kabloda akım mı önemli güçmü

sefaxxxxx

Üye
Arkadaşlar merhaba
Merak ettiğim bir konuyu sizlere sormak istiyorum. Soru şu kablodan geçen akım mı önemlidir yoksa güç mü önemlidir.Örneğin bir kablodan 12 volt 100 amper geçince oluşan ısı ile 220 volt 100 amper geçince oluşan ısı aynı mıdır? Eğer aynı değilse kablo akım taşıma değerleri kaç volt için hesaplanmıştır. Bu konuda sizden yardım istiyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
öncelikle elektrik akımı borudan gecen su gibi düşünürsen , suyu akıma benzet, suyun basıncınıda gerilime benzet.
elektrik kablusunu yoran ve ısıtan akımdır. araba akülerini düşünürsen 12v olmasına rağmen takviye kabloları ne kadar kalın, ve farklı bir arabanın aküsüne paralel bağlanarak çalıştırıldığında o kalın (yaklaşım 16mmkare) kablo nasıl ısınıyor. bir diğer örnek 220 volt da çalışan küçük led lambalar var. kablosu çok ince ama çalışırken o küçük kablo ısınımıyor bile.

sorunun cevabına gelelim. 12v 100 amperde kablo daha çok ısınır. 220v a göre daha kalın kablo kullanman gerekir. (ki zaten 100A çok büyük bir değer. ort.40 hane.)
mesela hidroelektrik santrallerinde üretilen elektrik 154.000 V a kadar yükseltilir. kilometrelerce taşınır yerleşim yerine geldiğinde bu değer 34.000 V a düşürülür. sonra mahallelerde 380v a düşürülür. neden? direk hes te üretilen gerilim değeri oracıkta 380 v a düşürülür kilometrelerce yürütülüp sonrasında mahalleye kadar gelebilirdi... (böyle olsaydı kablonun yükü taşıması için çok daha kalın kablo kullanılırdı abartı olmasın kanalizasyon borusu kalınlığında, bu da maliyeti arttırır. böyle bir kabloyu taşıyacak direkleri sen düşün)
bunun en büyük sebebi kablo kesitidir. aynı akım değerlerinde gerilimi yüksek tuttukca ısı azalır.
haliyle kablo ısısının güç ile alakası yoktur.
ıspatlayabildim inşallah.
bir sorun olursa daha izahlı ifade edebilirim.

Arkadaşlar merhaba
Merak ettiğim bir konuyu sizlere sormak istiyorum. Soru şu kablodan geçen akım mı önemlidir yoksa güç mü önemlidir.Örneğin bir kablodan 12 volt 100 amper geçince oluşan ısı ile 220 volt 100 amper geçince oluşan ısı aynı mıdır? Eğer aynı değilse kablo akım taşıma değerleri kaç volt için hesaplanmıştır. Bu konuda sizden yardım istiyorum.
Sn. Sefaxxxxx dikkat ederseniz kablolar Akım taşıma kapasitelerine göre sınıflandırılırlar(izolasyon seviyeleri gerilime göredir). 12 V. veya 220 V. fark etmez.

sorunun cevabına gelelim. 12v 100 amperde kablo daha çok ısınır. 220v a göre daha kalın kablo kullanman gerekir. (ki zaten 100A çok büyük bir değer. ort.40 hane.)
Sn. fetihnesli sanırım 220 V. için de 100 Amper olduğunu fark edemedi...

tamam "...daha çok ısınır. 220v 100amper e göre daha kalın..." bu şekilde düzeltmiş olalım

tşk ettim.

tamam "...daha çok ısınır. 220v 100amper e göre daha kalın..." bu şekilde düzeltmiş olalım

tşk ettim.
:D hayır sn. fetihnesli aynı kalınlıkta aynı ısınır. :D
Tabi bu durum normal şartlar için geçerlidir. Kablonun montaj şekli vs. (örn. rulo yapılması gibi) etkenler duruma farklı boyutlar katabilir.

:D hayır sn. fetihnesli aynı kalınlıkta aynı ısınır. :D
Tabi bu durum normal şartlar için geçerlidir. Kablonun montaj şekli vs. (örn. rulo yapılması gibi) etkenler duruma farklı boyutlar katabilir.

sn. Ertek hocam, aynı kalıklıkta aynı ısınır derken, gerilim değişirse mesela yüksek gerilimde aynı akım taşınacaksa kablo ısınmaz.
hes lerden taşınan güçleri düşünürseniz ne demek istediğimi anlarsınız. neden 380v heslerden itibaren taşınmıyor? sorusunun cevabı aynı manaya geliyor . tşk

sn. Ertek hocam, aynı kalıklıkta aynı ısınır derken, gerilim değişirse mesela yüksek gerilimde aynı akım taşınacaksa kablo ısınmaz.
hes lerden taşınan güçleri düşünürseniz ne demek istediğimi anlarsınız. neden 380v heslerden itibaren taşınmıyor? sorusunun cevabı aynı manaya geliyor . tşk
Sn. Fetihnesli evet uzun mesafelerde voltaj yükseltilerek iletim yapılır.
Çünkü; S=U.I (Yani; Görünür Güç = Gerilim * Akım)dır.
Uzun mesafelerdeki hat kayıplarını en aza indirmek ve çok kalın olmayan iletkenlerle iletim yapabilmek için gerilimi yükseltilerek(formülde U), küçük akımlarda(formülde I ), büyük güçlerin (formülde S) taşınması sağlanır.buraya kadar sizin söylediğiniz doğru...
Lakin sefaxxxxx'in sorusu bu şekilde değil. Kendisi farklı gerilimlerde sabit 100 A. diyor. Her iki gerilimdede kablodan aynı miktarda akım geçeceği için aynı oranda ısınıma söz konusu. Elbette sonuçta elde edilen güçler farklı ama bunun soruyla alakası yok....

evet ertek68 hocamında dediği gibi farklı gerilimlerde 100 amper geçmesi durumunda oluşan ısıyı soruyorum

bir kablodan 12 volt 100 amper geçince oluşan ısı ile 220 volt 100 amper geçince oluşan ısı aynı mıdır?
aynı değildir.
aynı değilse kablo akım taşıma değerleri kaç volt için hesaplanmıştır
ag , og ,yg ve çyg değerlerine göre ayrı ayrı hesaplanmıştır.

konu kilit rica edeceğim...

aynı değildir.

ag , og ,yg ve çyg değerlerine göre ayrı ayrı hesaplanmıştır.

konu kilit rica edeceğim...
Son noktayı koydum diyorsunuz....:D
Değerli kardeşim hiç kimse her şeyi bilemez. Ben sizi tanımıyorum. Yorumlarım şahsınıza karşı değil vermiş olduğunuz yanlış bilgiye karşıdır. Böyle yaparak hem yanlışı doğru olarak bilmeye devam edersiniz, hemde başkalarının yanlış öğrenmesine sebep olursunuz.
Unutmayınız ki; Her zaman öğrenilecek bir şeyler vardır... Sevgiler / Saygılar..

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri