Kablo Kesiti Tayini

Kısa mesafede AKIM uzun mesafede GERİLİM DÜŞÜMÜNÜ göz önüne alınız

Ustam priz, aydınlatma ve konuta gelecek ana branşman hattında, şohben bağlantısında gerilim düşümü yüzde 1,5 fakat elektrik motorları besleme hattı çekilirken de gerilim düşümü yüzde 3 olarak alınıyor değil mi?

Örneğin şohben bağlantı mesafesi 20 m gücü 7000(7kw) watt olarak düşünelim. 20*7*0,074/1,5 formülünden S>6,9 gibi bir sonuç çıkıyor. O halde bu şohbenim kablo kesiti 6 mm2 den fazla olacak.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ustam priz, aydınlatma ve konuta gelecek ana branşman hattında, şohben bağlantısında gerilim düşümü yüzde 1,5 fakat elektrik motorları besleme hattı çekilirken de gerilim düşümü yüzde 3 olarak alınıyor değil mi?

Örneğin şohben bağlantı mesafesi 20 m gücü 7000(7kw) watt olarak düşünelim. 20*7*0,074/1,5 formülünden S>6,9 gibi bir sonuç çıkıyor. O halde bu şohbenim kablo kesiti 6 mm2 den fazla olacak.
7000w şofben 32A akım çekiyor .bahsetmiş olduğun hesaplara göre 20 metrede 9v gerilim düşümü oluyor doğrusun. işte bunun içindirki kısa mesafede AKIM ,uzun mesafede GERİLİM DÜŞÜMÜ ne bakıyoruz. bu hesap 2,5 kabloya göre oda akım taşıma kapasitesi olarak kurtarıyor.
bu yolu izlemesek yeri geliyor hesaplarda öyle kablo kesitleri çıkıyorki kullanmak ve kabul etmek çok zor
kolay gelsin

7000w şofben 32A akım çekiyor .bahsetmiş olduğun hesaplara göre 20 metrede 9v gerilim düşümü oluyor doğrusun. işte bunun içindirki kısa mesafede AKIM ,uzun mesafede GERİLİM DÜŞÜMÜ ne bakıyoruz. bu hesap 2,5 kabloya göre oda akım taşıma kapasitesi olarak kurtarıyor.
bu yolu izlemesek yeri geliyor hesaplarda öyle kablo kesitleri çıkıyorki kullanmak ve kabul etmek çok zor
kolay gelsin
Kısa mesafe derken en fazla kaç m? Bu durumda kabloların akım taşıma kapasitesini mi göz önünde bulunduruyorsunuz?
Bir de gerilim düşümündeki yüzde 3 sadece ama sadece motorlarda kullanılıyor değil mi? Yüzde 1,5 gerilim düşümü binalarda ve de ana branşman hattında da bu değer (1,5) baz alınıyor değil mi?
Örneğin ana branşman hattı 3 fazlı ise 3 fazlı hatlar için : %u = 0,0124 x L x N / S bu formül kullanılıyor. Gerilim düşümü 1,5 alınıyor.

Eğer ana branşman hattı monofoze ise
Tek fazlı hatlar için : %u = 0,074 x L x N / S bu formül kullanılıyor ve gerilim düşümü 1,5 alınıyor.

Doğru mu anlamışım?

umarım bu yardımcı olur
v6w30.jpg

Sayın [MENTION=26259]nacak_68[/MENTION] teşekkürler cevap için. Keşke yazdıklarımın doğru olup olmadıgını söyleseydiniz. Benim sormak istediğim, benim anladıklarım doğru mu?

Sayın @nacak_68 teşekkürler cevap için. Keşke yazdıklarımın doğru olup olmadıgını söyleseydiniz. Benim sormak istediğim, benim anladıklarım doğru mu?
öğretmen ustam benimde şofbenle problemim var sigorta kutusundan ayrı linye çektim
2.5mm ama banyo içindeki 3mt 2.5mm antigron kablo ısınıyor bu normalmi acaba

Son düzenleme:
öğretmen ustam benimde şofbenle problemim var sigorta kutusundan ayrı linye çektim
2.5mm ama banyo içindeki 3mt 2.5mm antigron kablo ısınıyor bu normalmi acaba

Şohbene 4mm2 kablo kullanılması lazım. 2,5 mm2 kablo 3. kademede sıkıntı çıkarır.Ayrıca gevşeklik olmasın buna dikkat et.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri