kablo seçimi (cos(fi))

Arkadaşlar

Kompanzasyon ile ilgili;

Bilindiği üzere kompanzasyon enerji tasarrufu sağlamaz sadece enerji dağıtım firmalarının yararına olan bir şeydir.
(kablo kesiti ve kayıplar bakımından).

Eğer sisteminize, dağıtım istasyonundan kendiniz kabloyu çekecekseniz sizin de yararınıza olur. :)

Trafo güç hesabı yaparken (sistemin kurulu gücünü belirlerken), cos (fi) değerini 0,95-0,99
(hangi değeri alacaksanız) alırsınız. Kompanzasyonu yaptığınız için.

AC Motorlarda ise çektiği akım hesabında cos (fi) değeri tabii etiket değerine göre değişir ama örnek vermek gerekirse 0,8 alınır...

Eğerki lokal olarak motor kompanze edilmişse, güç katsayısı olan cos (fi) değerini, yapmak istediğiniz değer olan ( 0,95-0,99 ) arasında seçebilirsiniz..
(motoru besleyen kabloyu seçerken)

Kompanzasyon elektriğin ayrı bir dalı olduğundan kompanzasyonun mantığının anlaşılması bakımından yararlı olacağı kanısındayım.

Kolay gelsin ;)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kompanzasyon sadece elektrik dağıtım şirketlerinin değil kullanıcılarında işine yaramaktadır örneğin fabrikalarda kompanzasyonun fabrikalara çok yararı vardır

Kompanzasyon yapılması nedeniyle düşen akıma bağlı ve teorik olarak bir güç tasarrufun-
dan bahsedilebilir.Bilindiği üzere,taşımı sistemleri üzerinde ( şalter,kalo vs. ) akımın azalma-
sına bağlı olarak ( Akım kare X Direnç X Süreye bağlı ) bir güç tasarufu olur.Ancak,devreye
giren kaondansatörün 0,5 W / Kvar civarında sarfiyatı olduğu da düşünülmelidir.Ana devre-
deki kablo ve şalterleri seçer iken,kompanzasyonun devre dışı kalabileceği düşünülerek,se-
çimlerin ona göre düşünülmesinde de yarar vardır.Bu husus,projecinin inisiyatif kullanma
özelliğine göre değişebilir.Bizim çalıştığımız tesisler,kaliteli teknik eleman bulundurduğu için,
seçimlerimizi,Cosq = 0,99 olarak planlanmaktadır.Kontroldan uzak noktalar için,Cosq = 0,80
alınması uygun olabilir.

Fahri bey; Teşekkür ederim yorumlarınız için.
Bu arada son bir şey söylerek konu hakkında bir daha yorum yapmanın doğru olmayacağı kanısındayım.
Özellikle iletim ve dağıtım tarafında trafo ve kablo yüklenmelerini düşürerek kayıplarını engelliyorsun. Bir bakıma enerji tasarrufu sağılıyorsun. Yukarıdaki açıklamam eksik olmuştu.
Bazı durumlarda akım ve gerilim bilgileri trafonun primer tarafından alnır böylelikle trafo da kompanze edilmiş olur.

Yönetici arkadaşlardan isteğim, bu konuyu sabitlemek. Şöyleki kompanzasyon üzerine bayağı konuşuluyor. Bu sitede bayağı tartışılmış. Bu örneklerin, kompanzasyonun anlaşılması bakımından, önemli olduğu kanısındayım...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri