Kaçak Akim Koruma şalterleri Hakkinda Genel Bilgiler

  • Konbuyu başlatan Hanibal
  • Başlangıç tarihi

Hanibal

Üye
Giriş :
Santrallerde, transformatör istasyonlarında ve yüksek gerilim tesislerinde mühendis ve teknisyen seviyesinde yetişmiş personel çalışır. Her meslekten ve her türlü kültür seviyesinden insan, günün her saatinde çeşitli şekillerde elektrik tesisleri ile yakından temas halinde bulunur ve kaçak akımlar ile karşılaşabilirler. Normal şartlarda elektrik enerjisinden sağlanan faydalar sayılmayacak kadar fazladır. Fakat bir yalıtım hatası sonucunda meydana gelen zararlar da çok büyüktür. Her yıl bir çok kişi elektrik kazalarının kurbanı olmakta ve yangınların %40 ‘ı elektrik enerjisinin hatalı kullanımı sonucunda meydana gelmektedir. Bu yüzden bir çok ülkede ve ülkemizde kaçak akım koruma cihazlarının kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Elektrik akımının ve geriliminin insanlar üzerinde ne gibi etkilere sebebiyet vereceği ve hangi değerlerin sınır değerler olduğu aşağıda verilmiştir.


Bilgi Kaynağına Ekten Ulaşabilirsiniz.
 

Ekli dosyalar

  • KAK_G.zip
    62.3 KB · Görüntüleme: 7

shinobi

Üye
teşekkürler dostum anlaşılabilir bir kaynak
 

Teknikadam_41

Üye
Piyasada 30mA olarak en büyük kaçak akım koruma rölesi değeri 125A'dir. Genel olarak 125A üzeri şemada vermiş olduğum kaçak akım koruma kombinasyonu(röle+açtırma bobini+toroid) kullanılır.
 

mehmet95

Üye
paylaşım için teşekkürler.

Kaçak akım koruma röleleri hayat koruma ve yangın koruma olmak üzere iki tipte üretilir. Hayat koruma 30 mA'e, yangın korumada ise 300 mA'e duyarlıdır. Bütün elektrik tesisatlarında kaçak akım görülebilir.

Çok küçük akımlar bile insanların can ve mal güvenliğine zarar verebilir. Bunun için kaçak akım gözardı edilmemelidir. Ev ve işyerlerinde çıkan yangınların % 35 'i elektriksel hatalardan kaynaklanmakta olup bunun başlıca nedenleri aşırı ısınma veya kablo yalıtkanının deformasyonu sonucu meydana gelir.
 

RDS668

Üye
bu şalterlere ne ad verilir?(fu veya fı diye biliyorum ama hangisidir acaba )
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
113,947
Mesajlar
801,965
Kullanıcılar
417,830
Son üye
emin kara

Yeni konular

Üst