Kağıt giyotin makinası

arkadaşlar merhaba.bir kağıt giyotin kesme makina projemiz var.ben hassas olması için servo ile yapmak istedim.ancak müşteri maliyet yüzünden kabul etmedi.step motorlara yönelmek istedik ancak onlarında yetersiz kalacağını düşünüyoruz.sonuç olarak kağıt bir ağırlık ve kağıdıda hareket ettirecek tablanında bir ağırlığı var.asenkron motora encoder takarak yapmak istiyoruz.plc olarak s7 1200 ü düşünüyoruz.daha önce böyle bir uygulama yapan arkadaşlar kritik noktalarda açıklayıcı bilgiler verebilir mi?programsal olarak dikkat etmem gereken noktalar neler olabilir.yardımlarınız için teşekkürle şimdiden.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
PLC kullanma al bir adet bilgisayar RS485 den sürücüyü kontrol edebilirsiniz. fazlaca bir IO(GÇ) kullanacağınızı düşünmüyorum.
Ramplalama olayını hassas bir şekilde yaptıktan sonra ne kullandığınızın hiç bir önemi yoktur.
Delta kullanabilirsiniz maliyet, düşer.
Ama janjanlı bir iş istiyorsan başka...

Kolay gelsin

öncelikle teşekkürler.bilgisayarla yapabileceğimi sanmıyorum.plc ile yapacağız.deltayı ekran olarak kullanabiliriz.sürücü olarak aynı fiyatlardaki allen bradleyi kullanmak istiyoruz.yani hassas birkontrol yapacağız onun için sürücünün iyi olması gerekir diye düşünüyorum.asenkron motoru servo motor gibi kullanmak istiyorum.bunu yapan sürücüler var.bnm için önemli olan istenilende ölçüde durması ve otomatik çalışacağı için hızlı çalışması lazım.

öncelikle teşekkürler.bilgisayarla yapabileceğimi sanmıyorum.plc ile yapacağız.deltayı ekran olarak kullanabiliriz.sürücü olarak aynı fiyatlardaki allen bradleyi kullanmak istiyoruz.yani hassas birkontrol yapacağız onun için sürücünün iyi olması gerekir diye düşünüyorum.asenkron motoru servo motor gibi kullanmak istiyorum.bunu yapan sürücüler var.bnm için önemli olan istenilende ölçüde durması ve otomatik çalışacağı için hızlı çalışması lazım.

Kullandığım ve gördüğüm birçok giyotin servo kontrollüdür. Milimetrede ki hata oranın kurtarıyorsa asenkron yapman daha mantıklıdır.
PLC olarak size o marka bu marka diye bir şey söyleyemem fakat sizin yazdığınız program o kadar kısa olmalı ki PLC niz bunu en uzun 3 ms (milisaniye) süre içerisinde (maximum) tarayabilmelidir. 6 milisaniye üstündeki tüm taramalar sisteminizin hızına göre ölçü sapmaları yapacaktır.
Bunun için size rampalama olayına dikkat edin diye bir ibare kullandım. Yapılan ölçü hatası hız ile doğru orantılıdır.

Kolay gelsin....

ben sana tek bir sey soyluyum bu isi alma , müşteri ucuz ister sonrada kağıdı doğru yerden kesmedin diye şikayet eder
ödemeni alamazsın , işin içinde boğulur gidersin , bu sözümü yaz bir kenara is bitiminde hatırlarsın

sahinhan, bu iş bence servolu olur. Servosuz yapacağın sistemde düzeltemeceğin sorunlar çıkacaktır. Step motorlu'da olmaz bu sistem.

Kullandığım ve gördüğüm birçok giyotin servo kontrollüdür. Milimetrede ki hata oranın kurtarıyorsa asenkron yapman daha mantıklıdır.
PLC olarak size o marka bu marka diye bir şey söyleyemem fakat sizin yazdığınız program o kadar kısa olmalı ki PLC niz bunu en uzun 3 ms (milisaniye) süre içerisinde (maximum) tarayabilmelidir. 6 milisaniye üstündeki tüm taramalar sisteminizin hızına göre ölçü sapmaları yapacaktır.
Bunun için size rampalama olayına dikkat edin diye bir ibare kullandım. Yapılan ölçü hatası hız ile doğru orantılıdır.

Kolay gelsin....
öncelikler teşekürler.dediklerinizi dikkate alıcam.hassas bir kesim olacağı için çok hızlı olmalı gerçekten.işe başlamadan önce şu an hazırlık yapma aşamasındayım.dediklerinizi dikkate alıcam.

ben sana tek bir sey soyluyum bu isi alma , müşteri ucuz ister sonrada kağıdı doğru yerden kesmedin diye şikayet eder
ödemeni alamazsın , işin içinde boğulur gidersin , bu sözümü yaz bir kenara is bitiminde hatırlarsın.
.:) abi teşekkürler.tabi o da işin başka bir boyutu.o durumama düşmemek için işe başlamadan araştırıyorum.kolay bir iş olmadığını biliyorum.ama dediklerinide bir yere yazdım.

sahinhan, bu iş bence servolu olur. Servosuz yapacağın sistemde düzeltemeceğin sorunlar çıkacaktır. Step motorlu'da olmaz bu sistem.
teşekkürler.tabiki işin hakkı servo.ancak bu seferde maliyet ortaya çıkıyor.karşı taraf oldukça aşağıya çektiği için asenkrona yöneliyorum.

Makinanın hızına bağlı olarak servosuzda bence mümkün. Ama hız 70-80m/dk geçmemeli. Çünkü benim çalıştığım yerde servo kullanmadan allen bradley ile italyanlar ac motorlarla hassas robot kontrolü yapmışlar. Bu işide sürücüye yaptırmışlar. Ama sürücü motora göre biraz daha güçlü pozisyon kontrolü gerçekleştirirse daha iyi olacak ve mutlaka mümkünse boşluksuz redüktör kullanmalı. Redüktörsüz çok zor. Encoder'da 1000 pulse olursa daha iyi.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri