Kablo Kesit Tayini Formülü (kablo kesit hesabı formülü)

sayın arkadaşlarım konunun başından beri yazılan formul;
P=1,73.V.I.COSQ
burdaki V faz-nötr dür ki buda 220 v olur.
yada
P=U.I.COSQ
Olur ki burda U=380v olur buda faz-faz arası gerilimdir.
zaten 1,73 x V= U olurki V=220 ise U=380 çıkar bu da sağlamasıdır.

yani hem 380v alıp hemde tekrar 1,73 ile çarpılmaz bu zaten çarpılmış halidir.

saygılar....
benim aklıma takılan bi şey var.eğer faz nötr alıyorsan V yi 3 fazlı sistemlerde P=3 *V*I*COSQ OLMASI LAZIM
eğer ki 3 fazda V yi line-to,line(yani faz-faz )alıyorsan P=1.73*U*I*COSQ olması lazım deil mi arkadaşlar??
U=V*1.73

benim aklıma takılan bi şey var.eğer faz nötr alıyorsan V yi 3 fazlı sistemlerde P=3 *V*I*COSQ OLMASI LAZIM
eğer ki 3 fazda V yi line-to,line(yani faz-faz )alıyorsan P=1.73*U*I*COSQ olması lazım deil mi arkadaşlar??
U=V*1.73
sayın fehmikaplan

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
DV=Ih.Rh....(1. denk.) (cosfinin 1 olması durumunda gerilim düşümü)

DV= kablodaki gerilim düşümü
Ih=Kablodan geçen akım(yada hattan geçen akım)
Rh=Kablonun direnci

Üç fazlı devrede; Ih=N/(kök(3)*U...(2.denk.) ile bulunur.Bu formülde;
N= Watt cinsinden güç veya P harfi ile de gösterilebilir.
U= Volt cinsinden gerilim

Kablonun direnci ise; Rh= L/q.S...(3. denk. ) ile bulunur. Bu formülde;
L=kablonun uzunluğu(m.),
q= Öziletkenlik katsayısı (m.ohm/mm2)
S=kesit(mm2)

DV=Ih.Rh formülünde Ih yerine, N/(kök(3)*U ve Rh yerine L/q.S. yazarsak;

DV= L.N/(q.S.U*kök3) olur. Bu 1 fazın gerilim düşümü olur. Bunu kök3 ile çarparsak fazlar arası gerilim düşümünü bulmuş oluruz.

DU= L.N/(q.S.U)...(4) olur. DU=fazlararası gerilim düşümü
sayın AD

Fazlar arası gerilim düşümünün fazlar arası gerilime oranın 100 ile çarpımı % gerilim düşümünü verir.

%u= 100*DU/U dur.

Yukarıdaki (4) nolu denklemde bulunan DU'yu, bu denklemde yazarsak ve gücü kW cinsinde alırsak

%u= 10(5)*L.N/(q.S.U(2)) olur. Üstlü sayıyı yazamadığım için parantez içindeki (5), solundaki sayının 5. kuvveti ve (2) solundaki sayının 2. kuvveti anlamındadır.

Bakır için 56 değerini ve U=380 V alıp, bu denklemde yerine koyarsak;

%u=0,0124*L*N/S'i buluruz. (3 fazlı sistem için)
SAYIN AD_EM BEY öncelikte ilginiz için çok teşekkür ederim ama bu ispatta kafama takılan bir yer var.
tek faz bulurken AKIMI TEK FAZ FORMÜLÜNDEN YANİ P=I*V*COS(Fİ )değerinden çekmeyecekmiyiz .(V burada line to neutral) neden 3 faz real power formülünden tek fazı bulduk.Herhangi bir yerde kaçırdığım bişey mi var?? yardımcı olursanız çok sevnirim iyi günler

neden 3 faz real power formülünden tek fazı bulduk.

1. Açıklama: Bir kablodaki gerilim düşümü; o kablodan geçen akım ve direncin çarpımı sonucunda bulunur.

2. Açıklama: Bu çarpma işleminde karmaşık sayılarla uğraşmamak veya işlemi basitleştirmek için kablodan geçen akımın sadece aktif güç akımı olduğunu farz ederiz. Yani cosfi'yi 1 alırız. Bu nedenle P=V.I.cos(fi) formülü, P=V.I'ya döner. (Dikkat: İhmal yapmaksızın, yani sistemin cosfisini ve kablonun reaktansını hesaba katacağım derseniz, onun için formül ve hesap farklıdır.)

3. Açıklama: Bir cihazın gücü verilirken, o cihazın kaç fazlı olduğu, gerilimi ve toplam gücünün ne olduğu verilir. Ayrı ayrı faz gücü verilmez. Örnek-1: 2 kW ısıtıcı, 1 faz, 220 V, Örnek 2: 15 kW ısıtıcı, 3 faz, 380 V

4. Açıklama: 3. açıklama dikkate alındığında 3 fazlı bir sistemde akım hesabı yaparken toplam güç üzerinden yani verilen güç üzerinden hesap yapılır. 3 faz gücü verildiğinden 1 faz gücü bulunur mu? Tabiki bulunur. her bir fazın gücü P/3 kadardır.

5. Açıklama: ister toplam güç üzerinden ister P/3'lük güç üzerinden hesap yapalım, sonuç değişmez. P=kök3.U.I ile P/3 = V.I 'dan bulunacak akım aynı akımdır. Yani hattan geçecek akım;

I=P/(kök(3)*U) dur.

Arkadaşlar aşağıdaki formülü bir formda görmüştüm, ben%e yi, %3 ü aşmaması olarak biliyordum, bilgisi olan arkadaşlar cevap yazabilirler mi?

%e = 0,0124 x L x P/s

motor yüklerinde gerilim düşümü %3'ü aşmamalıdır

%e=GERİLİM DÜŞÜMÜ
L=HAT UZUNLUĞU(METRE)
P=AKTİF GÜÇ (KW)
S=İLETKEN KESİTİ (mm2)

0,0124=BAKIR 3 FAZ İÇİN KATSAYI

0,074 =BAKIR TEK FAZ İÇİN KATSAYI
ORNEK:
25metre hat 6,7KW üç fazlı yuk için

%e=0,0124 x25 x 6,7/4 %e=0,5192<%3 OLDUĞUNDAN 4mm2 kablo çok rahat kurtarır
pratikte hiç bir sorun çıkmaz

Sigrota hesabı

P=1,73 x U x I x Cosf

6700=1,73x380xIx0, 80 I=12,7395 iki katı 25A'lik sigorta uygundur.
merhaba sayın elektronikmuh sigorta hesabıyla ilgili bi anlamadığım nokta varda iki katını seçmeniz konusunda bu motor ilk kalkışta fazla akım çektiği için mi iki katını aldınız??

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba arkadaşlar mesela kablonun kesitini öğrendik peki hangi kanıtı kullanmam gerektiğini yazan katalog felan var. Mı hesaplamalara göre kesit ve akıma göre

Arkadaşlar merhaba benimde bir sorum olacak.Plazada çatıda chiller cihazı var gücü 220 kw mesafe yaklaşık 150 metre havalar çok sıcak olduğu için cihazlar full çalışıyor.Besleme kablolarını ellediğimde kabloların sıcak olduğunu fark ettim.infrared termometre ile ölçdüğümde kablo sıcaklığı 50 dereceydi.İşi yapan firmaya haber verdim kontrol ettiklerinde kablonun 240 lık olduğunu kesitin normal olduğunu ama bir sorun olduğunu belirtti.Ana pano tararfındaki şalter 400 A cihaz faz başına 410-450 arası amper çekiyor.Şalter de ısınmış.Cihazın yanına çıktık kablolar çok sıcak değildi.Belli katlarda şaft odalarından baktık kablolar sıcak ve vibrasyon vardı.ilk iş olarak şalteri değiştirmeye ve yükseltmeye karar verdiler.Sizlerdende öneri ve görüş almak istedim.Teşekkür ederim.

Chıller panosuna, sabıt veya röle kontrrollu kompanzasyon yapmanızda fayda var. Her motorla devreye girip çıkan, motor guzlerıne uygun kondansatör grupları kablodan çekılen akımı düşürecek, bir nebze olsun rahatlatacaktır..

...üstümüzden o kadar akım geçmiyor ama biz bile nerdeyse 40 dereceyiz...!
kablonun hafif ılık olması normaldir..
400 amper şalteri kim koymuş acaba..
belki çilleri sonradan koydular..bişey olmaz abi dediler..

merhaba,
Bir iş yerinde çalışıyorum ve iş yerimizde Ana dağıtım panomuzdan beslediğimiz bir mağaza var ve mağazanın tali panosuna kadar enerji hizmetini biz sağlıyoruz, onlarda mağaza içine bu verdiğimiz beslemeyle hat çekiyor.
öncelikle şunu sormak isterim : mağaza yeni açılacak ve enerji ihtiyaçları var bende kaçlık kablo ile vereceğimi bilmiyorum, ayrıca kaçlık TMŞ kullanacağımıda bilmiyorum, nasıl yaparım hesabını.
Tek detay : Bu yerin WSHP leri var ve bunun beslemesi ayrı olacak.
yani kısaca, mağazanın ihtiyacı asansör+yürüyen merdiven+aydınlatma+priz vb. dahil 85 kw
WSHP içinde 75 kw lık ihtiyaç vardır, benim anlamadığım olay şu, formüle koyuyorum fakat doğru mu bilmiyorum bana açıklarmısınız bu konuyu, kaçlık besleme ve TMŞ kullanmalıyım ayrıca ısı pompası (WSHP) için kontaktörden alıyorum kaçlık olmalı kontaktör?
siz değerli büyüklerimden yardım rica ederim.
formül : P=1,73*U*I*cos@ değil mi?
daha sonra : %e = 0,0124*L*P/S değil mi?
%3 üç faz için diyorlar %1.5 tek faz için diyorlar ama anlamadığım konu şu ki asansör ve yürüyen merdiven 3 fazla çalışıyor ama aydınlatma tek fazla çalışıyor, bu durumda hangisini baz alacağım, inanın çok öğrenmek istiyorum ama anlamadığım bir nokta var çözemedim.
örnek : P= 175 kW L= 50 mt cosf= 0,8 kablo kesiti nedir? %1.5 mi %3 mü alacağım? yardımlarınızı bekliyorum.

şimdiden teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri