Kablo makarasındaki yön işaretinin önemi nedir ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İngilizler çıkarmıştır ok yönünü.
Herşeyleri ters bize göre.
Görgü kurallarına uyalım bizde. :)
Biz yeraltında makara ile calisilamiyacak yerlere kablo gönderirken ilk önce makaradan kabloyu tamamen boşaltıp zikzak biçiminde bobin haline getiriyoruz . Makarayı sağarkende makarayı yan yatırıp döner bir tabla üzerinde ceviriyoruz . Böylece hem boşalırken gam olmuyor hemde kendi kendine boşalmıyor.
 
roda dediğimiz bir olay var, ben yazacaktım ama arkadaşlar kuralları ve talimatları vermişler. yine de işini bilen kişiler uygun çekme ve dönme kuvveti uygularlarsa kurallar esnetilebilir.
 
Kahrolası saçma sapan prosedürler.
 
Arkadaşlar merhaba

Örnek görselde ahşap kablo makarasinin üzerinde görüldüğü üzre ok işareti var . Bugün kablo çekimi esnasında kontroller geldi ve çekimi okun aksi yönünde yaptığımız için işi durdurdu. Bu Allah'ın belası ok aksi yönde dönünce ne oluyor biri açıklarmı lütfen . Teşekkürler...
İlk aklıma gelen makaradaki ok yönü kablonun sarılma yönüdür. Dolaysıyla çözerken de bu defa makara aynı yönde dönmeye devam eder. Bu arada da kablo mecburen sarılma yönüne ters yönde makaradan açılacaktır, bu da makaranın ok yönünde dönmesi demektir.
 

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Mesajlar
915,308
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri
Üst