Kablo Akım Taşıma Hesabı Hakkında Yardım

Pano içersinde, pvc kanal ıcersındekı bır cok kablodan aynı anda akım gececğinden, kabloların ısısı artacak ve cevreye yayacaktır. Biz kendi görüş ve tecrübemizi aktardık. SEn 5 cm yerde para hesabı yapıyorsan, sineğin yağını hesaplıyorsun demektir. Olay bu..
Ben para hesabı yapmıyorum. Siz beni yanlış anlamışsınız. Laf sokmadan önce yazdığım cevaplara bakınız. Sinekten neden yağ çıkarayım, siz demişsiniz 4mm yeter ben 6mm kullanmayı göze almışım. Size diyorum ki; internette yazan değerlere göre 6mm gösteriyor. Metreye göre değişir mi diye bilgi almaya calısıyorum. Ama ego, benliğinizi sarmış. Milletin yazdığı en ufak cevaba bile laf sokmaya hazır noktadasınız. Olay bu...
Şu Link'teki tabloyu referans alabilirsiniz, anlaşılmayan yeri sorun, açıklarlar.

https://www.elektrikde.com/kablo-kesitleri-ve-akim-tasima-kapasiteleri/
Teşekkür ederim...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ben para hesabı yapmıyorum. Siz beni yanlış anlamışsınız. Laf sokmadan önce yazdığım cevaplara bakınız. Sinekten neden yağ çıkarayım, siz demişsiniz 4mm yeter ben 6mm kullanmayı göze almışım. Size diyorum ki; internette yazan değerlere göre 6mm gösteriyor. Metreye göre değişir mi diye bilgi almaya calısıyorum. Ama ego, benliğinizi sarmış. Milletin yazdığı en ufak cevaba bile laf sokmaya hazır noktadasınız. Olay bu...

Teşekkür edermxz
Sn. @zeybek ağabeyimiz yanlış anlamış olabilir, büyüğümüzdür, olur böyle şeyler. Yanlışa yanlış yapmak onu doğru kılmaz. :)

Hepimiz farkında olmadan kırıcı olabiliyoruz, önemli olan niyet. :)

Yazılanlara güveniniz yoksa,kararı kendiniz
vermeniz gerekir.Teknikte pazarlık olmaz.
Üstad, pazarlık yapmıyorum. İnternette yer alan bilgileri paylaşıyorum. Öğrenmek istiyorum bu yüzden soruyorum.

Benim burada 8000 civarında mesajım var.
Sn. zeybekinde muhtemelen 10000 olabilir.
Genelde,her konu için tek mesaj yazarım.
Elektrik mesleği dışında hiçbir meslekte " al
götür " tabiri yoktur.Yani,kontrol kalemi olan
herkes potansiyel elektrikçidir.Yine hiçbir meslekte elektrikteki kadar aynı konuda do-
küman yoktur.İnternet sayesinde ! hemen
herkesde bu cetvellerin işine gelen ! kısmını
birilerine tasdik ettirmek için forumlara dam-
lar ve pazarlık başlar.Kablo konusu,bu pazar-
lık konularında birinci sırayı alır.Cetveli yaka-
lıyan,işine gelen değeri tasdik peşine düşer.
Halbuki,kablo seçimi en belalı konulardan
biridir.Yeraltı/yerüstü/2 kablo yanyana /5-10
kablo yanyana/ortam sıcaklığı...say Allah say bitmez.Bu faktörler gözönüne alınmadan
kabul edilen rakam hep başa derttir.Cetvelle-
rin yanlışlığı ! bir tarafa,işin birde uygulama
tecrübeleri vardır.Buna,tatbikatsız teori kör-
dür deriz.Burada benim hareket tarzım,inter-
netin /Ahmedin/Mehmedin ne dediğinden
değil,kendimin ne dediğinden sorumluyum.
Kimseyi ikna etmek zorundada değilim.Ayrı-
ca,soruya cevap cevaba soru muhabbetide
sevdiğim bir durum değil.Kaldıki,siz ne kadar
anlatın,karşıdaki ne kadar anlıyorsa odur.
Uzatıp sündürmenin anlamıda yoktur.Öğ-
renmek için,öncelikle çok okumak gerekir.
Sora sora öğrenmeye ömür yetmez.Okuma-
ya ilaveten,uygulamada yapılmıyorsa,oku-
nan şeyde gazete okun
maya benzer.Elinden
atınca,okuduklarının çoğunu unutursun.
Yazımdaki kör lafımı TOPAL olarak düzelti-
yorum.Esas cümle,teorisiz tatbikat kör,tat-
bikatsız teori topaldırdır.

Son düzenleme:
Sn Sami İnci beyde, bende meslekde yarım asırı aşalı yıllar oldu. KImseye fikrimizi empoze etmeye niyetim/ niyetimiz yok. Çok basit konudaki yardım isteme talelebin, bır sürtüşmeye dönüşdü.
Bu konuyu kapatman senın efendiliğin olur görüşündeyim.

Merhabalar,220 metre mesafedeki arazime evden süzme saat ile elektrik taşımak istiyorum evde kullanılacak elektrik tv , çamaşır makinası 6 adet led ampul buzdolabı kablo kesiti olarak tavsiyede bulunabilir misiniz?şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhabalar,220 metre mesafedeki arazime evden süzme saat ile elektrik taşımak istiyorum evde kullanılacak elektrik tv , çamaşır makinası 6 adet led ampul buzdolabı kablo kesiti olarak tavsiyede bulunabilir misiniz?şimdiden çok teşekkür ederim.
3*6 mm iş görür..ileride ekstra birşeyler daha ilave etmek isterseniz 3*10 kullanin

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri