kablo kısadevre yanma ile ilgili soru

etkga

Üye
"B tipi(çok hızlı) sigorta :IEC standartlarına göre üzerinde yazan nominal akımın 5 katında anı açma yapması gerekiyor. Yani üzerinde 10A yazıyorsa akım 50A olaştığında ani açma yapar.Kullanım yerleri olarak aydınlatma sistemleri."
arkadaslar boyle bir ifade var diyelimki eve b tipi 10 amperlik sigortayi aydinlatma linyesine cektik bu linye 2.5 mm2 olsun ve bu linyede bir kisa devre olustu akim 40 amper civarlarina cikti.bizim sigortamiz bu bilgiye gore 50 amperde acma yapacak ama cekilen akim 40 amper kablomuzunda akim tasima kapasitesi tabloda 40 amperden daha dusuk yaklasık18,5amper ozaman bu sigortayi kullanmak yanlis bir uygulama degilmi ama evlerde hep bu tip sigorta aydinlatmalara konuluyor?Ben mi yanlis biliyorum bu sekilde olursa isletme akimi<sigorta akimi<kablo akim tasima kapasitesi kurali saglanmiyor kablo yanar eger boyle olursa. Diyelimki aydinlatma linyesi 5 amper cekti sen 10 luk sigorta koydun kabloda 2.5 luk max 18.5 amper tasiyor 5<10<18.5 oluyor tamamda su 50 amperde acma olayi nedir kafami karistirdi eger oyleyse kablo yanar yani 50 de aciyorsa5<50<18.5 oluyor ki buda yanlisLtf cevaplarsaniz sevinirim

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
O sigorta 50A milisaniye zamanı kadar dayanır misal 100milisaniye gibi 10 A geçtiğinde o sigorta eğer 100milisaniyelikse o zaman bitince atar!

sigorta akım-zaman eğrisi.png

Sigortalardaki akım-zaman eğrisini biliyormusunuz?, duymuşmuydunuz?
B ve C tipi sigortaya ait akım zaman eğrisi yukarıdaki şekilde. Verilen şeklin ne dediğini anlamaya çalışalım.

Verilen eğriye göre 10 Amper'lik, B tipi bir sigortadan 40 amper geçerse, 2 saniye sonra sigorta atar.
Verilen eğriye göre 16 amperlik, B tipi bir sigortadan, 32 amper geçerse, 15 saniye sonra atar.

Öğrenme Sorusu: 20 A'lik C tipi sigortadan 50 Amper geçerse sigorta kaç saniye sonra atar?

O sigorta 50A milisaniye zamanı kadar dayanır misal 100milisaniye gibi 10 A geçtiğinde o sigorta eğer 100milisaniyelikse o zaman bitince atar!
Sigorta secimi yaparken neye gore yapicaz peki 10 ampere gore mi 50 ampere gore mi
isletme akimi<sigortaakimi<kablo kapasitesi sarti neye gore saglanicak yani sigorta 10 amperde acma yapmazsa bu sart saglanmiyor onu soruyorum
Ekli dosyayı görüntüle 34419

Sigortalardaki akım-zaman eğrisini biliyormusunuz?, duymuşmuydunuz?
B ve C tipi sigortaya ait akım zaman eğrisi yukarıdaki şekilde. Verilen şeklin ne dediğini anlamaya çalışalım.

Verilen eğriye göre 10 Amper'lik, B tipi bir sigortadan 40 amper geçerse, 2 saniye sonra sigorta atar.
Verilen eğriye göre 16 amperlik, B tipi bir sigortadan, 32 amper geçerse, 15 saniye sonra atar.

Öğrenme Sorusu: 20 A'lik C tipi sigortadan 50 Amper geçerse sigorta kaç saniye sonra atar?
bu grafiklere gore cevap 1.5 saniye falan ama yukarida milisaniyeden bahsedilmis ve burdaki akim 40 gosterdiginiz yerde 4 gaziyor kafam karisti benim sormak istedigim su diyelimki 16 amperlik sigortayi priz linyesine bagladiniz ve 2.5 luk kablo sectiniz bu kablonun tasima kapasitesi 18.5 a wger kisa devre olusursa 15 saniye boyunca 32 amper gececek ama b tipi sigorta 50 amperde acma yapar diyor bu sure zarfinda kablo zarar gormezmi

Son düzenleme:
ben kaçak akım imalatını gördüm orada 30mA kaçak akım sigortalarının testleri milisaniye olarak yapılıyordu zaten yazımda
misal 100milisaniye gibi 10 A geçtiğinde o sigorta eğer 100milisaniyelikse o zaman bitince atar!
Misal olarak demiştim milisaniyeyi @arkaplan ustamız çizelgeyi göndermiş daha detaylı bir anlatım yapmış kendisine teşekkür ederim.Bu mili saniye veya bir kaç saniye sorun olmaz.
Demişsiniz ki:2,5nya kablo 18,5 A kadar dayanıyor peki piyasada İhlas şofben diye bilinen ani su ısıtıcıları kaç amper çekiyor?30A ve bir banyo yaklaşık olarak 30 dk sürüyor kablolar yanıyor mu?Hayır zamanla yanıyor sizin bahsettiğiniz 18,5A normal çalışma amperidir benim bildiğim de 2,5nya kablo 25A kadar dayanır ama bu 25A veya 18,5A sürekli çekilebilecek amperdir yaşayarak gördüğümüz gerçeklerde 18,5A dayanır dediğiniz 2,5nya kablo 30A kadar 30-40 dk.dayanıyor.

ben kaçak akım imalatını gördüm orada 30mA kaçak akım sigortalarının testleri milisaniye olarak yapılıyordu zaten yazımda

Misal olarak demiştim milisaniyeyi @arkaplan ustamız çizelgeyi göndermiş daha detaylı bir anlatım yapmış kendisine teşekkür ederim.Bu mili saniye veya bir kaç saniye sorun olmaz.
Demişsiniz ki:2,5nya kablo 18,5 A kadar dayanıyor peki piyasada İhlas şofben diye bilinen ani su ısıtıcıları kaç amper çekiyor?30A ve bir banyo yaklaşık olarak 30 dk sürüyor kablolar yanıyor mu?Hayır zamanla yanıyor sizin bahsettiğiniz 18,5A normal çalışma amperidir benim bildiğim de 2,5nya kablo 25A kadar dayanır ama bu 25A veya 18,5A sürekli çekilebilecek amperdir yaşayarak gördüğümüz gerçeklerde 18,5A dayanır dediğiniz 2,5nya kablo 30A kadar 30-40 dk.dayanıyor.
O zaman anladigima gore sigorta secimi yaparken nominal akima gere secim yapicaz kisa devre akimlari hesabini ayri degerlendiricez o kablolarin akim tasima kapasitesi de galiba nominal akima gore belirleniyor.ya benim kafami karistiran 10 amperlik sigortanin 10 amperde degilde 50 amperde acmasi olmustu bu konu kafami karistirdi yani o sigorta hic 10 amperi gecince acma yapmayacakmi

Galiba simdi anladim hersey acma suresiyle alakali.Ornegin 5 amper ceken bir yukumuz olsun buna b10 sigorta tesis edilmis olsun kablomuzda 2.5 diyelim. ornegin bir kisa devre olustu akim 15 amper cekilmeye basladi bizim sigortamizda grafikten bakarsak bu akima yaklasik 2 dk izin verdi ve atti ama bu cekilen akim atiyorum 30 amper olsaydi bu akima yanliz 4 saniye izin verip atacakti heraey sureyle alakali ben sadece 10 amper olunca atacak zannediyordum galiba suan taslar yerine oturdu

Sigorta termik motor koruma vb ekipmanların hepsi üzerindeki bimetal ekipmanın ısınıp mekanizmayı tetiklemesiyle koruma yani devreyi açma sağlar buda ekipmanın yer konum ve hava şartlarına göre tepkimesini değiştirir
ama esas kaide süredir 10 a sigortadan sürekli 10 a çekemezsinin zaman sonra yani isisnın istenilen seviyeyey gelmesi halinde devreyi kesecektir
b yada c tipi olması bu malzemenin tolaransını ifade eder yapılan hesaplar doru aman hepsi zamanlar yani bimetalin mekanizmayı tetiklemesine kadar olan süre ile kısıtlıdır
vede unutmayın ki demeraj diye bir kuralımız daha var

anladım herkese çok tesekkurler cok saolun ilginiz için

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri