Kablo akım taşıma kapasitesi.

arkadaşlar benim şöyle bir sorum olacak bir kablo kesidinin kaç katında akım taşıma kapasitesine sahiptir veya bu işin bir formulu falan varmı.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Her kablo ortama (hava, Toprak, boru içinde) ve türüne göre akım taşıma kapasiteleri değişiklik gösteriyor.
Sırası ile tek bir iletkenin havada akım taşıma kapasitesi
(1,5mm den başlayarak)

26
35
46
58
80
105
140
175
215
270
335
390
445
510
620
710

.................

Ekli dosyalar

• Akım taşıma kapasitesi.doc
    76.5 KB · Görüntüleme: 568
Son düzenleme:
Her kablonun belli bir akım tasıma kapasitesi vardır bu bulundukları ortamla orantılıdır...ve bellı bır metraja kadar tasıyabılırler..bır cok faktor vardır akım tasıma ıle ılgılıı

Arkadaşlar merhaba,
Yeni konu açıp kirliliğe neden olmamak için bu eski mesaja yazıyorum umarım cevap verirsiniz.
Benim köydeki zeytinliğime bir ev yaptım ve buraya elektirik çekilmesi gerekti. Danıştığımız elektrikçi bize 1km ötedeki köye ait trafodan 3x70 Alpek kablo ile havadan kablo taşımayı önerdi, Trifaze 5,5hp gücünde bir dalgıç pompa ve buzdolabı,televizyon,uydu gibi ev aletleri çalıştıracağım. Direkleri ayarlamaya çalışıyorum tamamlandığında kabloyu alacağım. bu elektrik hattı benim evime 150 metre uzaktaki bir tarlaya kadar geliyor(ortak hat çekiyoruz) oradan evime kadar ben kendim hattı çekeceğim. Yukarıdaki tarlada 5,5hp dalgıç var, ben ileride kendi sondajımı kazdırıp kullanacağım, dolayısıyla şu anda sadece ev aydınlatması gerekiyor. Maddi imkanlarım sınırlı ama, olmuşken bir kere yapayım diyorum. Sorum şu; sizce bu 150 metre mesafe için ne tür kablo kullanmalıyım? 3x70 yerine biraz daha ince bir alpek kablo ile devam etmek uygun olurmu? Kablo kalınlığı ne olmalı? Benimde ileride dalgıç için trifaze enerjiye ihtiyacım olacağı ve 5,5hp civarında dalgıçla sağlanacağı düşünülürse en uygun çözüm ne olur?( komşumun ve benim Pompalar hiç bir zaman aynı anda çalıştırılmaz)
Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri