Kablo Kesiti ve Gerilim Düşümü

Biraz açarak yazsanız benim de kafam karışmasa :) Boxtan binaya giren 3x35 kabloyu komple 3x50 yerine 4x35 olarak mı değişmemiz gerek, 3 faz değil mi bize gelen kablo 4 faz nasıl olacak, nötr iptal edilip farklı yerden mi nötr alınacak? 4 faz elektrik saatine nasıl bağlanacak? Kusura bakmayın çok cahilim elektrik konularında ve ön bilgi almaya çalışıyorum.
Edit:
Sanırım Nötr ısınacağı için nötr kesitini yükseltmemi önerdiniz yanlış anlamadıysam.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Biraz açarak yazsanız benim de kafam karışmasa :) Boxtan binaya giren 3x35 kabloyu komple 3x50 yerine 4x35 olarak mı değişmemiz gerek, 3 faz değil mi bize gelen kablo 4 faz nasıl olacak, nötr iptal edilip farklı yerden mi nötr alınacak? 4 faz elektrik saatine nasıl bağlanacak? Kusura bakmayın çok cahilim elektrik konularında ve ön bilgi almaya çalışıyorum.
Edit:
Sanırım Nötr ısınacağı için nötr kesitini yükseltmemi önerdiniz yanlış anlamadıysam.
Abicim 3*35+25 toplamda 4 kablo etmiyormu?..+25 olan nötr kablosu değil mi?üstad diyor ki nötr kablosu 25 değil 35 olsun.yani 4*35 ..3 faz + notr.

Son düzenleme:
O kısmı anladım da kepçe kırma dökme vs işleri yapılacak ve bu işlem sadece nötr'ü bir kesit artırmak için yapılacak, o kısım cidden enteresan geldi o yüzden anlam verememiş olabilirim. 4x50 kablo kesitine geçeceğiz, tüm cevap yazanların ilgisine teşekkürler.

Arkadaşlar Selamün aleyküm Ben çevre aydınlatma sistemini yapıcam elimde 20 adet led projektör var 5500watt toplamda bölgenin çevresi 3 bin metre ve jeneratöre uzaklık 200 metre yukarı 200 metre aşagı iki sektöre bölmeyi düşünüyorum yani 3500 metre kablo olacak ben bu mesafeye kaç mm kablo kullanmalıyım gerilim düşümüne uygun olması için bi hesap yapıp söyleyebilirmisiniz iş TSKnın aciliyeti var

Gerilim düşümü ile ilgili bir sürü bilgi ve formüller var. Sana zahmet olacak bir bakıver.3000 metre alana kaç sorti ile beslemeyi düşünüyorsun? Kumanda sistemi nerde olacak?

Merhaba ustalar, 35 KW fırınımız var mesafe 30 metre buna uygun kablo kesiti ve KAR ne olmalı?Teşekkürler

30 metre mesafede ne kullanmalıyız ki

Hocam ,şimdi 1x185'lik ana besleme kablosu 300m mesafede toplam 150kW motor gücünü besliyor. Gerilim düşümünü hesapladığımızda %3 civarı çıkıyor. Peki ben bu gücün üstüne 100kW daha ekleyip toplamda 250kW gücüm olursa , gerilim düşümü %5,43 (400v olarak hesaplıyorum) oluyor , aynı besleme bu gücü kaldırır mı , gerilim düşümünü artırmam 380'nin altına düşmesini sağlayacak akım sınırına bakmadan otomatikman kablo kesitini mi arttırmam gerekiyor bu durumda ?

Kablo kesitine karar verebilmen için gerilim düşümünün yanısıra kablonun döşeme şekillerine göre akım taşıma kapasitesini de kontrol etmen gerekir. Ayrıca bu motor yüksek güçte olduğu için kısa sürelide olsa sistemden yüksek akım çekebilir (Demeraj akımında,gerilim düşümü % 15 i geçmeyecek şekilde kontrol yapılmalıdır) onu da hesaba katmak sağlıklı olur diye düşünüyorum.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/asenkron-motorların-besleme-hattı-kesit-hesabı.107947/

Not: Ayrıca 150 kW a göre akım hesabı yanıltıcı olabilir bu motorun tam yükteki akımını üretici kataloglarından kontrol etmek gerekir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri