Kablo akım taşıma değerleri

0M42

Katılımcı Üye
Merhaba herkese selamlar, kablolarda neden watt hesabı değil de amper hesabı yapılıyor aslında gücün birimi watt değil midir 2.5 mm nyaf kablo için ortalama 15 amper deniliyor peki kaç voltta bu akımı taşıyabiliyor? 24 volt'ta 15 amper akım akan bir kabloda 48 volt'ta 15 amper akım akıtılırsa kablo buna dayanabiliyor mu? Birinde toplam güç 360 watt oluyorken diğerinde 720 watt oluyor.

Zira sadece kablo odakı değil rölelerde de durum aynı. Muhtemelen atladığım bir nokta var o yüzden konuyu kavrayamıyorum. Anlamam da bana yardımcı olabilir misiniz?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
benzetmem ne kadar doğru bilemiyorum şimdi voltajı su olarak düşünelim, amperi de basınç kablomuzda, suyun aktığı boru/hortum olsun. o borudan 10 ton da su akar 100 ton da akar, ama dayanma gücü yani, basınç yani amper. boruyu patlatabilir değil mi?

Son düzenleme:
Merhaba herkese selamlar, kablolarda neden watt hesabı değil de amper hesabı yapılıyor aslında gücün birimi watt değil midir 2.5 mm nyaf kablo için ortalama 15 amper deniliyor peki kaç voltta bu akımı taşıyabiliyor? 24 volt'ta 15 amper akım akan bir kabloda 48 volt'ta 15 amper akım akıtılırsa kablo buna dayanabiliyor mu? Birinde toplam güç 360 watt oluyorken diğerinde 720 watt oluyor.

Zira sadece kablo odakı değil rölelerde de durum aynı. Muhtemelen atladığım bir nokta var o yüzden konuyu kavrayamıyorum. Anlamam da bana yardımcı olabilir misiniz?

Bahsi geçen kablolar genelde sebeke gerilimini taşımakta kullaniliyor. Buda zaten ülkemizde sabittir.

Ayni kesit kablo düşük gerilimde kullanilacaksa yeniden hesaplanması gerekli.

Bahsi geçen kablolar genelde sebeke gerilimini taşımakta kullaniliyor. Buda zaten ülkemizde sabittir.

Ayni kesit kablo düşük gerilimde kullanilacaksa yeniden hesaplanması gerekli.
Abi bu hesap nasıl yapılıyor peki

https://www.onxcontrol.com/elektriksel_kablo_boyutu_hesabi.aspx

E2UHThcXsAA5WB9.jpg

Son düzenleme:

aslında dolaylı yoldan güç dikkate alınıyor. örneğin ''gücü sabit'' (1500W) beş adet farklı çalışma gerilimlerine sahip rezistansımız olsun. hemen rezistansların çektiği akımları bulalım:

P= U . I
I= P / U
I= 1500 / 220 = 6,8A
I= 1500 / 110 = 13,6A
I= 1500 / 55 = 27,2A
I= 1500 / 24 = 62,5A
I= 1500 / 12 = 125,0A

turkiye şebekesinde 1500W monofaze rezistans 6,8A çekerken, amerika şebekesinde 1500W monofaze rezistans 13,6A çekiyor. bu da yuklerin çalışma gerilimi büyükse akım azalıyor dolayısıyla kablo kesiti küçülüyor; çalışma gerilimi küçükse akım artıyor dolayısıyla da kablo kesiti büyüyor.

şimdi gelelim farklı gerilimlerde ''sabitlediğiniz 15A akıma'' kablo dayanırmı sorunuzun cevabına, evet :)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,955
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri