Kablo Kesiti ve Gerilim Düşümü

burada EMO yönetmeliği biraz muğlak..Fahri yetiş hocamız burada bize tam açıklama yaparsa iyi olur..EMO tek bina için yönetmelik yazarsa böyle olur..hoş ona da şükür..Şimdi üniversite kampüsü veya dieylim makina park veya büyük fabrika alanları gibi yerlerde yapı bağlantı kutusu tanımı olarak neresi alınacaktır..eğer trafo ana pano alınırsa üniversitede 20 tane fakülte var devletin ziyanı kablo açısından milyonlar olacaktır..projeci burada yapı bağlantı kutusunu fakülte ana bina panosuda alamaz mühendilik fakültesinin altında 10 tane mühendislik binası var..burada yapı bağlantı kutusu elektrik-elektronik bölüm binası eğer tek bina ise olur oda 3 ayrı bina ise boğaziçi veya ODTÜ gibi o binalara kadar ineceksiniz bence...evet arkadaşlar yorumlarınız nedir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Uzmanına ! göre değişir.Para kazanmak ! istiyorsa,yapı bağlantı kutusunu,trafo panosu ! olarak düşünür.Benim anladığım,ektedir.Konu,kontrol mühendisinin bilgine göre ! değişir.Proje böyle
derse,1000 amp.lik şalterin her bacağına 10 adet 240 mm2 ! kabloyu bağlayan ustanın hayır ! dualarına,projeyi çizen mühendisle beraber iştirak eder.

Ekli dosyalar

• Gerdüş. değerleri.rar
    71.7 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
burada trafo panosu ile saha tali panosu arası ne kadar voltaj düşerse sıkıntı olmaz..yani 400 volt alsank bence yüzde 8 bile toplamda sorun değil cihazlar sıkıntısız o makina parkındaki motorları çalıştırır..o da 11 12 volt eder max..sırf bundan ötürü devasa kablolara gerek yok derim ama arkadaşlar sizin fikriniz nedir neresi alınsın yüzde 1.5 için trafo ana panomu saha ana pano mu? 368 voltta uygun değilmidir sizce?

trafo ana panosundan alıcıya yüzde 1,5 alınması söz konusu olamaz..
fakülte panosu mu bölüm panosu mu yoksa bölüm içinde ki tali pano mu bağlantı kutusu bu tartışılabilir.
% 1,5 olan değeri alıcı ile bu alıcıyı besleyen panodan almak en uygunudur diye düşünüyorum.

Arkadaş yapı bağlantı kutusu hesaplamasını yapacağın binanın ana panosudur. Trafo çıkışı 4 kol besleme ve 4 bina varsa her bir bina için ayrı hesap yapacaksın. Bina ana panosuna kadar %5 ana panodan en kritik priz ve aydınlatma linyesine +%1,5 toplamda %6,5 motor devresinde de +%3 toplamda %8 bu kadar basit bu kadar net !

Yapı ne demek?
Yapı demek trafodan enerji verdiğin yapı yani bina demek
Yapı bağlantı kutusu ne demek?
Trafodan enerji verdiğinin binada enerjinin girdiği ilk nokta demek bu bazı yapıda kofra bazı yapıda ana panodur.
Geri kalan bilgileri de daha önce verdim(Alıntı mesajım).
Israrla amerikayı yeniden keşfedeceğim demenin bir anlamı yok arkadaşlar !

Selamlar. Klimanın dış ünitesine kablo çekmeyi düşünüyorum.
Soru 1) Kat panosu ile Dış ünite arası: 10 metre
Dış ünite gücü: 5.8 kW
N2xh kablo kullanılacaktır

4*6 N2XH kablo dediler ama hesabı nasıl yapılıyor bunun ?

Soru 2) Kat panosu ile Dış ünite arası 9 metre
Dış ünite gücü: 35 kw
Bunun içinde 3*25 / 16 mm2 N2xh diyorlar

Bu kabloların kesit Hesabını biliyormusunuz ? Saygılar

Akım için I=güç/(1.73*380*cosq)
Cosq kompanzasyon varsa 0.99 yoksa 0.8 alınabilir.
Çıkan değere göre kablo akım taşıma kapasitesine bakıp karar verirsin.

Gerilim düşümü o kadar mesafede sıkıntı olmayacağını düşünüyorum, kontrol etme istersen. Edersen de formülü
0.0124*(uzunluk*güc)/(kesit)

Kolay gelsin ustalar
Mesafe 1100 mt
100 mt havayi Alpek kablo
1000 mt yer altı kablo güç 20 kW bunun içi kullanılacak kesit ne olmalıdır?
Alüminyum ve bakır ayrı ayrı olursa çok makbule geçer.
Bir de bunun hesaplaması nasıl oluyor teşekkürler.

Kolay gelsin ustalar
Mesafe 1100 mt
100 mt havayi Alpek kablo
1000 mt yer altı kablo güç 20 kW bunun içi kullanılacak kesit ne olmalıdır?
Alüminyum ve bakır ayrı ayrı olursa çok makbule geçer.
Bir de bunun hesaplaması nasıl oluyor teşekkürler.

Bu mesafeye a.g çekmek çok mantıklı değildir.Aleminyum için 150 lik Bakır için ise 95 lik kablo gerekir minimum.Google amcadan kablo fiyatlarına baktığınızda ne dediğimi anlayacaksınız.(900 metre üzerinden hesapladım)

Forumda bolca örneği var.

Son düzenleme:
220V Monofaze formülü;

200 x L x N / K x S x Gerilimin Karesi (220 üstü 2 ya da 220 x 220)

Anlamları:
200: Monofaze hesaplamalarda sabittir. Trifazelerde bu değer 100 olarak yazılır.
L: Mesafe (Metre)
N: Güç (W)
K: İsmini tam hatırlamıyorum ama kablo iletkenlik katsayısıdır. Kullanacağınız kablo bakır ise 56 yazılır. Alüminyum ise 35.
S: Kesit (mm kare) Burada standartlara bakarak tahmini bir kesit seçilerek yazılır.

Yani monofazede 200 ile mesafe ve gücü çarpıyorsunuz. Sonra 56 ile kesiti (Atıyorum 2.5 mm kare) ve gerilimin karesini 220x220 çarpıp bölüyorsunuz.

Trifaze 380V formülünde tek değişiklik 200 yerine 100 yazıyorsunuz ve gerilimin karesi olarak 380 x 380 yapıyorsunuz.

Monofaze işlem yapıldığında bulduğunuz sonuç 1.5'in altında ise sorun yok üstünde ise S (kesit) değerini arttırmalısınız.

Trifaze işlem yapıldığında ise sonuç 3'ün altında olmalı.

internette (Mesela MEGEP) çeşitli örnekler var bu konu ile ilgili.

Mesela 10 metre 220V ile çalışan 2500W güç tüketen bir cihaz için kablo çekilecek;

200.L.N = 200x10x 2500 = 5,000,000
K.S.Gerilimin Karesi = 56x1.5x220x220 = 4,065,600

5,000,000/4,065,600 = 1.22.....

Görüldüğü üzere sonuc %1.22 değerinde gerilim düşümü oldu. Bu sınır olan 1.5'in altında olduğu için sorun olmaz.
1.5 mm karelik kablo olarak hesapladım
Yani 2.68V gerilim düşümü oluyor. Bu da bir sorun teşkil etmiyor.

Umarım anlamışsınızdır.

Ayrıca bunları hesaplayan otomatik programlarda var bilginiz olsun.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri