Kablo ile enerji taşima

Derya271

Üye
İyi gunler; ben evimden 70 mt uzaklıkta ,elektriği olmayan bir eve uzatma kablo ile elektrik taşımak istiyorum . Bu mekanı atölye olarak kullanacağım.... 3.2.5 lik ttr aliminyum karışımlı bir kablo kullanmam uygunudur sizce.. ne önerirsiniz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi gunler; ben evimden 70 mt uzaklıkta ,elektriği olmayan bir eve uzatma kablo ile elektrik taşımak istiyorum . Bu mekanı atölye olarak kullanacağım.... 3.2.5 lik ttr aliminyum karışımlı bir kablo kullanmam uygunudur sizce.. ne önerirsiniz

Atölyede ne çalıştıracağınıza bağlı bunların güçleri nedir eş zamanlı çalışacakmıdır.Yük türü nedir endüktif,kapasitfi,aktif gibi soruların cevaplanması gerekir.

Özellikle aydınlatma ya ihtiyacım olacak elektrikli alet olaraktan dikiş makinasi matkap taşlama aleti gibi küçük marangoz aletleri kullanacağim ve eş zamanlı çalıştırmayacagim

Bir faz çekmeyi düşünüyorsanız ve kullanacağınız güç 2 kw civarı ise sorun çıkmaz daha büyük güç kullanır ve bir faz çekmeyi düşünürseniz kesit kurtarmaz

Atölyede ne çalıştıracağınıza bağlı bunların güçleri nedir eş zamanlı çalışacakmıdır.Yük türü nedir endüktif,kapasitfi,aktif gibi soruların cevaplanması gerekir.
Bir faz çekmeyi düşünüyorsanız ve kullanacağınız güç 2 kw civarı ise sorun çıkmaz daha büyük güç kullanır ve bir faz çekmeyi düşünürseniz kesit kurtarmaz
Ben bu hesapları bilmiyorum .... Dedigim aletleri kullanırım en fazla... Ve 100 mt bir kabloyla aliminyum karışımlı olanlar ( daha uygun olduğu için ) sorunu halletmek istedim. Birde elektrikli soba kullanırım ısınmak için....yani bir yangına sebep olmam sanırım???

Ben bu hesapları bilmiyorum .... Dedigim aletleri kullanırım en fazla... Ve 100 mt bir kabloyla aliminyum karışımlı olanlar ( daha uygun olduğu için ) sorunu halletmek istedim. Birde elektrikli soba kullanırım ısınmak için....yani bir yangına sebep olmam sanırım???

Hesabı basit bir faz bakır için hesap yapmıştım aleminyum için kesit daha büyük çıkar ben sana formülü vereyim kendin hesaplarsın

0,074 x mesafe x güç /yüzde gerilimdüşümü = kesit % gerilim düşümü 3 aldım

ör : 0,074 x70 x2 /3= 3,45

aleminyum için 0,11 x mesafe x güç / 3 = Kesit

Son düzenleme:
Hesabı basit bir faz bakır için hesap yapmıştım aleminyum için kesit daha büyük çıkar ben sana formülü vereyim kendin hesaplarsın

0,074 x mesafe x güç /yüzde gerilimdüşümü = kesit % gerilim düşümü 3 aldım

ör : 0,074 x70 x2 /3= 3,45

aleminyum için 0,11 x mesafe x güç / 3 = yüzde gerilim düşümü

Burda % gerilim düşümü yerine kesit girersen sana yüzde gerilim düşümünü verir kesiti girersen yüzde gerilim düşümünü verir.

Kullanacağım sobanın gücü 2700 olsa verdiğin formüle göre sonuç 6930 çıkıyor siz gücü neden 2 aldınız ? Bilmiyorum ve yüzdelik dilimi 3 vermemizin sebebi 3. 2.5 kablo nun 3 u mu ...yani ben bu konulara çok yabanciyim sadece ihtiyactan araştırmak istedim

Birde sizin bakır hesabinizdakii 3.45 değeri hangi kabloyla kullanılabilir bunun sebebi ise söylerseniz çok sevinirim ...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kesit hesaplanırken en yakın üst değer kablo seçilir 3,45 çıkmışsa kesit 4 lük kablo kullanılır.Siz gücü tam belirtmediğiniz için ben tahmini 2 kw dedim o yüzden hesaplarken 2 kw aldım

gerilim düşümü motor devreleri için %3 alınır aydınlatma devresi v.s yükler için % 1,5 alınır.Artık değerler bilindiğine göre gereken hesabı yaparsınız sanırım .

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri