kablo kesitim doğrumu? bir bilen yokmu?

piroturk

Üye
400kVA lık trofodan 500 mt uzaklığa 380 v luk enerji taşınacak. hesabıma göre 3 adet 3x240 lık kablo gerekiyor. ama beni şüphelerim var. lütfen yardım

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Mesafenin uzun olduğu yerlerde akım taşıma kapasitesi sorun teşkil etmez. İncelenmesi gereken gerilim düşümü hesabıdır.

400kVA'lık trafonun AG çıkışından direkt olarak 500 metrelik hattı (arada başka yük olmadan) besleyecekseniz eğer gerilim düşümü sınırı %5'tir.
Yükünüzün cosfi'sine göre gerilim düşümünüz % 2,75 - 3,41 civarı olur. (cosfi 0,8 - 0,99) (Güç katsayısı arttıkça, trafodan alabileceğimiz aktif güç artacağı için, kablodan geçen akım artacak ve gerilim düşümünü olumsuz etkileyecek: 2,75 3,41)

Kablo kesitiniz 400kVA, 500 metre, 3 adet 3x240+120mm2 değerlerine göre uygundur.

Sayın Pirotürk,
Eger kablonun 3x240+120 mm2 olmasında ısrarcı degilseniz 3x(1x400)+1x240 mm2 lik kablo da kullanabilirsiniz.

genç arkadaşımızın önerisi uygundur.

yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. zor anlarda böylesine geniş bir bilgi kaynağına sahip olmak insana gerçekten büyük güven veriyor. herkese okul ve iş hayatında başarılar

bir sorum daha olacak. gerilim düşümü hangi durumlara göre % 3-%5 olarak ele almamız gerekiyor ???

Aydınlatma devreleri için 3 ,motor devreleri için 5 kabul edilir.

fahri bey aydınlatma için 1.5 motor devreleri için 3 alçak gerilim için 5 değilmiydi

elktrhasan ' Alıntı:
fahri bey aydınlatma için 1.5 motor devreleri için 3 alçak gerilim için 5 değilmiydi

aydınlatama için değil monofaze sistemlerde 1.5 kabul edilir buradaki sistem trifaze olduğu için 3 kabul edilir. hesap doğrudur.

fahri yetiş ' Alıntı:
Aydınlatma devreleri için 3 ,motor devreleri için 5 kabul edilir.
sayın korkmaz bey benim itirazım hesapla ilgili değil.fahri beyin aydınlatma devreleri 3 motor devreleri 5 demesine..........evet çizimdeki gibi............

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri