Kablo ısınma hesabında cos fi değerini ne belirler?

guray3411

Üye
Merhaba

Öncelikle eğer soruyu yanlış konu altında soruyorsam özür diliyorum.

Yeni başlamış olduğum işimde yapıların elektrik projelerini kontrol ediyorum. Durum şu: Normal dairelerin ve dükkanların bulunduğu bir yapının projesinde kablo ısınma hesabında Şebeke girişinden ana panoya kadar olan kısımda (3 fazlı iletimin olduğu kısımda) cos fi değeri 1 alınmış. Bu yapılan bir hata mı ? Çünkü cos fi 0,8 olduğu zaman seçilen kablo kesiti kurtarmıyor.

Genelde karşılaştığım, şebeke girişinden ana panoya kadar olan kısımda (3 fazlı iletimin olduğu kısımda) cos fi 0,8; kolon hattı ve daire içindeki fırın/bulaşık makinesi linyesinde cos fi 1 alınıyor. Doğru mudur yanlış mıdır bilmiyorum.

Soruyu tam toparlayamadım ama siz üstadlar durumu anladınız. Kablo ısınma hesabında cos fi değerini ne belirler ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri