Kablo kesiti hesaplama

adiga

Üye
merhaba üstadlarım, online kablo kesit hesaplama sitelerinden baktım fakat pek anlayamadım.
bir kuyumuz var 50 kw trafo ile besleniyor ve kuyudan tarlanın diğer tarafında yapacağımız olan eve elektrik çekmek istiyoruz.
kuyu ile ev arası 850 metre. kabloyu yeraltı çekmek istiyoruz. kablo kesitimiz ne olmalı. teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Trafo ile evin arası kaç metre? Trafodan eve yer müsaitse demir direklerle havai hat çekmek daha mı basit ve iyi olur.

Ortalama 40 mt de bir direk 20 direğe denk gelir hazırmı alacaksan imalatçılarına sorman gerek yer bölge neresi? Yalnızca senin evmi var başka ev yokmu? 850 mt kabloyuda hesaplayacan çekilecek güçe göre kablo havai hat alpek kabloda olur. Maliyet açısından uygundur.

merhaba üstadlarım, online kablo kesit hesaplama sitelerinden baktım fakat pek anlayamadım.
bir kuyumuz var 50 kw trafo ile besleniyor ve kuyudan tarlanın diğer tarafında yapacağımız olan eve elektrik çekmek istiyoruz.
kuyu ile ev arası 850 metre. kabloyu yeraltı çekmek istiyoruz. kablo kesitimiz ne olmalı. teşekkürler.

Genelde bu kadar uzun mesafeye alçak gerilim taşımak tavsiye edilmez. Ama evinizin ve içindeki cihazların eş zamanlı çalışmasını 5 kw kabul edersek 850 metre için bakır kablo minimum 25 mm kare (yükü 3 faza dağıtarak) aleminyum için ise 35 lik ancak kurtarır. İnternet fiyatlarına baktığımızda 25 lik bakır kablo metre fiyatı 70 TL ,aleminyum kablo fiyatı 3x35+16 nın fiyatı 22 TL civarıdır. Bu maliyeti göz önüne alıp yapmayı düşünmekte sizin işiniz.

Genelde bu kadar uzun mesafeye alçak gerilim taşımak tavsiye edilmez. Ama evinizin ve içindeki cihazların eş zamanlı çalışmasını 5 kw kabul edersek 850 metre için bakır kablo minimum 25 mm kare (yükü 3 faza dağıtarak) aleminyum için ise 35 lik ancak kurtarır. İnternet fiyatlarına baktığımızda 25 lik bakır kablo metre fiyatı 70 TL ,aleminyum kablo fiyatı 3x35+16 nın fiyatı 22 TL civarıdır. Bu maliyeti göz önüne alıp yapmayı düşünmekte sizin işiniz.
çok masraflıymış. yardımlarınız için teşekkürler.

Günes enerjisi panelı koyun. Tarlada sulamada yapmadıgınız mevsımde, szıe trafo kayıpları yansıtacaklar, buda maliyet demek. Veya trafo enerjisini kestıreceksın. Bu seferde karanlıkda kalacaksınız. İyice , irdeleyin..

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,907
Son üye
ayse.krcsarge

Yeni konular

Geri