Kablo kesit farklılıkları ve kablo pabuç uyumsuzlukları

KadirMurteza

Katılımcı Üye
Bir kablo tasarımının ilk ve aynı anda en önemli aşamalarından biri iletken tasarımıdır. İletkenlerin tasarımları için en yaygın standart IEC 60228’dir. Tasarımı yapılırken ve iletken seçilirken, iletkenin geometrik boyutu ve kesiti oldukça önemlidir; ancak en önemli parametre geometrik kesit değil, elektriksel kesittir. Bu da 20 ⁰C’deki 1km uzunluk için verilen maksimum doğru akım iletken direnci ile sağlanır. Standartlar, elektriksel kesit için maksimum iletken direnci şartını koyarken, geometrik kesit için bir şart koymayıp, bilgi ve kılavuz olması için geometrik çap aralığı vermiştir. Türkiye’de kablo üreticilerinin iletkenler için “TürkStandardı” olarak kullandıkları standart, TS EN60228:2007’dir.

https://tr.prysmiangroup.com/sites/default/files/atoms/files/Kablo-Pabucu-ve-Kablo-Uyumu.pdf

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu işi yapanların,% 90 :rolleyes:ında,pabuç sıkma pensesi bile yokki .Hele,hidrolik
hakgetire.Biz,50 yıl önce,hidrolik ve kap-
süllü ( özellikle,240 mm² için ) tip pabuç
sıkma ( Fransız malı ) pensesi kullanırdık.
Ora ! dışında kapsüllü tipi hiçbiryerde gör-
medim.

Son düzenleme:
Bu işi yapanların,% 90 :rolleyes:ında,pabuç sıkma pensesi bile yokki .Hele,hidrolik
hakgetire.Biz,50 yıl önce,hidrolik ve kap-
süllü ( özellikle,240 mm² için ) tip pabuç
sıkma ( Fransız malı ) pensesi kullanırdık.
Ora dışında ! kapdüllü tipi hiçbiryerde gör-
medim.
Aynen Abi, hidrolik tip vardı çok eskiden çalıştığım bir firmada hortumu uzundu kafa heryere giriyordu.
Şuan bataryalı şarjlı tipler revaçta.

yıllar yıllar öncesiydi, hatchrey de ana şalter arıza yaptı. kablo yanmıştı. servis veren mühendis izmir'de ve gelmesi en erken 4 saat. kabloyu söktüm yanık yeri kestim kısalttım ve pabuçu çekiçle Türk anahtarı diyerek sıktım (iki çekiç kullandım) fransızlar kafayı yedi özel anahtarı var diye ciyak ciyak bağırdılar sonuçta yaptığım iş sistemi kurtardı. bazen bazı işlerde kablo fişeği kullanırım ama hala özel sıkma pensem yok. yan keski yada karga burun ile sıkıştırırım. çaresizlik çözüm üretir

Çekicten sonra üzerine nokta ile iz yapan ustalar da gördüm. Makbuliyetini arttırır kesinlikle.
Onu yapana usta dersek ustalara ayıp etmiş oluruz. 🤗
Her zaman derim her mesleğin en basit işinde bile bir sanat incelik vardır. Mesela priz takmak bunu çoğu insan yapar ama usta gibi yapamaz. Ya terminal vidasini fazla sıkar kabloyu ezer kesiti azaltır ilerisinde yangın çıkartır, ya vida yalama olmuştur farketmez ya yerine oturturken yan kulaklar kabloyu keser. Vs vs
O yüzden her işi erbabı ve ehliyeti olan kişi yani Ustası yapmalıdır. Priz olayi uç bir örnektir belki ama onda bile birsürü detay olduğunu anlatabilmek için örnek verdim.
yıllar yıllar öncesiydi, hatchrey de ana şalter arıza yaptı. kablo yanmıştı. servis veren mühendis izmir'de ve gelmesi en erken 4 saat. kabloyu söktüm yanık yeri kestim kısalttım ve pabuçu çekiçle Türk anahtarı diyerek sıktım (iki çekiç kullandım) fransızlar kafayı yedi özel anahtarı var diye ciyak ciyak bağırdılar sonuçta yaptığım iş sistemi kurtardı. bazen bazı işlerde kablo fişeği kullanırım ama hala özel sıkma pensem yok. yan keski yada karga burun ile sıkıştırırım. çaresizlik çözüm üretir
İstisnalar genel kaideleri bozmazlar diyelim abi 😉

Son düzenleme:
Onu yapana usta dersek ustalara hakaret etmiş oluruz. 🤗
Her zaman derim her mesleğin en basit işinde bile bir sanat incelik vardır. Mesela priz takmak bunu çoğu insan yapar ama usta gibi yapamaz. Ya terminal vidasini fazla sıkar kabloyu ezer kesiti azaltır ilerisinde yangın çıkartır, ya vida yalama olmuştur farketmez ya yerine oturturken yan kulaklar kabloyu keser. Vs vs
O yüzden her işi erbabı ve ehliyeti olan kişi yani Ustası yapmalıdır. Priz olayi uç bir örnektir belki ama onda bile birsürü detay olduğunu anlatabilmek için örnek verdim.

İstisnalar genel kaideleri bozmazlar diyelim abi 😉
İmkansızlıklar insana herseyi yaptırıyor malesef. Devletin kamu isyerlerine malzeme tedarik zincirindeki saçmalıklar yüzünden cebimizden para verip malzeme bile aldık isyerimize. El takımları yılda bir kere talep edilir belki gelir belki gelmez. Sarf malzemeleri talep edilir en erken bir ayda gelir. Hatta bir ay kısa bile yazdım. Aldırmak için aylarca uğraştığım malzemeler oldu. Çile bülbülüm çile.

İmkansızlıklar insana herseyi yaptırıyor malesef. Devletin kamu isyerlerine malzeme tedarik zincirindeki saçmalıklar yüzünden cebimizden para verip malzeme bile aldık isyerimize. El takımları yılda bir kere talep edilir belki gelir belki gelmez. Sarf malzemeleri talep edilir en erken bir ayda gelir. Hatta bir ay kısa bile yazdım. Aldırmak için aylarca uğraştığım malzemeler oldu. Çile bülbülüm çile.
Haklısın çaresizlikten bende hiç tasvip etmediğim uydurma çözümler uyguladım maalesef.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri