Kablo Kesit Tayini Formülü (kablo kesit hesabı formülü)

çok da sağlıklı bilgi değil bunlar.

kablo seçilirken gerilim düşümü ve akım hesabı yapılmalıdır. mesafe kısa olduğu için gerilim düşümüne gerek yok diyorsanız anlarım, ama hesaplamalarda bu iki durumun incelenmesi gerekiyor.

şimdi soruya gelelim;

pompalar 3 faz olduğuna göre 75 kW değeri baz alınır ama aydınlatmada durum değişir.

70 kW lık aydınlatma var denilmiş. Faz başına 25 kW yapar.( 3 fazla dağıtılacaksa ). Hesabın buna göre yapılması lazım.

Soruyu soran arkadaş yeteri kadar bilgi vermediği için yanlış değerlendirmeler yapabiliyoruz.

@Sorun var bunlar senin için yazıyorum;

1.Isı pompası 74 kW ise ona göre gerilim düşümü ve akım hesabı yapıp kablo kesitini bulabilirsin. nasıl yapıldığını önceki mesajlarda anlatmıştım.Pompanın üstünde kaç amper çektiği yazar.Onu baz alarak bir üstteki şalter seçimini yapabilirsin.Aynı durum kontaktör için de geçerli.

2.Yürüyen merdiven ve asansör için de 1.maddedeki koşullar geçerli.

3.Sizin aydınlatma yükünüz kac kW önce onu netleştirin.75 KW yazmışsınız.her biri 100 watt olsa 750 tane armatür yapar.bu sayıda armatür kullnılacağını sanmıyorum.Yok durum böyle diyorsanız, 75 kW yı tek fazla taşımak gibi bir hata yapmayın.3 faza ayırın her biri 25 kW olur.Daha sonra 1.maddedeki hesapları yapabilirsiniz.

iyi çalışmalar,
Bu arkadas 3-4 yere ayni başlık altinda ayni soruyu sormus..forumu biraz incelerseniz baska başlıkların altındaki yazdigim cevaplari okursaniz daha mantıklı olur.bu baslik altindaki yaziya da yorum yazdim..sizin tarafinzdan yanlsi anlasilmis..hemen eleştirmeye lüzum yok!..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu arkadas 3-4 yere ayni başlık altinda ayni soruyu sormus..forumu biraz incelerseniz baska başlıkların altındaki yazdigim cevaplari okursaniz daha mantıklı olur.bu baslik altindaki yaziya da yorum yazdim..sizin tarafinzdan yanlsi anlasilmis..hemen eleştirmeye lüzum yok!..

Eleştirmedim, yanlış anlaşılma olmuş.

Bu bilgiyi vermenizin doğru olmadığını ama mesafe kısaysa ve bu nedenle böyle söylüyorsanız haklı olduğunuzu belirttim.

Arkadaşlar salam
100 metr mesafədə 3 ədəd 2 kw tek faz matora 5*6mm
Kablo cekə bilərəm?
(3faz+nol+toprak )

Selamlar.
Üye olarak aranızda yeni olsam da , misafir olarak uzaktan takip ettiğim bir forum adresimdi.
Şebekeden 1,000 mt. mesafedeki evime şebekeden elektrik almak istiyorum.
Veya evimin önünden geçen yüksek gerilim hattından.
Sizce ekonomik olan yöntem hangisidir , kullanan arkadaşlar var ise hangini tavsiye ederler.
Kablo olursa yer altı alüminyum düşünüyorum , kablo kesiti ne olması gerekir. Bir de kazılacak çukurda kumlama gerekebilir derler .
Trafo hakkında bilgim yok.
Teşekkür ederim.

Her ıkı secemekde, çok çok zor. 1000 metre alcak gerılım ıcın tasınması uzak mesafe. Sadece ev için trafo tesiside malıyetı cok fazla. Karsılarım dıyorsanız, bir projeci elk muh ıle görüşün.

Her ıkı secemekde, çok çok zor. 1000 metre alcak gerılım ıcın tasınması uzak mesafe. Sadece ev için trafo tesiside malıyetı cok fazla. Karsılarım dıyorsanız, bir projeci elk muh ıle görüşün.
Toprak altı kablo çeksem , kablo kesiti ne olmalıdır
evdeki tüketimi 4-5 kw olarak düşünerek.

Arkadaşlar aşağıdaki formülü bir formda görmüştüm, ben%e yi, %3 ü aşmaması olarak biliyordum, bilgisi olan arkadaşlar cevap yazabilirler mi?

%e = 0,0124 x L x P/s

motor yüklerinde gerilim düşümü %3'ü aşmamalıdır

%e=GERİLİM DÜŞÜMÜ
L=HAT UZUNLUĞU(METRE)
P=AKTİF GÜÇ (KW)
S=İLETKEN KESİTİ (mm2)

0,0124=BAKIR 3 FAZ İÇİN KATSAYI

0,074 =BAKIR TEK FAZ İÇİN KATSAYI
ORNEK:
25metre hat 6,7KW üç fazlı yuk için

%e=0,0124 x25 x 6,7/4 %e=0,5192<%3 OLDUĞUNDAN 4mm2 kablo çok rahat kurtarır
pratikte hiç bir sorun çıkmaz

Sigrota hesabı

P=1,73 x U x I x Cosf

6700=1,73x380xIx0, 80 I=12,7395 iki katı 25A'lik sigorta uygundur.
hocam merhaba neden peki 2 katı sigorta seçtik ben anlayamadımda

motorlar ilk kalkış sırasında 2-3 katı demeraj akımı çektikleri için yani yol alana kadar fazla akım çekerler buda kısa bir süre olur. motor kalkarken sigorta atmasın diye

3x25 artı 35 Alpek kabloyu 2800 m den çektik. Trafo 50 kw lık.
Mevcut durumda 3 hp lik dalgıç pompayı çalıştırıyoruz.
Suyumuz olmasına rağmen 3 hp lik motorun attığı su bize yeterli gelmiyor.
Maximum kaç hp lik motor koymamız gerekir.
Çektiğimiz kablo kaç hp lik motoru çalıştırabilir ?
Konu ile ilgili yardım ve önerilerinizi bekliyoruz.
Saygı ve selamlar.

Boru çapı, suyun statik ve dinamik seviyesi, mevcut pompanın kaç mertede oldugu gibi, tamamlayıcı bilgilere de ihtiyac var.
2800 metre mesafeden sonra güç artımı zor görünüyor zaten..

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri