Kablo kesit problemi (hesaplama kontrol)

selam arkadaşlar 110 kw lık bir motor için 600 metre mesafeye kaçlık kablo çekmem gerekiyor bilgilendiririseniz sevinirim acele olarak....
(110*600/285)*0,0124=2,8<3

yani 3*3*95+50lik kablo çekmen gerekir

yani 3 adet 3*95+50 kablo çekersen yeterlidir kabloları parelel çekeceksin unutma kolay gelsin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bende bi soru sorayım o zaman mevcut tablolar ve programlar işimi görmedi. 190KW'lık dalgıç motor 750mt mesafe var %3 için 589mm2 gibi bi değer cıkıyor %e=0.0124.L.N/s den peki ben şimdi bu değeri kaç tutmam gerek ve gerekli kablo kesitini nasıl temin edicem sanırım özel imal ettirmem gerekecek. Örn. %2,3 gibi bi değer istersem 750mm2 cıkıyor 3x750+240 gibi bir kablomu istemem gerekiyor kablo üreten firmadan???
şu demek oluyor 4*3*150+95 4 adet 3*150+95lik parelel kablo çekeceksin kolay gelsin

3 adet 3x240'lık kablo demek istediniz sanırım. Bu şekilde maaliyeti artarmı, tek kablo çekmek daha uygun düşmezmi tam olarak karar veremedim. Çalışma ortamı olarak dalgıç pompa denizin içinde olacak ve kabloyu marin kablo kullanmak zorundayım marin kablolarda bu kalınlığa ulaşılabilirmi acaba?

Aradan cok zaman geçmiş ama
Başka arkadaşlar okurken ogrenirler diye yaziyorum;

Büyük güçlerin, büyük kesitli bir kablo yerine, eşit kesitli ve birden fazla kablo ile
taşınması daha ekonomiktir. Bu durum işletme emniyeti bakımından da daha güvenlidir.
Büyük kesitli bir kablo kullanıldığında kablodaki bir arıza durumunda enerjinin tümü
kesilir. Birden fazla kablo ile enerji taşındığında kabloların birkaçında arıza olsa dahienerjinin tümü kesilmez. Enerjinin sürekliliği acısından bu durum önemlidir. Soğutma
acısından birden fazla kablo ile enerjinin taşınması, tek bir kablo ile enerjinin taşınmasına
göre daha avantajlıdır. Isınma, kablonun akım taşıma limitlerine bir sınırlama
getirmektedir. Sıcaklık değeri, kablo yalıtkanını oluşturan maddenin yalıtma özelliğinin
bozulmaya başlandığı sıcaklık değerinin üstüne çıkmamalıdır. Açık havada döşenen
kablolar olabildiğince güneş ışınlarının etkilerinden korunmalıdır

Arkadaşlar merhaba;
20 kVA'lık bir binaya 1 km ötedeki bir trafodan kablo çekmemiz gerekiyor ben hesaplıyorum akım değeri 72,727 oluyor. Gerilim düşümü hesabından 11= (2x1000x72,727)/(56xq) formulünden tek faz kablo kesiti 236,126 mm2 çıkıyor. Sizce de çok fazla değil mi?

Daha basit bir sorum var.
1500 W ısıtıcı için 20m uzatma kablosu çekmem gerekiyor. (Yaklaşık 15 m bina dışında kalacak)
3x 1,5 mm kablo yeterli olur mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri