyle bir arıza ile karşılaşan varmı muhtemel arıza ne olabilir bilgisi tecrübesi olandan fikir istiyorum

tekrar hayırlı aksamlar mutlu seneler diliyorum..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşım nötr toprak karışık prize taktıgında atma sebebide nötr toprak yerlerini degiştir diye düşünüyorum dairelerden atma sebebi de örnegin nötrü farklı daireden yada fazı nı farklı daireden almıştır iki farklı giriş çıkışları aynı dairede kullanılıyodur biraz karışık oldu kolay gelsin...

mustafaelmas kardeşin dediği gibi nötr ve toprak yanlış bağlanmıştır.Benimde başıma 2 gün önce böyle bir olay geldi.Prizin nötr ucuna toprak.toprak ucuna nötr bağlıydı.Üstelik bu iki prizde birden vardı.Bağlantıları yer değiştirince düzeldi.Birkaç ay öncede bir evde mutfak prizine radyonun fişini takınca atıyordu.Problem aynı.

mustafaelmas kardeşin dediği gibi nötr ve toprak yanlış bağlanmıştır.Benimde başıma 2 gün önce böyle bir olay geldi.Prizin nötr ucuna toprak.toprak ucuna nötr bağlıydı.Üstelik bu iki prizde birden vardı.Bağlantıları yer değiştirince düzeldi.Birkaç ay öncede bir evde mutfak prizine radyonun fişini takınca atıyordu.Problem aynı.

abilerim ikinizinde verdiğiniz cevap aslında benim yazımın içerisinde mevcut arıza evet sizin dediginiz gibi notr den toprak atlaması yapılmıs ondan dolayı atıyor.onu hallettım ben ama 12 nolu daire ile baglantısı ne onu cözemedim daire 4 le 12 nin hiçbir baglantısı mevcut degılken neden ikiside aynı anda atıyor ????

Sayaç çıkışlarından sonra 4 ve 12 nolu dairelerin nötrleri birleştirilmiş olabilirmi...

Kardeş,ana panodan 4 ve 12 nolu dairelerin sayaç girişindeki otomatların faz girişlerini sök emniyete al.Sonra 4 v4 12 nolu dairelerin nötürlerinin tesisat içinde bir bağlantısı varmı diye ohmmetre ile ölç.Devrede direnç okursan bir bağlantı vardır.Devre açıksa nötür teması yoktur.Olmadı daha emin olmak istiyorsan Ana panoda nötür bağlantısından 4 ve 12 nolu daireleri ayır uçlardan birine faz ver.Eğer sadece kendi dairesinde nötür uçta faz okursan normal diğer dairenin nötüründe de faz okursan nötür hatlarında bir temas vardır,aklıma gelenler şimdilik bunlar inşallah faydası olur....

Kardeş,ana panodan 4 ve 12 nolu dairelerin sayaç girişindeki otomatların faz girişlerini sök emniyete al.Sonra 4 v4 12 nolu dairelerin nötürlerinin tesisat içinde bir bağlantısı varmı diye ohmmetre ile ölç.Devrede direnç okursan bir bağlantı vardır.Devre açıksa nötür teması yoktur.Olmadı daha emin olmak istiyorsan Ana panoda nötür bağlantısından 4 ve 12 nolu daireleri ayır uçlardan birine faz ver.Eğer sadece kendi dairesinde nötür uçta faz okursan normal diğer dairenin nötüründe de faz okursan nötür hatlarında bir temas vardır,aklıma gelenler şimdilik bunlar inşallah faydası olur....

ewet aslında bunu denemedim nötr hatlarını söküp ölclmek en doğru fikir

sayın ustalarım zaten daireye gıden bütün nötr hatları birbirine şönlü degilmidir :D ana dagıtım panosunda kombıne şalter olmuş olsa butun bınanın elektrıgı kesılır.. diger dairelerin hepsinde kaçak akım rolesı yokmu.... şu durumda arıza ya kolon hattında nötrler arası (12 no ile 4 nolu daıre) baglantı yada o bınada sadece 4 ile 12 numarada kaçak akım rolesi var:D kolay gelsin iyi çalısmalar..

kaçak akımın çıkışından nötür şöntlenirse atar öyle bir ihtimal olacağını sanmıyorum yoksa kaçak akımın girişine gelen kısımda nötür şöntlensede şöntlenmesede kaçak akım atmaz.ama her 2 daireyede nötür yerine topraklama verilmişse prizlere atar.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri