Kablo Kesiti Nasıl Hesaplanır

a ve z

Üye
selam arkadaşlar yeni takip etmeye başladım çok iyi bir site emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim

benim sorum şu; kabaca kablo kesitini nasıl hesaplayabilirim yani çekilen akım 25 amper olsun herhangi bir çizelgeye bakmadan kabaca nasıl hesaplarım

şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kolay kablo kesiti hesaplamak istersen iç tesisat boru içinde geçen 2,5 mm2 kablonun kaldırabileceği maksimum akım 21 amperdir.Bu kabloya da 16A sigorta takarsın.
Eğer bu kablo dışarda ve çıplak kullanılacaksa 32 A'dir max yüklemesi.
Basit hesap ve piyasa işi dedikleri türden cevap.Uzun hatlarda (100 m gibi) bu kabloyu o kadar yüklyemezsin.
Artık hesabını bu denkleme göre kurarsın.
10 mm2 kablodan 84 amper çekebilirsin gibi basit mantıklar.

uzunluk : L metre
kesit : S mm2
gerilim: U volt
Güç :p watt
e: gerilm düşümü
monofaze hatlarda %1,5 (3,3 v) trifaze de %3 (11,4 v)
K:56 öz iletkenlik katsayısı
e=2.L.P / K.S.U formul sunucu çıkan değeri 3,3 ile mukayese et.
3,3 den küçük ise kullandığın kesit normal.
Ayrıca elektrik müh odasından veya meslek lisesi elektrik meslek resmi kitaplarından gerekn ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsin

tuzlaelektrik arkadaşımın verdiği gerilim düşüm hesabı ve kabloların taşıyabileceği max. akım değerleri ile ilgili tabloyu kullanabilirsin. zaten bir müddet sonra projessor arkadaşım gibi olursun :d, kolay gelsin

arkadaşlar cevalarınız için teşekkür ederim böyle bir bilgi paylaşım sitesi kurduğu içinde sn yönetime çok teşekkür ederim

kablo kesiti belirlenirken ikitip hesap yapılır diye yazılmış gerilim düşümü ve ısınma hesabı ısınma hesabı nasıl yapılır bunun için birformül varmı bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum şimdiden teşekkürler

bu site de adim adim kablo kesiti hesaplamasi yapabilirsiniz, gerilim dusumu ve akim kontrol ve sectiginiz kablo ile ilgili tum detaylari ayrintili olarak gorebilirsiniz.
www.incable.somee.com

Arkadaşlar merhaba konuyu biraz hortlatmış olacağım ancak benzer bir şey soracağım için yeni konu açmak istemedim,
gerilim düşümü hesabında ısınma kontrolününden sonra hangi kablo türünü seçeceğim hakkında kafamda soru işaratleri oluştu acaba bunun bir tablosu varmıdır akımlarını buluyorum ancak kablo kesitlerini hesaplayamıyorum kaç mm^2 lik kablo gerekli bilemedim. Çok teşekkür ederim iyi forumlar dilerim.

kablo kesiti belirlenirken ikitip hesap yapılır diye yazılmış gerilim düşümü ve ısınma hesabı ısınma hesabı nasıl yapılır bunun için birformül varmı bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum şimdiden teşekkürler
,
Isınma hesabı tek faz ise p=V*I dan yapılır 3 faz ise p=1.73*v*ı*pf dan yapılır diye biliyorum.

uzunluk : L metre
kesit : S mm2
gerilim: U volt
Güç :p watt
e: gerilm düşümü
monofaze hatlarda %1,5 (3,3 v) trifaze de %3 (11,4 v)
K:56 öz iletkenlik katsayısı
e=2.L.P / K.S.U formul sunucu çıkan değeri 3,3 ile mukayese et.
3,3 den küçük ise kullandığın kesit normal.
Ayrıca elektrik müh odasından veya meslek lisesi elektrik meslek resmi kitaplarından gerekn ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsin

yanılma payımız mı var 3.3 ten buyukse tekrar bı denemı yapmamız gerekiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri