Kablo Metre hesabı / cat7 cat6 kablo farkı.

Hangi Ağ Kablosu

• Cat6

Oy: 2 40.0%
  • Cat7

Oy: 3 60.0%

• Kullanılan toplam oy
    5

Mtalgan

Üye
Merhabalar;
Kaç metre kablo almalıyım konusunda tıkandım. kısaca durumdan bahsetmek istiyorum.

Oturduğum binada t11 kutusu var. t11 sonrası bakır telefon kablo üzerinden vdsl2 olarak internet erişimi sağlanıyor. 100mbps bağlantıda 86 Mbps hizmet verilebilir gözüküyor. Ben turknet ile 100Mbps yi zorlayabilir miyim diye düşündüm. Bina 8 yıllık.

Binada hali hazırda Cat5 kablo döşeli. Telefon hattı,diafon hattı, yangın alarm sistem hattı, kamera sistemi , tv hattı ve 60 dairenin elektrik hattları yaklasık 70x40cm bir bir arada boşluktan geçiyor. Parazit yapma ihtimali oldukca yüksek geldi.

Ben direk t11 yanındaki ankastreden modemin olduğu odaya tek parça CAT6 yada CAT7 çekmek istiyorum. Kablolamayı kendim yapacağım.Kılavuz vs mevcut. Sizce CAT6 mı yoksa CAT7 mı benim için daha iyi olacaktır.
An itibariyle RJ11 jak kullanılacak.(2 damar)
mutlaka 2. hat çekmek zorundayım(tahhüd bozmamak için2. abonelik açılacak)

3.kattayım tavan yüksekliği 3 metre. kat arası yaklaşık 30 40 cm. zemin kattan ankastreye yaklaşık 4 metre mesafe var.
ev içi tesisata yaklaşık 20 metre gidiyor. ama kılavuzla tam ölçü alacağım.
%100 bakır
Nexans marka cat6 50 metre kablo 89 TL
HSC cat7 kablo 50 metre 195TL ( hes kablo)

Şuan kullandığım CAT5 kablo ile aldığım değerler.

2018-06-20_11-25-49.png

kabloların geçtiği aralık.
2018-06-20_11-27-19.png

Ekli dosyalar

• 2018-06-20_11-26-51.png
    2018-06-20_11-26-51.png
    698.2 KB · Görüntüleme: 52
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
CAT 6 kabloları 1 gigabit hızları ve 250 mhz’e kadar perfonmans sağlar. Kısa mesafede ( 55 metre ) kullanıldığı takdirde 10 gigabit bağlantı hızlarını destekleyebilir.
CAT 6a ise kablosu cat 6 kablosunundan daha fazla performans elde etmek için güçlendirilmiş olan kablodur. 250 ila 500 mhz bant genişliğine sahip 10.000 mb ve 10 gigabit (100 metre) ) bağlantı hızlarında veri transferlerini karşılamaktadır. Ekranlı kablo özelliği ile parazitleri en aza indirir.
kablo kodları ise örnek cat6/UTP metalik ekran yok çiftli bükülmüş
Kablo-Ekran-Tipi-2MKablo.jpg

örnek cat6/UTP metalik ekran yok çiftli bükülmüş

Hiç hesap kitap yapmayın en iyisini alın. Neden derseniz teknoloji sürekli ilerliyor. Hızlar yerinde durmuyor ilerde daha hızlı internet olursa tekrar kablo değişmeyin. Arada 100 lira fark bişey değil.

Hiç hesap kitap yapmayın en iyisini alın. Neden derseniz teknoloji sürekli ilerliyor. Hızlar yerinde durmuyor ilerde daha hızlı internet olursa tekrar kablo değişmeyin. Arada 100 lira fark bişey değil.

fiber alt yapısı gelirse ? yaptığı masraf ne olacak? cat 6 işini görür boşuna masraf etmesin

Fiberde farklı kablo kullanılıyorsa cat6 yeterli. Ama cat6 nin kalitelisini alsın.

27 metre cat6 kullanıyorum sorun olmuyor bende. Mesala benim upload sinyal değerleri düşüktü download yüksekti 2 kablonun yerini değiştirince upload sinyal yükseldi upload hız yükseldi download biraz düştü. Dengelenmiş oldu.

fiber alt yapısı gelirse ? yaptığı masraf ne olacak? cat 6 işini görür boşuna masraf etmesin

metresi 3 liraya hcs cat7 bulunca dayanamadım aldım. 40 metre yeterli oluyor.

Yanlız önce dikkatimi çekti dün binaya yeni bir kutu koymuşlar. Süperonline a ait. Aradım. gpon altyapı kuruyolarmış, tarih veremedi ama 1-3 ay içerisinde aktif olur dediler. Gerçi 24mbit 50gb akk li paketi 60 lira çok avantajlı gelmedi. Netspeed 75Mbps 200GB Akk 65 liraya veriyor.

27 metre cat6 kullanıyorum sorun olmuyor bende. Mesala benim upload sinyal değerleri düşüktü download yüksekti 2 kablonun yerini değiştirince upload sinyal yükseldi upload hız yükseldi download biraz düştü. Dengelenmiş oldu.

kablo yerlerinin tam olarak önemi nedir ?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri