Kaçak akım

myaldiz

Üye
Merhaba arkadaşlar sizlere 2 sorum olacak.çalıştığım yerde kaçak akım takıyorum.kar faz toprak arası seri lamba ile atıyor.nötr toprak arası kısa debre ile atmıyor.2. Sorum torna tezgahı girişine kar bağladığımda(nötr bağlamadan) atıyor.normal aynı akımda sigorta bağladığında atmıyor.neden olabilir.teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba arkadaşlar sizlere 2 sorum olacak.çalıştığım yerde kaçak akım takıyorum.kar faz toprak arası seri lamba ile atıyor.nötr toprak arası kısa debre ile atmıyor.2. Sorum torna tezgahı girişine kar bağladığımda(nötr bağlamadan) atıyor.normal aynı akımda sigorta bağladığında atmıyor.neden olabilir.teşekkür ederim.
Kaçak akım nötr-toprak kısa devresinde devrede akım geçerse atar eğer bir motor veya lamba çalışmıyorsa nötr-toprak kısa devresinde atmaz.Kaçak akımların girişine nötr bağlamanız gerekir devrede nötr yoksa bile kaçak akım girişinde nötr girilmeli çıkışından nötr kablosu çıkmasa da olur.Sigorta ile kaçak akım aynı şeyler değildir çalışma mantıklarıda farklıdır.Kaçak akım seçerken 40A 30mA gibi değerler seçeriz buradaki 40A sigortadaki gibi 40A geçince devreyi kessin diye değil kontakların dayanacağı akım değerini gösterir.

Teşekkür ederim.2. Sorumdaki sorun neden olabilir acaba

@korkmaz_design bu mesajı düzeltirsiniz şimdi aklıma geldi kaçak akımlar sigorta özelliği olmadığı için devreye sigorta koyulmadan bağlanmaz oluşacak kısa devrede koruma yapmayacağı için kaçak akımların önüne kontak akımlarının değeri kadar akım gücünde sigorta bağlanmalıdır(ben sigortayı kontak akımlarından hep küçük seçerim 40A 30mA kaçak akımın önüne 32A otomatik sigorta bağlarım)
Kaçak akımın girişine nötr bağladınız mı?

Sürücü hız kontrol vb varmi

Sürücü hız kontrol vb varmi
Hayır yok

@korkmaz_design bu mesajı düzeltirsiniz şimdi aklıma geldi kaçak akımlar sigorta özelliği olmadığı için devreye sigorta koyulmadan bağlanmaz oluşacak kısa devrede koruma yapmayacağı için kaçak akımların önüne kontak akımlarının değeri kadar akım gücünde sigorta bağlanmalıdır(ben sigortayı kontak akımlarından hep küçük seçerim 40A 30mA kaçak akımın önüne 32A otomatik sigorta bağlarım)
Kaçak akımın girişine nötr bağladınız mı?
Hayır

Nötr girmeden kaçak akım motor çalıştığı zaman neden atar acaba ilk kalkış akımı 30A.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Nötr girmeden kaçak akım motor çalıştığı zaman neden atar acaba ilk kalkış akımı 30A.
Kaçak akımın çalışma mantığına ters nötr süz bağlanması kaçak akım trifazede olsa nötr den dönen akımıda ölçer bu nedenle girişine nötr bağlanır bazı makineler nötr kullanmaz motorlar ve yine izalasyon trafosu kullanılarak kumanda devresi çalıştırılan makineler kaynak makineleri gibi bazı makinelerde nötr yoktur bu makinelere kaçak akım bağladığınızda kaçak akımın girişine nötr verilir çıkışına bağlamaya gerek yok girişine nötr bağlamazsanız kaçak akım tutmaz

iyi günler benim bi sıkıntım var yardımcı olursanız sevinirim.İşletmemdeki elektrik aniden gidip geliyor 1 saniyenin içinde gidip geliyor günde 10 11 kere aynı hatta 2 3 işletme ve binada daha var böyle bir sıkıntı clk elektrik şirketine 5 aydır bunu dile getiriyorum sıkıntı çözülemedi sıkıntı sizdedier diyip geçmeye başladılar bu neden olur.

ölçümler yaptırdınız mı ? ana girişten tüm fazlar vs gibi .
hiç binada sorun yaşamayan varmı ?
2-3 işletme aynı binada mı ?
herkes bu sorunu yaşıyorsa

bağlı olduğunuz enerji dağitım şirketine dilekçe verin . ( toplu olarak )
sorunun çözümünü isteyin resmi olarak konu hakkında cevabı yazı isteyin .
ALLAH göstermesin her hanği bir olumsuz durumda .
herhangi bir zarar olduğunda belgeniz olsun .
eğer bir zarar olursa bağlı olduğunuz enerji dağitım şirketine en kısa zamanda anlık arıza kaydı verin .
siğortanız atmıyor mu ? nötr bağlantı hattınızda sorun olabilir .
büyük ihtimalle yeraltı kablosundan enerji alıyor olmalısınız , 5 ay öncesi yeraltı çalışması varmıydı
( elk ,su , d.gaz , telefon , fiber vs gibi , kaldırım çalışması , kazı vs gibi kablonuz darbe yemiş su almış olabilir .

- Sorun , sadece sizin dairede veya sizin bi-
nada ise,problem sizde,
- Sorun,aynı hatta bağlı alıcılarda ise,prob-
lem hattınızda,( enerji sağlayıcıda )
- Sorun,beslendiğiniz trafoda ise,problem
yine enerji sağlayıcıdadır.
Eğer durum 2 ve 3 teki gibi ise,enerji sağ-
layıcı kuruma resmi yazı ile müracaat edip
15 gün içerisinde çözüm sağlanamaz ise
web sayfası üzerinden EPDK ya şikayette
bulunabilirsiniz.
Olayı daha iyi anlayabilmek için " sag "